Wsparcie seniorów w dobie koronawirusa
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 27 września 2020 08:30

Wsparcie seniorów w dobie koronawirusa

Praca opiekuna zyskuje na znaczeniu

 

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa dotknął wiele aktywnych zawodowo osób, jednocześnie zmieniając oblicze rynku pracy. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do końca roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce może wzrosnąć o co najmniej 1 punkt procentowy (1). Oznacza to kolejne dziesiątki tysięcy osób, które stracą dotychczasowe źródło zatrudnienia. Tymczasem jedną z profesji, które w dobie pandemii zyskują na znaczeniu jest zawód opiekuna osób starszych.

Niepewna sytuacja na rynku pracy

Jak podaje raport GUS, współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale 2020 r. wyniósł 55,5%, zmniejszając się tym samym w porównaniu z I kwartałem 2020 r. (0,5 p. proc.), jak i z II kwartałem 2019 r. (0,7 p. proc) (2). Negatywny wpływ pandemii widoczny jest niemalże we wszystkich gałęziach gospodarki, przekładając się tym samym na niższy komfort pracy w wielu branżach.

Obecna, niepewna sytuacja rynkowa, stanowi wyzwanie zarówno dla osób, które w dobie pandemii straciły dotychczasowe źródło dochodu, jak i tych, które już wcześniej aktywnie szukały zatrudnienia. Jednym z pomysłów na zmianę w życiu zawodowym jest podjęcie decyzji o przebranżowieniu się.

Zawód opiekuna szansą na nowe zatrudnienie

Kryzys może być, mimo wszystko, dobrym momentem by zastanowić się nad dalszą ścieżką zawodową. Może się również okazać szansą na podjęcie pewnego zatrudnienia zarówno w Polsce jak i poza nią. Jedną z wartych uwagi możliwości jest znalezienie pracy np. w opiece senioralnej na terenie Niemiec. Wynika to z kliku powodów. Po pierwsze starzejące się społeczeństwo generuje zapotrzebowanie na setki tysięcy profesjonalistów w branży opiekuńczej i zdrowotnej. Po drugie, niestety, wirus łatwo rozprzestrzenia się tam, gdzie są duże skupiska ludzi, a więc między innymi w domach spokojnej starości, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie wsparcia do opieki nad swoimi starszymi rodzicami w warunkach domowych. Stąd jeszcze większy popyt na tego typu usługi.

- Zagraniczny wyjazd do pracy w opiece senioralnej to gwarancja pewnego jutra. Nie jest to zajęcie łatwe, jednak doświadczenie, związane choćby z opieką nad starszymi rodzicami, to dobry początek, aby pomyśleć o złożeniu CV. Sama przeprowadzka do Niemiec może wydawać się wyzwaniem. Warto jednak pamiętać, że w czasie kontraktu opiekun może liczyć na wsparcie ze strony koordynatora – mówi Dariusz Siedlecki, Dyrektor ds. Rekrutacji w Promedica24.

Opiekun seniora – kim jest, co powinien umieć?

Opieka nad osobą starszą wymaga wytrwałości, umiejętnego podejścia i pozytywnego nastawienia. Ważna jest też gotowość niesienia pomocy i otwartość na kontakt z drugim człowiekiem. Dodatkowo, opiekun musi rozumieć swoje zadania i obowiązki, posiadać umiejętność identyfikowania potrzeb seniora oraz potrafić wesprzeć podopiecznego w wykonywaniu rutynowych czynności życiowych .

- Opiekun osoby starszej to codzienna pomoc dla seniora niemalże w każdej dziedzinie życia. Chodzi zarówno o codzienne czynności, takie jak dbanie o higienę czy przygotowywanie posiłków, jak i po prostu obecność, która sprawia, że osoba starsza nie czuje się samotna. Na przykładzie współpracujących z nami opiekunów, widzimy jak bardzo to ważne, zwłaszcza w okresie pandemii – podkreśla Karolina Mejger-Mazurkiewicz, Dyrektor Wykonawczy w Promedica24.

Niezwykle istotnym aspektem jest również dbanie o aktywność fizyczną seniora w miarę jego możliwości. Dobrym pomysłem są częste spacery i ćwiczenia o niskiej intensywności, najlepiej na świeżym powietrzu, w miejscach, w których przebywa niewiele osób. Trzeba bowiem pamiętać, że w czasie pandemii osoby starsze są szczególnie narażone na ryzyko powikłań związanych z zakażeniem koronawirusem.

Praca w opiece senioralnej w Niemczech to więc nie tylko szansa na godny zarobek, ale też ogromna odpowiedzialność. W zawodzie tym najlepiej sprawdzą się osoby o wysokiej kulturze osobistej i etyce zawodowej, zdające sobie sprawę z istotności misji, która na nich spoczywa.

(1) https://www.money.pl/gielda/malag-szacujemy-ze-stopa-bezrobocia-rejestr-wyniesie-7-1-8-na-koniec-roku-6550006104553601a.html
(2) Główny Urząd Statystyczny, Informacja o rynku pracy w drugim kwartale 2020 roku (dane wstępne)

Więcej na www.promedica24.pl

/źródło - /fot. Pixabay/

Poprawiony: niedziela, 27 września 2020 08:46