Komu i jaki pasuje wręczyć prezent świąteczny?
Wpisany przez W.P.   
środa, 23 grudnia 2020 17:32

Komu i jaki pasuje wręczyć prezent świąteczny?

Upominek sprawdzony i praktyczny czy coś niebanalnego? To dylemat, przed którym staje każdy z nas w okresie przedświątecznym. Wybór jest ogromny, a podjęcie ostatecznej decyzji to nie lada wyzwanie. Komu i jaki pasuje wręczyć prezent świąteczny?

Komu wręczyć prezent świąteczny?

Tradycja wzajemnego obdarowywania się upominkami w Wigilię jest bardzo silnie zakorzeniona w naszej kulturze. Okres przed świętami Bożego Narodzenia kojarzy nam się nie tylko ze strojeniem domu, ubieraniem choinki i pieczeniem pierników, ale przede wszystkim z szukaniem wyjątkowego upominku, który wręczymy swoim bliskim. Dla kogo kupić prezent? Podarunki przygotowujemy przede wszystkim dla członków naszej najbliższej rodziny, czyli rodziców, dziadków, rodzeństwa oraz dzieci. To właśnie z tymi osobami zazwyczaj spędzamy święta.

Jeżeli urządzamy Wigilię dla większej rodziny lub jesteśmy zaproszeni na Wigilię, gdzie poza najbliższą rodziną będzie dalsza lub osoby niespokrewnione, dla nich również warto przygotować upominek. Będzie to bardzo miły gest. A osoba obdarowywanie z pewnością doceni nasz wysiłek. Nie muszą to być drogie upominki. Chodzi tylko o to, aby nie iść z pustą ręką. To bardzo niegrzeczne.

Jaki prezent świąteczny wybrać i jak go zapakować?

Wybór prezentów oraz ich wręczenie rządzi się kilkoma zasadami i to niezależnie od tego, kogo pragniemy obdarować. Upominki wybieramy, mając na uwadze indywidualne potrzeby oraz zainteresowania osoby, której go wręczymy. Podarunek ma przede wszystkim sprawić radość. Dobrze, aby był oryginalny, ale jednocześnie praktyczny. Jeśli nie wiesz, co mogłoby wywołać uśmiech na twarzy osoby obdarowywanej, warto postawić na uniwersalne prezenty świąteczne takie jak zestaw ręczników, set prezentowe czy ręczniki.

Jedną z zasad jest również to, że podarunek nie może być ani zbyt drogi, ani zbyt tani. Drogie upominki mogą wprawić w zakłopotanie osobę, której go wręczysz. Co więcej, poza wyborem upominku, bardzo ważne jest estetyczne zapakowanie. Savoir-vivre jasno mówi o tym, że podarunek powinien być elegancko zapakowany w specjalny papier np. z motywem świątecznym. Dodatkowo można go ozdobić wstążką lub kokardą. Jeśli nie masz papieru, możesz ewentualnie wybrać pudełko prezentowe albo gotową torbę.

Komu i jaki pasuje wręczyć prezent świąteczny w pracy?

Od kilku lat można zaobserwować trend obdarowywania się upominkami w firmach. Prezenty świąteczne dla pracowników powinny być symboliczne. Chodzi tu o podtrzymanie tradycji, a także miły gest w stronę podwładnych. Obdarowywanie swoich pracowników pokazuje, że pracodawca docenia ich staranność, a także wynagradza a ciężką pracę. Należy pamiętać, że upominki muszą dostać wszyscy pracownicy bez żadnego wyjątku.

Pominięcie jednej lub więcej osób jest niezgodne z zasadami savoir-vivre, a do tego źle świadczy o pracodawcy. Najlepiej, aby to były jednakowe. Mogą to być świąteczne kubki, zestawy kosmetyków. W firmie, gdzie pracują same kobiety, idealnie sprawdzą się świece zapachowe. Prezenty świąteczne należy zapakować w estetyczny papier i wręczyć podczas wigilii firmowej.