Szczepić? Oczywiście tak! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 13 lipca 2011 10:28

Szczepić? Oczywiście tak!

Czy szczepionki są bezpieczne? Czy szczepić się na wszystko co się da, czy odwrotnie, maksymalnie ograniczać liczbę szczepień? Dlaczego szczepienia budzą wątpliwości?
Dlatego, że przestaliśmy się bać bardzo groźnych chorób, które dzięki szczepieniom przestały nam zagrażać.
W latach pięćdziesiątych XX wieku, zatem wtedy gdy byłam dzieckiem, wszystkim rodzicom małych dzieci sen z powiek spędzało widmo choroby Heinego - Madina czyli polio, porażenie dziecięce prowadzące do śmierci bądź kalectwa. Ale to nie był koniec zmartwień ówczesnych mam, bo praktycznie każde kilkuletnie dziecko chorowało na krztusiec (koklusz) a niemowlęta umierały na tę chorobę, podobnie jak na szkarlatynę  i inne choroby wywoływane przez wirusy. Śmiertelność dzieci spowodowana chorobami wywoływanymi przez wirusy była ogromna – dzisiaj jest praktycznie zerowa, a stało się tak dzięki szczepieniom.
Pamiętajmy jednak, że szczepionki nie zabijają wirusów. One zabezpieczają organizm przed zakażeniem, powodują, że mimo zetknięcia się z chorobotwórczym wirusem nie chorujmy.
Pamiętajmy też o drugiej rzeczy – nie znamy jeszcze leku likwidującego wirusy. Nie są nimi antybiotyki, gdyż one zabijają tylko bakterie, które są innymi drobnoustrojami niż wirusy. Jedynym zabezpieczeniem przed wirusami jakie zna ludzkość są szczepienia.
No i warto pamiętać o trzeciej rzeczy – wirusy są żywymi organizmami, które zmieniają się, dlatego też pojawiają się nowe choroby wirusowe, przeciwko którym opracowywane bywają nowe szczepionki.    

 

Babcia Polka
Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:24