Kredyt hipoteczny i wsparcie agenta, czyli na co stawiają Polacy, kupując mieszkania?
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 15 października 2019 10:47

Kredyt hipoteczny i wsparcie agenta, czyli na co stawiają Polacy, kupując mieszkania?

W ciągu ostatnich trzech lat ponad 40% Polaków kupiło mieszkanie na kredyt hipoteczny, co drugi z nas przy tego typu transakcji skorzystał z pomocy doradcy finansowego, a co szósty stał się właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania kupionego przez bliską osobę (np. rodziców czy partnera) – wynika z raportu Gumtree.pl „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy”.


Mieszkania częściej kupowane osobiście

Zakup mieszkania, niezależnie od formy jego finansowania, to poważna decyzja, którą zazwyczaj podejmujemy po głębokim przemyśleniu. Jak pokazuje raport Gumtree.pl, Polacy stają się posiadaczami nieruchomości mieszkaniowych na różne sposoby, jednak znaczna większość z nas, bo aż 84%, kupuje je osobiście, podczas gdy pozostałe 16% staje się właścicielami lub współwłaścicielami lokum zakupionego przez bliską osobę. Dla 72% respondentów mieszkanie nabyte w ciągu ostatnich trzech lat było pierwszą nieruchomością na własność. Osoby, które posiadały w przeszłości inne mieszkanie (28%), przed zakupem nowego lokum najczęściej sprzedawały poprzednie - w ten sposób postąpiło 46%, 23% zachowało wcześniejsze mieszkanie i wynajęło, a 13% przekazało w ramach darowizny osobie z rodziny.
- Oferty nieruchomości to jedna z dwóch najważniejszych i najpopularniejszych kategorii dla nas i naszych Użytkowników, dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu, jak Polacy kupują mieszkania. Przygotowaliśmy raport, który prezentuje ludzką, konsumencką perspektywę kupowania mieszkań – podkreśla Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl

Częściej na kredyt niż za gotówkę

Biuro Informacji Kredytowej podaje, iż w ubiegłym roku udzielono 277 tys. kredytów mieszkaniowych, na łączną rekordową sumę 56,2 mld zł . To najwyższa od 10 lat kwota tego typu kredytów. Z raportu Gumtree.pl wynika, że badani, którzy w ostatnich trzech latach kupili mieszkanie, najczęściej decydowali się na kredyt hipoteczny (40%). Wśród nich przeważały osoby (47%) w wieku od 25 do 39 lat, mające już często ugruntowaną pozycję zawodową, ale mogące jeszcze wziąć kredyt nawet na 25 lub 30 lat. Nieco ponad ¼ Polaków mogła sobie pozwolić na zakup lokum wyłącznie za gotówkę. Drugie tyle osób wybrało opcję „część za gotówkę, część na kredyt”, charakteryzującą się wyższą wpłatą gotówkową niż w przypadku kredytu hipotecznego z wkładem własnym. Niewielka część nabywców mieszkań (6%) zdecydowała się na finansowanie zakupu mało popularnym kredytem gotówkowym, wybieranym najchętniej przez osoby do 24 roku życia. Co trzeci Polak zadeklarował, iż spłaca kredyt samemu z własnych dochodów, a blisko 70% osób dokonuje spłaty wspólnie z małżonkiem lub partnerem. Na wkład własny ponad połowa badanych odłożyła pieniądze samodzielnie, 31% miała je od rodziny, a 32% wzięło w tym celu dodatkowy kredyt.

Zakup lokum z rynku pierwotnego częściej z pomocą agenta

Raport Gumtree.pl pokazuje również, na ile przy zakupie mieszkań Polacy są skłonni do korzystania z pomocy ekspertów, takich jak doradcy finansowi i agenci nieruchomości. Z usług tych pierwszych postanowiło skorzystać 52% respondentów, częściej były to osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego niż wtórnego. Wsparcie agenta wybrało z kolei 53% ankietowanych - to również usługa, na którą decyduje się większość osób, kupujących nowe mieszkanie (56%). Osoby, które wybierają mieszkanie z rynku wtórnego, rzadziej korzystają z tego typu pomocy (49%). Biura nieruchomości cieszą się największym zaufaniem w najmłodszej grupie badanych, tj. osób poniżej 24 r.ż. – na ten rodzaj wsparcia w podjęciu decyzji o zakupie lokum wskazało 61% Polaków w tej grupie wiekowej.
- Polacy coraz częściej wyrażają chęć realizacji tego typu transakcji przy pomocy profesjonalistów: doradców finansowych czy biur nieruchomości. Takie wsparcie jest nieocenione nie tylko ze względu na wybór konkretnej oferty, ale przede wszystkim sprawdzenie jej pod względem prawnym i technicznym co pozwala na bezpiecznie przeprowadzenie transakcji – mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.
Raport Gumtree.pl powstał na podstawie wyników badania ilościowego zrealizowanego przez agencję badawczą SW Research w czerwcu 2019 roku metodą CAWI (wywiady on-line) na grupie 1000 Polaków w wieku 18+, którzy w ciągu ostatnich trzech lat stały się właścicielami mieszkania.
Cały raport dostępny jest tutaj.O Gumtree:
Serwis bezpłatnych ogłoszeń Gumtree powstał w marcu 2000 roku, w Londynie. Początkowo jego głównym celem było ułatwienie lokalnej społeczności wymiany dóbr i informacji o podstawowych potrzebach mieszkańców. Z czasem stał się jednym z największych serwisów internetowych w Wielkiej Brytanii i na świecie, oferując internautom dostęp do setek tysięcy bezpłatnych ogłoszeń uporządkowanych tematycznie i geograficznie. Dziś Gumtree działa w 70 miastach na całym świecie i stale się rozwija. W Polsce serwis obecny jest od 2004 roku.

/źródło - /