Technologia w służbie bezpieczeństwa...
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 12 listopada 2019 14:54

Technologia w służbie bezpieczeństwa, czyli kilka słów o innowacyjnych opaskach monitorujących funkcje życiowe

Łódź Miasto (Tele)Opieki - projekt Urzędu Miasta Łodzi, realizowany we współpracy z łódzką firmą HRP, został wzbogacony o kolejne, innowacyjne rozwiązanie. Mowa o aplikacji mobilnej, kompatybilnej z dobrze znanymi opaskami bezpieczeństwa, dedykowanymi seniorom, osobom niepełnosprawnym i tym, których stan zdrowia wymaga szczególnej uwagi. Dzięki niej, opiekunowie osób potrzebujących będą mogli na bieżąco kontrolować stan zdrowia swoich bliskich i w razie potrzeby zyskać cenne minuty, niezbędne do udzielenia pomocy. Założenia i plany dotyczące aplikacji przedstawiono podczas listopadowej konferencji prasowej w UMŁ.

Tele opieka – innowacja, która pomaga ratować życie

Elektroniczna opaska, połączona z Centrum Teleopieki, to innowacyjny sposób na zapewnienie wsparcia dla 1500 niesamodzielnych mieszkańców Łodzi – zwłaszcza osób starszych i niepełnosprawnych. To niewielkie urządzenie z funkcją ratunkową pozwala monitorować podstawowe parametry życiowe właściciela (np. tętno), weryfikować zdarzenia alarmowe – takie, jak sygnał SOS, upadek, zdjęcie opaski, opuszczenie bezpiecznej lokalizacji oraz komunikować się z numerem alarmowym i Centrum Teleopieki. Co więcej, opaski umożliwiają natychmiastowe wezwanie pomocy w przypadku zagrożenia życia czy zdrowia. – Pracując nad założeniami tego niezwykłego projektu, chcieliśmy zwrócić uwagę na codzienne kłopoty tych, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi – nie tylko tymi wynikającymi z wieku. Ich bezpieczeństwo jest bowiem wartością nadrzędną – podkreśla Konrad Jaszczyński, przedstawiciel HRP Care.

Ale to nie wszystko...

Technologie mobilne – w trosce o komfort

Pochylając się nad tak trudnym tematem, należy pamiętać również o faktycznych opiekunach osób starszych i niepełnosprawnych, każdego dnia czuwających nad zdrowiem swoich podopiecznych. – Wsłuchując się w ich potrzeby i rozumiejąc codzienne trudności, postanowiliśmy pójść krok dalej. Tak powstała czytelna i łatwa w obsłudze aplikacja mobilna, która przekaże im informacje na temat lokalizacji, pulsu, aktywności oraz statusu użytkownika opaski. Takie rozwiązanie zapewni opiekunowi jeszcze większą kontrolę i możliwość natychmiastowej reakcji w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia swojego podopiecznego– mówił Konrad Jaszczyński. Aplikacja pojawi się w systemie android (Google Play) oraz iOS (App Store) wraz z końcem roku.

Opaska bezpieczeństwa – to się sprawdza

Program tele opieki został uruchomiony w lutym, a z samego rozwiązania skorzystało do tej pory już ponad 1500 łodzian. – Opaska zdecydowanie ułatwiła mi codzienne życie, a od kiedy ją mam, jestem po prostu spokojniejsza. Wiem, że w momencie zagrożenia, mogę liczyć na szybką pomoc – podkreśla Pani Jadwiga Pankiewicz, użytkowniczka opaski obecna podczas konferencji. - Centrum Teleopieki kontaktuje się niezależnie od wsparcia służb ratowniczych, również w przypadku fałszywych alarmów czy przypadkowych uruchomień, a to daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Wprowadzenie aplikacji, dzięki której moi bliscy będą wiedzieli, co się ze mną dzieje, jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem – dodaje.

Aplikacja będzie rozbudowywana o kolejne funkcjonalności, w szczególności te związane z możliwościami komunikacji z użytkownikiem opaski. Dodatkowo, zostanie wprowadzona funkcja przypominająca o zażyciu leków oraz aktualizacji danych dotyczących chorób użytkownika opaski. Aplikacja stanie się prawdziwą bazą wiedzy na temat osób korzystających z tele opieki - a to ogromne ułatwienie – nie tylko dla osób udzielających pomocy, ale i najbliższych opiekunów, troszczących się o bezpieczeństwo swoich podopiecznych.

/ źródło - /