Bezrobocie nie patrzy na wiek
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 28 czerwca 2020 22:30

Bezrobocie nie patrzy na wiek

Czy po pięćdziesiątce jest szansa na pewne zatrudnienie?

 

Koronawirus pozbawił źródła dochodu tysiące kobiet w Polsce. Negatywnymi skutkami pandemii, w postaci utraty zatrudnienia, zostały dotknięte zarówno najmłodsze Polki, wchodzące dopiero na rynek pracy, jak i kobiety z grupy wiekowej 55-64 lata (1) . Mimo utartego stereotypu, że znalezienie zatrudnienia po pięćdziesiątce jest bardzo trudne, istnieją możliwości realnej odmiany życia zawodowego oraz branże, w których stawia się przede wszystkim na doświadczenie – także życiowe.

Pandemia szansą na „nowe otwarcie”?

Nie wszyscy pracownicy w Polsce pogodzili się jeszcze z tym, że model pracy w jednej firmie od stażu do emerytury odszedł do lamusa. Do dynamicznej sytuacji na rynku i otwartości na ciągłe samodoskonalenie się, nie zawsze przyzwyczajeni są zwłaszcza pracownicy nieco starsi, którzy rozpoczynali karierę zawodową jeszcze w poprzednim systemie bądź na początku lat 90. Warto jednak pamiętać, że „nowe otwarcie” możliwe jest w każdym wieku.

Klucz do sukcesu? Chęć do nauki podparta gotowością do dokonania zmiany. Do przebranżowienia się nie zawsze trzeba wielu lat studiów i dziesiątków ukończonych kursów. By „pomóc szczęściu”, należy jednak wykonać kilka podstawowych kroków. Najlepiej zacząć od zarejestrowania się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Dzięki temu możliwe jest nie tylko pobieranie zasiłku, ale również skorzystanie z szeregu rozwiązań, które skierowane są do osób 50 plus.

Z jednej strony, pojawia się wtedy możliwość skorzystania z pomocy w postaci indywidualnego planu działania, który będzie obejmował wskazanie propozycji zatrudnienia czy szkoleń, z drugiej, możliwość skorzystania z programów specjalnych, skierowanych do bezrobotnych po pięćdziesiątce (2). Poszukujący pracy, w ich ramach, mogą skorzystać m.in. z refundacji kosztów przejazdów do oraz z miejsca pracy czy przygotowania zawodowego. Pracodawcy, zatrudniający osobę, która skończyła 50 lat, po spełnieniu odpowiednich przesłanek, mogą zaś liczyć na dofinansowanie wynagrodzenia takiego pracownika do roku, bądź w przypadku zatrudnienia osoby po sześćdziesiątce, nawet dwóch lat (3). Są też i niematerialne, choć niezwykle istotne, korzyści płynące z zatrudnienia osoby 50 plus, bo pracownicy po pięćdziesiątce bardzo często wykazują się wysoką kulturą pracy i rzetelnym podejściem do wykonywania obowiązków.

Do pracy od zaraz – oferty za granicą

Jedną z alternatyw, która, nie ma co ukrywać, często wiąże się z możliwością otrzymania lepszej pensji niż w kraju, jest wyjazd do pracy za granicę. Praca poza Polską nie musi jednak oznaczać przeprowadzki na stałe. Istnieje wiele możliwości podjęcia działalności dorywczej, sezonowej czy na kontrakcie. Przeglądając oferty wyjazdów, na przykład do Niemiec, warto wziąć pod uwagę różne czynniki, jak choćby taki, czy dana praca będzie dostosowana do naszych możliwości oraz umiejętności.

Jedną z możliwości może okazać się np. wyjazd do pracy w opiece senioralnej. Praca ta nie należy do najłatwiejszych, ale jeśli posiadamy odpowiednie doświadczenie, związane choćby z opieką nad starszymi rodzicami, może okazać się szansą na lepsze jutro. Warto pamiętać, że tylko w Niemczech liczba wakatów w branży opieki senioralnej może wynosić nawet 200 tys. (4), co wiąże się z dużą liczbą ofert pracy, a sam wyjazd do niej może być całkowicie zorganizowany przez polską firmę, dzięki czemu pracownik nie musi się martwić o żadne formalności. Niektóre firmy oferują kandydatom wsparcie w nauce języka, dzięki temu szansę na pracę mają również osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z językiem niemieckim.

Osoby, które ukończyły pięćdziesiąt lat bardzo często wykazują się wysoką kulturą pracy i rzetelnym podejściem do wykonywania obowiązków. Z naszych doświadczeń wynika, że osoby takie są gotowe również na podjęcie pracy poza Polską, co wiąże się z nabyciem nowych umiejętności, zwłaszcza językowych – tłumaczy Dariusz Siedlecki, Dyrektor Rekrutacji w Promedica24.

Najważniejsze jednak, by pamiętać, że utrata pracy po pięćdziesiątce nie musi oznaczać przymusowego bezrobocia aż do emerytury. Stawiając na otwarty umysł i aktywne poszukiwania, osoba w każdym wieku ma realną szansę na znalezienie nowego zatrudnienia i uzyskanie godnego zarobku.

1/ https://www.tagesschau.de/investigativ/report-mainz/corona-pflegekraefte-notstand-101.html


2/Na podstawie danych GUS oraz wyników badania IQS na zlecenie Promedica24

3/http://50plus.gov.pl/-/jak-znalezc-prace-po-tce-58028

4/https://kadry.infor.pl/kadry/inne_formy_zatrudnienia/mlodociani_niepelnosprawni_bezrobotni/723940,Korzysci-dla-pracodawcy-za-zatrudnienie-bezrobotnego-50.html

/źródlo - /

Poprawiony: niedziela, 28 czerwca 2020 22:49