Nie daj się okraść w ferie i nie tylko!
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 20 lutego 2020 09:47

Nie daj się okraść w ferie i nie tylko!

Ferie zimowe to czas, kiedy ośrodki i stoki narciarskie pękają w szwach. Każdy z nas lekko rozkojarzony czasem wolnym od pacy czy szkoły pozwala sobie na więcej luzu. Od tego przecież są wakacje! Jednak okazuje się, że beztroska chwila relaksu w kawiarni lub niepozorne zdjęcie z zimowego szału mogą nieźle namieszać w naszym życiu... By zapewnić sobie i rodzinie bezpieczny odpoczynek, warto zastosować się do kilku zasad, które uchronią nas przed kradzieżą. Eksperci Pacsafe wskazują 3 obszary, w których najszybciej padniesz łupem złodziei.


Nie stwarzaj złodziejowi okazji

W ferworze atrakcji, wszechobecnych tłumów i rozkojarzenia łatwo zatracić panowanie nad sytuacją. Kto z nas chociaż raz podczas zakupów, czy zamawiając gorący napój w kawiarni spuścił z oko z torebki czy plecaka? To idealna okazja dla złodzieja. Chwila nieuwagi wystarczy, by Twój podręczny bagaż przepadł na zawsze wraz z całą kosztowną zawartością. Ferie są także czasem żniw dla kieszonkowców. Przebywając w tłumie ciężko jest uniknąć bliskiego kontaktu z innymi. Czasami nawet najbardziej czujne osoby nie są w stanie wyłapać momentu, w którym straciły portfel czy telefon. Na rynku dostępne są antykradzieżowe torebki i plecaki Pacsafe, które pomogą Ci uchronić się przed kradzieżą. Specjalne powłoki chronią najczęściej narażone na przecięcia elementy czyli front, boki oraz dół torby lub plecaka. Skutecznie ograniczają dostanie się intruza do wnętrza i wyjęcie cennej zawartości. Posiadają także stalowe linki ukryte w paskach uniemożliwiające odcięcie pasków, dzięki czemu nie dasz się okraść.

Zadbaj o ochronę swoich danych

Technologia stale rozwija swoje możliwości ułatwiając nam codzienne życie. Zbliżeniowe karty płatnicze czy kodowanie biometryczne paszportów to dla nas już żadna nowość. Niestety, złodzieje starają się nadążać za technologicznymi nowinkami. Coraz częściej słyszymy o nieautoryzowanych transakcjach zbliżeniowych w tramwajach, metrze czy tłumie w centrum handlowym, o których właściciel karty płatniczej nie miał zielonego pojęcia. Niestety, na taką samą kradzież narażone są nasze dane osobowe w elektronicznych dokumentach, takich jak na przykład paszport biometryczny. Są tam zakodowane wszystkie nasze wrażliwe dane, które złodziej może z powodzeniem wykorzystać, by ukraść naszą tożsamość i z łatwością zaciągnąć pożyczkę przez internet. Możemy się przed tym uchronić stosując etui na dokumenty i portfele z użyciem RFID. To technologia blokującą częstotliwości pozwalające na płatność zbliżeniowe czy zeskanowanie danych. Takie zabezpieczenia znajdziesz między innymi w portfelu z ochroną przed kradzieżą RFIDsafe marki Pacsafe. Stosując tego typu ochronę możesz czuć się bezpiecznie nawet w najbardziej zatłoczonym miejscu.

Złodziej czyha w... social mediach

Uwielbiamy chwalić się naszymi zdjęciami w social mediach. Po to przecież zostały stworzone, by być na bieżąco z naszymi znajomymi. Piękne zdjęcia z wyjazdu z rodziną czy przyjaciółmi zawsze zbierają dużo lajków, a komentujący zachwycają się uroczymi kadrami. Czy jednak są to tylko osoby, z którymi chciałbyś podzielić się swoim szczęściem? Jak się okazuje, niekoniecznie... Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, kto widzi nasze posty. Podajemy zatem informacje o naszym życiu, wyjazdach i poglądach wszystkim jak na tacy. Takie informacje stają się niebezpieczne w rękach niepowołanych osób. Pozwalają bowiem złodziejom na swobodne zaplanowanie kradzieży w domu czy mieszkaniu bez obaw, że zaskoczy ich wracający z wyjazdu domownik. Facebook pozwoli Ci na ukrycie postów według preferencji – możesz stworzyć listę bliskich znajomych lub ograniczyć ją do wszystkich, których masz w swojej sieci społecznościowej. Instagram również pozwolić Ci zachować prywatność. Możesz zamknąć swój profil tylko dla osób followujących Cię, a instastory z powodzeniem ograniczysz do najbliższego grona znajomych. Dzięki temu zachowasz spokojną głowę bez obaw, że informacje o Twoim wyjeździe wpadną w niepowołane ręce.

/źródło - /