Seniorzy w świecie technologii...
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 19 grudnia 2019 20:43

Nie taki diabeł straszny, jak go malują, czyli seniorzy w świecie technologii

Nowe technologie nie dla osób starszych - takie myślenie nadal ma się dobrze, prawda? Jednak zaawansowana technika jest już tak wszechobecna, że nawet seniorzy się przed nią nie ukryją. I ukrywać się nie chcą, ponieważ innowacyjne nowinki pomagają walczyć z samotnością, ratują życie i zdrowie oraz ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Powstaje coraz więcej rozwiązań, które wpływają na poprawę niemal każdego aspektu życia seniorów – od możliwości pozostawania w stałym kontakcie ze światem po opiekę medyczną. A to oznacza, że walka z wykluczeniem cyfrowym trwa w najlepsze.

Prognozy demograficzne pokazują, że w 2020 roku co piąty Polak będzie w wieku poprodukcyjnym, a za 6 lat seniorzy będą stanowili jedną czwartą populacji kraju. Eksperci wskazują, że Polska jest jednym z najszybciej starzejących się krajów w Unii Europejskiej. To oznacza, że grupa 60+ rośnie w siłę i należy poświęcić jej więcej uwagi, również w kontekście dostępu do technologii, bo jak się okazuje seniorzy od niej nie stronią. Internet staje się przydatnym narzędziem, zwłaszcza w działaniach zakupowych, co pokazuje raport Gemius dotyczący e-comerce w Polsce. Osoby starsze przez internet najchętniej kupują odzież (53%), kosmetyki (46%) oraz książki i płyty (43%), a to dla młodych niemałe zaskoczenie.

Panaceum na samotność

Jak wynika z raportu GUS, 1/3 polskich emerytów i rencistów mieszka w pojedynkę. Taka sytuacja, choć naturalna, powoduje, że seniorom nie tylko doskwiera samotność, ale w przypadku ogromu spraw są zdani sami na siebie. Takie urządzenia jak smartfon, komputer, czy smartwatch są im po prostu potrzebne do codziennego życia. Producenci elektroniki, zdając sobie sprawę ze skali problemu, chętnie dostosowują tego rodzaju urządzenia do potrzeb i możliwości osób starszych. Przykładem jest KOMP – urządzenie umożliwiające komunikację online w niezwykle prosty sposób. Duży ekran i jeden przycisk zdecydowanie ułatwiają wszelkie czynności, takie jak wideo rozmowa, przesyłanie zdjęć czy filmów. To gwarantuje stały kontakt z bliskimi.

Technologia wspierająca seniorów nie ogranicza się tylko do telefonu czy komputera – w ostatnich latach prym wiodą bowiem systemy inteligentnych domów. Sterowanie urządzeniami za pomocą jednego kliknięcia jest wygodne, bezpieczne oraz oszczędne i wcale nie wiąże się z kosmiczną technologią, której starszy umysł nie pojmie

Technologia a zdrowie

Złe samopoczucie, problemy zdrowotne, tona lekarstw i godziny spędzone w przychodni – tak wygląda codzienność osób starszych. Nie każdy ma szczęście cieszyć się pełnym zdrowiem i witalnością przez całe życie. W tej kwestii technologia również zrobiła niemałe postępy. I nie chodzi tylko o e-receptę

Na rynku dostępne są rozwiązania rodem z filmu science fiction. Przykład? Teleopaska, czyli niepozorne urządzenie wyglądające jak zwykły smartwatch, które może uratować ludzkie życie. Tego typu rozwiązanie skradło serca seniorów, co potwierdza sukces projektu Łódź - Miasto (Tele)Opieki realizowanego przez lidera projektu HRP Care we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi.

- Opaski bezpieczeństwa dystrybuowane wśród łódzkich seniorów posiadają wiele ważnych funkcji. Wyposażone są w przycisk SOS, detektor upadku, lokalizator GPS i czujnik tętna, a także aparat fotograficzny, który zrobi zdjęcie w momencie przewrócenia się. Ponadto urządzenie monitoruje rónież temperature ciała. Teleopaska to innowacyjne rozwiązanie ratujące życie. Jednym przyciskiem senior może wezwać pomoc – sygnał przesyłany jest do Centrum Teleopieki, gdzie konsultant podejmuje odpowiednie działania. To zapewnia osobom starszym poczucie bezpieczeństwa – podkreśla Konrad Jaszczyński, przedstawiciel HRP Care. Lider projektu wprowadza również nową funkcjonalność, jaką jest aplikacja mobilna, pozwalająca opiekunowi faktycznemu na monitorowanie funkcji życiowych seniora. Podobne projekty, jednak na mniejszą skalę są prowadzone w innych miastach, np. w Warszawie, Poznaniu, czy Tychach. To pokazuje, jak bardzo technologia jest potrzebna osobom starszym. W końcu zdrowie to największa wartość, zwłaszcza w tym wieku.

Seniorzy i technologia to przyszłość

To nie ulega wątpliwości. Rozwój technologii jest procesem nieuniknionym, podobnie jak starzenie się społeczeństw. To powoduje, że seniorzy będą jeszcze aktywniej korzystać z innowacyjnych wynalazków i wcale nie będzie to stanowić dla nich problemu. To, że większość z nich nie rozpoczyna dnia od sprawdzenia Facebooka czy nie randkuje przez Tindera nie znaczy wcale, że należy ich pomijać w procesie projektowania kolejnych zdobyczy technologii. Wręcz przeciwnie. Teleopaski, aplikacje, telefony, urządzenia mobilne towarzyszą im w codziennym życiu i są im potrzebne, o czym powinni pamiętać twórcy nowoczesnych rozwiązań. A wtedy, cyfrowe wykluczenie stanie się jedynie historią.

/źródło - /