Powstała darmowa aplikacja do oceny ryzyka infekcji COVID-19 i profilaktyki w czasach pandemii.
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 27 marca 2020 11:02

Powstała darmowa aplikacja do oceny ryzyka infekcji COVID-19 i profilaktyki w czasach pandemii.

Regularna ocena ryzyka oraz obserwacja stanu zdrowia przez każdego - to według ekspertów działania mające znaczny wpływ na zapanowanie nad pandemią COVID-19. SafeSafe to bezpłatna aplikacja wspierająca codzienną realizację tych zaleceń. Rozwiązanie można ściągać od dziś (26.03.2020) od godziny 12:00 za darmo ze strony www.koronazglowy.com.  Projekt jest rozwijany przez oddolną inicjatywę grupy naukowców i przedsiębiorców z Wrocławia.

Ministerstwo Cyfryzacji kilka dni temu wypuściło aplikację dedykowaną osobom przebywającym na kwarantannie. Aplikacja SafeSafe została stworzona dla pozostałych milionów osób, przebywającym obecnie w swoich domach, którym zależy na odpowiedniej profilaktyce i szybkim dostępie do analizy ryzyka infekcji COVID-19.

Wg ekspertów zaangażowanych w projekt każdy z nas może zminimalizować ryzyko infekcji, stosując środki zaradcze, które zaleca Światowa Organizacja Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. SafeSafe umożliwia użytkownikom systematycznie oceniać ryzyko infekcji, uzupełniać dziennik zdrowia, stworzyć metryczkę chorób przewlekłych przystosowaną do łatwej prezentacji lekarzom (szczególnie ważne dla seniorów) a także dbać o codzienna profilaktykę.
“- W kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej, prowadzenie dziennika stanu zdrowia oraz regularne poddawanie się ocenie stanowi obowiązek każdego, komu zależy na uniknięciu infekcji u siebie i swoich bliskich” - mówi dr Dorota Haznar-Garbacz, naukowiec i wykładowca Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która dołączyła do projektu, jako ekspert ds. medycznych.
“- Walka z wirusem SARS-CoV-2 jest nierówna, ponieważ do tej pory nie udało się znaleźć skutecznego lekarstwa. Każdy z nas może zminimalizować ryzyko infekcji o 90-95%, stosując środki zaradcze. Aplikacja wpisuje się w naukowę tezę, że pacjent, który wie więcej, lepiej się chroni i podejmuje świadome decyzje”. – dodaje dr Dorota Haznar-Garbacz.
W ramach aplikacji udostępniana jest Ankieta Oceny Ryzyka - stworzona przez lekarzy na bazie wytycznych WHO. Po wyświetleniu się przypisanej do użytkownika grupy ryzyka użytkownik otrzymuje wskazówki dopasowane do jego indywidualnej sytuacji, dzięki czemu wie co robić dalej i gdzie szukać pomocy.

Jak zacząć korzystać z SafeSafe?

Aplikację instaluje się bezpośrednio ze strony internetowej www.koronazglowy.com (nie trzeba nic pobierać ze sklepów z aplikacjami). Użytkownik po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu od razu może z niej korzystać. Nie ma logowania do systemu, rejestracji. Nikt nie wie kim jest użytkownik, co chroni jego dane osobowe. Są one zapisane tylko na jego prywatnym urządzeniu.

Co trzeba wiedzieć o aplikacji SafeSafe? Nie gromadzi danych osobowych użytkownika, zapisuje jego informacje na urządzeniu, na którym zostanie zainstalowana. Ma pomóc w rozwiązaniu problemów, z jakimi zmagają się nie tylko lekarze, ale też Polacy przebywający w większości w przymusowej izolacji.
“SafeSafe udostępnia dziennik stanu zdrowia, który ułatwia prowadzenie systematycznych działań profilaktycznych i zbieranie informacji o stanie zdrowia oraz śledzenie przebiegu objawów, jeżeli takie się pojawią. Dodatkowo zapisywanie osób, z jakimi się spotkaliśmy, pomoże w identyfikacji miejsca, w którym mogło dojść do infekcji. Należy zauważyć, że prawie nikt z nas nie żył w czasach epidemii, dlatego mało kto wie, jak się w takich sytuacjach zachować. I w tym właśnie ma pomóc aplikacja. – dodaje dr hab. Grzegorz Garbacz, farmaceuta, naukowiec i przedsiębiorca, specjalista w dziedzinie badań nad lekiem i koordynator merytoryczny SafeSafe.
Dziennik połączony z oceną ryzyka, to bardzo istotne narzędzie w walce z rozprzestrzenianiem się Covid-19 – zebrane dane tworzą profil pacjenta, który w razie pojawienia się infekcji stanowi niezwykle cenną wiedzę, która posłuży personelowi medycznemu do postawienia diagnozy oraz dobrania odpowiedniego leczenia w razie hospitalizacji.
Tę inicjatywę stworzyliśmy w myśl idei: nie narzekamy, lecz działamy. Na co dzień mierzymy się ze skutkami obecnej sytuacji. Jeżeli wszyscy będziemy korzystać z aplikacji pomoże nam to uniknąć zakażenia i przyspieszyć powrót do normalności. Szybka stabilizacja sytuacji uspokoi sytuację na rynku i zredukuje ekonomiczne skutki pandemii. Aby to się udało, każdy z nas musi podjąć działania prewencyjne odnośnie siebie i swoich bliskich. - komentuje Mateusz Romanów, inicjator akcji i lider zespołu.
“- Mamy w planach dalszy rozwój aplikacji. Od lekarzy, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu walki z wirusem, wiemy, że może ona skutecznie odciążyć personel medyczny. Poświęcenie personelu medycznego jest naszą motywacją do działania. Cały 30-osobowy zespół angażuje się w projekt zrzucając swoją pracę na dalszy plan. Projekt w ciągu tygodnia bardzo się rozbudował, żeby dalej móc go rozwijać, potrzebujemy wsparcia finansowego na zakup infrastruktury oraz opłacenie narzędzi,sprzętu i ludzi. Przyjmiemy każdy rodzaj pomocy od firm i instytucji, które mogą włączyć się do ściągania “korony z głowy” - dodaje Romanów.

Od wczoraj (26.03.2020), można pobierać aplikację SafeSafe ze strony www.koronazglowy.com.

/źródło - /