Jak dbać o ciało, aby było sprawne przez wiele lat?
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 26 grudnia 2019 13:17

Jak dbać o ciało, aby było sprawne przez wiele lat?

W zdrowym ciele, zdrowy duch to znane powiedzenie, które zwraca uwagę na dwa najważniejsze aspekty życia. Jeśli o nie zadbamy to będziemy mogli cieszyć się ciałem w dobrej formie przez wiele lat. Jakie zmiany wprowadzić, aby jak najpóźniej doświadczać niedogodności związanych z wiekiem?


 

Dbać należy nie tylko o naszą fizyczność, ale także o aspekty związane z naszą psychiką. Wprowadzanie dobrych nawyków związanych ze zdrowiem mentalnym to dobra podstawa, dzięki której zadbamy o naszą duszę na wiele lat, a dla każdej osoby może zaprocentować to czymś zupełnie innym.

Dieta

Jest to ważny aspekt codzienności, który zaniedbujemy w erze jedzenia na mieście i posiłkowania się rzeczami, które mają spełnić funkcję „zapychacza”. Nie zawierają one witamin ani składników mineralnych, a minimalizują uczucie głodu. Jedzenie potraw bogatych w warzywa, owoce, a także zdrowe tłuszcze jest podstawą. Warto ograniczyć również produkty przetworzone.

Sport

Utrzymywanie wysokiej aktywności fizycznej przez całe życie to recepta na sprawność, samodzielność i wolniej zmieniający się zakres ruchu. Angażując mięśnie przeciwdziałamy szybkiemu męczeniu się oraz pojawianiu się bolesności. Wielką zaletą treningu budującego mięśnie jest odciążenie układu kostnego, dzięki czemu jest mniej podatny na łamanie się kości. Treningi nie muszą być ciężkie, ale powinny na całe życie zagościć wśród naszych nawyków.

Jesteś tym jak śpisz

Coraz więcej osób zwraca uwagę na zachowywanie higieny snu i stara się wyciszać około godziny przed nim. Ograniczenie niebieskiego światła, użycia telefonu i innych urządzeń to bardzo dobra praktyka, która niestety nie wystarczy jeśli będziemy spać na starym lub niedopasowanym do nas materacu. Zwrócenie uwagi na to na czym śpimy i inwestycja w poduszki, materac czy łóżko jest nieoceniona. Należy przywiązywać uwagę do tego jak oraz ile śpimy, ponieważ to właśnie wtedy regeneruje się nasz mózg.

Cywilizacja

Skłonność do otyłości, długa praca siedząca lub palenie papierosów. Każda z wymienionych rzeczy może prowadzić do niewydolności żylnej, jeśli odpowiednio wcześniej nie zadbamy o swoje zdrowie. Pierwszymi objawami żylaków nóg może być: uczucie ciężkości nóg, obrzęki kostek czy uwidocznienie żył. Ich powstawaniu można zapobiegać, zanim problem stanie się trudny do opanowania np. poprzez noszenie rajstop kompresyjnych do spódnic i sukienek. Rozwiązaniem na co dzień mogą być te marki Venoflex, są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych oraz grubościach, a także o różnych klasach kompresji *.

Wzrok i słuch

Słuchanie głośnej muzyki, spędzanie wielu godzin przed komputerem czy ekranem telefonu – to rzeczy, z którymi zmaga się obecnie każdy, a ich skutki uboczne poznamy dopiero za kilkanaście lat. Wielu osobom doskwierają już wady wzroku, a duża część z nich ignoruje je, w momencie kiedy się pojawiają zrzucając winę na nadmierne zmęczenie. Prowadzi to do powiększających się wad w dalszym czasie. Od spędzania zbyt wielu godzin w słuchawkach u osób nawet przed 30 rokiem życia zaczął pojawiać się niedosłuch, dlatego zaleca się nie włączanie maksymalnej głośności, nawet jak odtwarzamy naszą ulubioną piosenkę. Prewencja i podejmowanie działań w momencie, w którym zauważamy problem to najlepsza droga do jego zatrzymania lub spowolnienia.

* Rajstopy Venoflex Kokoon – wykonane z miękkiej, nieprzezroczystej mikrofibry ze wzmocnionymi łukami stopy zapewniają wygodę przez cały dzień. Są łatwe do założenia, dzięki miękkiej i elastycznej przędzy. Działają przeciwbakteryjnie, doskonale sprawdzą się w życiu codziennym. Linia dla kobiet, które oczekują komfortu podczas pracowitego dnia, chcących korzystać z kompresji. Dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, a także z modnymi wzorami. Zapewniają pełne krycie i pasują do każdej stylizacji.

/źródło - /

Poprawiony: czwartek, 26 grudnia 2019 13:36