Przygotowania do wakacji – jak upewnić się, że zabierasz ze sobą bezpieczne przedmioty?
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 22 czerwca 2020 17:47

Przygotowania do wakacji – jak upewnić się, że zabierasz ze sobą bezpieczne przedmioty?

Wyjeżdżając na wakacje, staramy się zabrać ze sobą minimum rzeczy. Ich wybór to często nie lada wyzwanie, jednak kluczowe są tu funkcjonalność i niezawodność. Niestety okazuje się, że często nieświadomie pakujemy do walizki produkty, które mogą stanowić dla nas zagrożenie. Wśród nich jest m.in. żywność, zabawki czy leki. Niebezpieczny może okazać się także samochód, którym zamierzamy podróżować. Tylko od początku 2020 roku wycofane zostały 242 produkty, warto się z nimi zapoznać, by wyeliminować je ze swojej podróży wakacyjnej i uniknąć przykrych niespodzianek podczas wyczekanego urlopu. Jak więc upewnić się, że jesteśmy bezpieczni w podroży?

Wakacje to czas odpoczynku, kiedy wszystkie problemy chcemy zostawić za sobą. Dlatego tak dużą uwagę przykładamy do tego, co ze sobą zabieramy, a także, czy nasz samochód nie odmówi nam posłuszeństwa. Zwłaszcza że w tym roku ze względów bezpieczeństwa podróżować będziemy głównie za pomocą własnych aut. Może jednak okazać się, że przypadkiem zabierzemy ze sobą produkt, który został wycofany ze sklepów, a nasz samochód stwarza duże ryzyko awarii lub spowodowania wypadku. Skąd w naszych domach biorą się takie przedmioty? Wynika to przeważnie z błędów produkcyjnych, przez co trafiają one do sklepów i w efekcie do naszych domów.
W momencie wykrycia wady, produkty są usuwane ze sklepów, jednak do konsumentów często te informacje nie docierają.

By upewnić się, że zakupione przez nas produkty nie zostały wycofane, należałoby nieustannie śledzić wszystkie oficjalne źródła, takie jak Główny Inspektorat Sanitarny czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także źródła zagraniczne i strony producentów. Wydaje się to dość skomplikowane oraz czasochłonne i niestety takie też jest. Na szczęście teraz wszystkie te informacje można sprawdzić w jednym miejscu – aplikacji Monite, która monitoruje niebezpieczne przedmioty, dzieli je na kategorie, a także umożliwia wyszukiwanie za pomocą skanera kodów kreskowych czy wyszukiwarki. Dzięki temu możemy w prosty sposób sprawdzić, czy rzeczy, które chcemy zabrać ze sobą w podróż są bezpieczne.

– By móc w pełni korzystać z wakacji, powinniśmy przede wszystkim czuć się bezpiecznie. Taki jest właśnie cel stworzonej przez nas aplikacji – chcemy, by konsumenci dokonywali bezpiecznych dla całej rodziny wyborów zakupowych, ułatwiamy im dostęp do informacji o wycofanych produktach, ale też edukujemy. – mówi Bartłomiej Płodzik, współtwórca Monite. Dodaje: Co ważne, nasza aplikacja monitoruje alerty również ze źródeł zagranicznych, dlatego jej użytkownicy mogą sprawdzać produkty także poza granicami kraju.

Co warto sprawdzić przed wyjazdem?

1. Żywność
Produkty spożywcze są jedną z najczęściej zgłaszanych grup. Zaledwie do 21 czerwca alarmowano o 23 produktach z tej kategorii. Czy faktycznie mamy się czego obawiać? Niestety niektóre produkty mogą stanowić dla nas prawdziwe zagrożenie. W ostatnim czasie informowano m.in. o bakterii salmonelli wykrytej w mięsie popularnej marki, a nawet w przyprawach. Z pewnością nie chcielibyśmy zatruć się podczas wyjazdu, warto więc sprawdzić, czy żywność, którą ze sobą zabieramy, a także czy ta kupowana na miejscu nie powinna zostać wycofana. Przykład: serek zakopiański, w którym „wykryto bakterie Listeria monocytogenes. Spożycie (...) może prowadzić do choroby zwanej listeriozą”.

2. Leki
Wielu z nas posiada w swoim domu apteczki z najpotrzebniejszymi lekami, które zabieramy ze sobą również w podróż. Tymczasem farmaceutyki to także jedna z częściej wycofywanych kategorii produktów. Błędnie opisane ulotki, dotyczące składu i dawkowania, zanieczyszczenia niepożądanymi substancjami, nieprawidłowy skład leków. Dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić, czy wszystkie posiadane przez nas leki są bezpieczne. Przykład: lek, który został wycofany „z uwagi na ryzyko obecności ciała obcego w produkcie”.

3. Zabawki
Jeśli podróżujemy z dziećmi, w podróż zabieramy również zabawki. Instytucje w ostatnim czasie alarmowały o zabawkach, które mogą doprowadzić m.in. do uduszenia, zadławienia, złamań czy zranienia. By uniknąć tego ryzyka, warto sprawdzić kategorię „Dla dzieci” w aplikacji Monite. Przykład: łańcuszek do smoczka, „brak otworów wentylacyjnych w elemencie przypinającym oraz ryzyko jego odłączenia się w trakcie użytkowania, (...) może być przyczyną zadławienia lub uduszenia”.

4. Auto
Do 21 czerwca zgłoszono już 88 przypadków wadliwych serii aut. Stwarzają one poważne ryzyko wystąpienia awarii a nawet wypadku. By tego uniknąć należy oczywiście dokonać przeglądu, ale również sprawdzić, czy nasz samochód nie pochodzi z wadliwej serii. Jakie jest zagrożenie? Wadliwe systemy hamowania, niedziałające poduszki, wady konstrukcyjne. Te usterki zdarzają się dość często, bowiem motoryzacja to najczęściej zgłaszana kategoria produktów wycofywanych ze sprzedaży! Przykład: seria aut popularnej marki, w której „może dojść do zablokowania przekładni kierowniczej, a w konsekwencji utraty sterowności pojazdu i wypadku”.

Udane wakacje to bezpieczne wakacje, dlatego warto poświęcić chwilę, by upewnić się, że nie spotka nas niemiła niespodzianka w postaci awarii samochodu czy zatrucia.

/źródło - /