Nosisz protezę? Nie rezygnuj z uśmiechu
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 30 września 2019 14:24

Nosisz protezę? Nie rezygnuj z uśmiechu

Wstyd, skrępowanie, brak pewności siebie i niska samoocena – to uczucia, które bardzo często towarzyszą osobom noszącym protezy zębowe. Ten duży dyskomfort psychiczny nie pozwala im cieszyć się życiem. Lepiej dopasowana proteza pozwala go zminimalizować, dlatego specjaliści zalecają stosowanie kremów mocujących, które w sposób istotny wpływają na umocowanie protezy. Kwestie te są szczególnie istotne dla kobiet. Aż 66% pań, które noszą protezy zębowe i nie używają kremu mocującego deklaruje, że rzadziej się uśmiecha. Ponadto, 67% z nich odczuwa duży dyskomfort fizyczny, a aż 85,5% uważa, że noszenie protezy zdecydowanie negatywnie wpływa na ich samopoczucie .


Czego obawiają się użytkownicy protez zębowych?

Z badań wynika, że w Polsce aż 9 milionów osób nosi protezę zębową . Utrata zębów i konieczność założenia protezy, to sytuacja, w której nie każdy umie się odnaleźć. Pacjenci zgłaszają spadek pewności siebie, poczucie dyskomfortu, a nawet trudności z wymową. Pojawiają się obawy o konieczność całkowitej zmiany stylu życia i dopasowania do „ograniczeń”, które ma stwarzać proteza. Do tego dochodzi lęk przed udziałem w spotkaniach towarzyskich oraz aktywnością fizyczną.
Okazuje się jednak, że noszenie protezy zębowej nie musi mieć negatywnego wpływu na życie. Jak wynika z „Badania użytkowników protez” zrealizowanego w czerwcu 2019 roku na zlecenie GlaxoSmithKline, producenta marki Corega, osoby które używają kremów mocujących, częściej niż pozostali są pewni siebie, decydują się na spotkania towarzyskie i rzadziej odczuwają ból związany m.in. z podrażnieniami.

„9 milionów powodów” by cieszyć się życiem

Temat protez zębowych dotyczy bardzo szerokiej grupy osób, a mimo to pozostaje nadal tematem tabu. Dzięki kampanii społeczno-edukacyjnej „9 milionów powodów” coraz więcej mówi się o jakości życia i przełamywaniu ograniczeń, z którymi wiąże się noszenie protezy zębowej. Marka Corega od dwóch lat obala krzywdzące mity dotyczące tego problemu i zachęca do dzielenia się swoimi doświadczeniami.
- Konieczność noszenia protezy nie zawsze wynika z zaniedbań. Zdarza się, że utrata uzębienia to efekt uboczny przebytego leczenia czy wypadku, a zatem urazu fizycznego. Chcemy by pacjenci nie tylko nie czuli się ze swoimi problemami osamotnieni, ale także wiedzieli jak je rozwiązywać. Jako społeczeństwo nie zdajemy sobie sprawy z ich powszechności i często – nawet nieświadomie – uczestniczymy w powielaniu krzywdzących mitów na ten temat. Celem kampanii „9 milionów powodów” jest zwalczanie stygmatyzacji i edukacja, zarówno samych pacjentów, jak i osób żyjących w ich otoczeniu - podkreśla ambasador kampanii Robert Janowski.
Organizatorem i inicjatorem kampanii jest firma GlaxoSmithKline, właściciel marki Corega, będącej liderem w segmencie produktów do mocowania i higieny protez zębowych.
Jako firma społecznie odpowiedzialna po raz kolejny podjęła się edukacji społeczeństwa w tym temacie.

Dobrze umocowana proteza wpływa pozytywnie na samopoczucie pacjentów

Wśród osób noszących protezy zębowe, aż 62,4% deklaruje, że nie stosuje kremu mocującego . Osoby te, częściej niż pozostałe, skarżą się na dostające się pod protezę drobinki pokarmu, poczucie dyskomfortu czy problemy z zachowaniem odpowiedniej higieny. Ponadto, badania wskazują, że pacjenci, którzy chcą zniwelować negatywne uczucia, związane z dyskomfortem psychicznym, częściej decydują się na używanie kremu mocującego.
Trend ten jest szczególnie widoczny wśród kobiet. Aż 67% z pośród tych, które nie używają kremów mocujących, odczuwa duży dyskomfort fizyczny związany z noszeniem protezy, a 66% przyznaje, że z obawy przed jej przesunięciem lub wypadnięciem, zdecydowanie rzadziej się uśmiecha. Ponadto, blisko 85% pań, które nie używają kremu mocującego wskazuje, że noszenie protezy zębowej negatywnie wpływa na ich samopoczucie, a ok 63% mówi wprost o dużym dyskomforcie psychicznym i uczuciach takich jak wstyd i skrępowanie.
Okazuje się więc, że czynnikiem mającym istotny wpływ na komfort psychiczny pacjentów jest dobre umocowanie protezy. Dzięki temu mogą bez skrępowania cieszyć się aktywnym życiem, spotkaniami z przyjaciółmi i wspólnymi posiłkami. Pozwala to przywrócić komfort rozmów, jedzenia posiłków i poruszania się, ale też młody i zdrowy wygląd, co ma duży wpływ poczucie pewności siebie.

/źródło - /