Wieczór w Klubie SBM Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Chomentowska   
środa, 22 czerwca 2011 22:09
Wieczór w Klubie SMB

W dniu 18 maja 2011. Studentki U3W przy SGGW wybrały  się do Klubu SMB Imielin,  przy Dereniowej 6.  Tego dnia trafiły, na występ amatorskiego zespołu AD REM.  Zwabił je tytuł prezentacji   „Strofy o Warszawie w poezji i piosence”. 
    Powitał je mocny aromat świeżych  kwiatów. Scena sali  widowiskowej udekorowana była wiosennymi  kwiatami.  Z dwóch stron puszyły się wielkie bukiety, cudnie pachnącego białego i fioletowego bzu.  W dzbanach  bieliły się  konwalie i wiązanki żółtych żonkili.  Na wprost  widowni wisiał symbol miasta – warszawska  syrenka, a po jej obu stronach jaśniały   różnokolorowe serduszka. Małe i duże. Dekoracja prosta, a jakże wymowna.  Symbol naszego miasta – „syrenka”,  w otoczeniu serc  i  wiosennych kwiatów. I popłynęły strofy  poezji  W. Chotomskiej,  I. Gałczyńskiego, A. Oppmana /Or-Ora/, I. Starskiego, J. Tuwima … Pomiędzy wierszami przewijały się piosenki  „Drzewa warszawskie, Bo moje miasto, Na zielonych Bielanach,  Jest Warszawa, Piosenka o Starym Mieście, Walczyk Warszawy ” i wiele innych. Wędrowaliśmy po mieście od  Warsa i Sawy. Wspomnieliśmy Noc Listopadową.  Uroniliśmy łzę nad zburzonym miastem w czasie II wojny światowej. Przeżywaliśmy dramat mieszkańców tego miasta. Pochyliliśmy głowy przed „Nieznanym Żołnierzem”. Zwiedzaliśmy Stare Miasto, niby stare, a jednak zupełnie nowe.  Wznosiliśmy miasto z ruin, które zostawiła wojenna pożoga. Biegaliśmy z wiatrem we włosach  po zielonych Bielanach. Przeżywaliśmy tam nad Wisłą nasze pierwsze uczucia. Tłoczyliśmy się w czerwonym autobusie z naręczami zielonego bzu, pełni podziwu dla  szybko znikających ruin.  Podziwialiśmy kolejne odbudowane  dzielnice miasta. Włóczyliśmy się po Krakowskim Przedmieściu, u Fukiera piliśmy wino i jechaliśmy ruchomymi schodami na Trasie    W-Z.  Zawędrowaliśmy także na Ursynów.     
    Całość zamknął  polonez   słowami jakże wymownymi: „nikt już nie odejdzie stąd, bo to my trudem własnych rąk z gruzu podnieśliśmy to miasto do gwiazd”. Koleżanki uznały widowisko  za  niesłychanie udane. Pełne nut patriotycznych i naszych ciepłych uczuć dla tego miasta. Szkoda tylko, że nie było nikogo z Urzędu  Dzielnicy, ani z prasy. Warto było widowisko to zobaczyć, bo wyróżniało się pozytywnie na tle zalewającego nas badziewia.    
    Scenariusz opracowała , pięknie ubarwiła piosenkami i wyreżyserowała, wkładając moc trudu -  Pani Zofia Rosińska.  Należy tylko życzyć, nam wszystkim, żeby takich widowisk było więcej, bo czas poświęcony na ich oglądanie nie jest czasem straconym.                                        

/wystąpili: Barbara Benczkowska, Elżbieta, Chomentowska, Alina Dachowska, Maria Hernik, Elżbieta Jasińska, Barbara Kopańska, Danuta Kwietniewska, Krystyna Paszkiewicz, Irena Żukowska, Paweł Subda/.

Elżbieta  Chomentowska

 
Poprawiony: czwartek, 09 stycznia 2014 23:01