Czy powinno się sterylizować psy? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 10 września 2011 10:30
Czy powinno się sterylizować psy?

Poszłam z moim szczeniaczkiem z pierwszą wizytą do weterynarza. Pan doktor zapytał mnie, czy piesek w przyszłości zostanie ojcem, bo jeśli nie, to powinien zostać wysterylizowany. Podobno tak dla psa będzie lepiej. Jakoś trudno mi w to uwierzyć. Wiem, że sterylizuje się suczki, aby nie miały szczeniąt. Ale psom to nie grozi. Dlaczego kastracja ma być dla nich wskazana?
 
altOdpowiedź pierwsza
 
Tak, powinno kastrować się psy, które nie są przeznaczone do rozrodu. U wielu osób takie, bardzo racjonalne podejście do ulubieńca – psa budzi emocjonalny sprzeciw. Źródłem tego sprzeciwu jest przekonanie, że odbierając psu męskość, pozbawiamy go bardzo ważnej cechy. Co jednak dzieje się z tą cechą, u nie kastrowanego psa? Czy może pobiec za każda suczką, która ma cieczkę, tak jak nakazuje mu jego „męskość”? Nie. Trzymamy go na smyczy, męczymy go, zmuszamy by cierpiał katusze niezaspokojonego popędu seksualnego. Narażamy go na stres, który powtarza się kilka razy w roku. Męskość, z której pies nie może skorzystać jest dla niego źródłem cierpienia.

Jakie są objawy tego cierpienia:
●Skamlenie pod drzwiami pozornie bez powodu, domaganie się wyjścia na spacer
●Ucieczki na spacerze
●Nieposłuszeństwo, agresywne zachowanie nawet wobec właściciela, próby „rządzenia” w rodzinie
●Znaczenia mieszkania moczem (zwłaszcza, gdy idziemy do kogoś z wizytą)
Wszystkie te objawy nazywamy uciążliwym zachowaniem psa. Za to zachowanie pies jest karany, a przecież jego „wina” polega tylko na tym, że stara się wszelkimi sposobami zaspokoić swój instynkt rozrodu. My mu na to nie pozwalamy. Przypomina to sytuację, gdy umierającemu z pragnienia człowiekowi dajemy szklankę wody, lecz za szybą. Człowiek widzi wodę, czuje ją, pragnie z całych sił, lecz nie może jej wypić.

Co zmienia kastracja?
Znikają prawie wszystkie „uciążliwe zachowania”. Piesek jest pogodniejszy, milszy, bardziej skłonny do zabawy niż przed nią. Dlaczego? Ponieważ nie męczy go już stres spowodowany przez niezaspokojony popęd płciowy.
Przeważnie też pies taje się mniej agresywny, choć bywają osobniki, u których agresja wynika nie z poziomu hormonu męskiego (testosteronu) lecz z charakteru.
Czasem kastracja powoduje predyspozycje do tycia. Trzeba więc zmienić sposób żywienia psa i zapewnić mu dużo ruchu, o co jest łatwiej, gdy zniknie problem ucieczki na spacerze i nieposłuszeństwa.

Na czym polega kastracja?
Jest to prosty, rutynowy zabieg przeprowadzany pod narkozą, trwający kilkanaście minut. Polega na usunięciu jąder, czyli narządów, które produkują plemniki oraz testosteron. Po dobie pies nie odczuwa już na ogół żadnych dolegliwości związanych z zabiegiem. Po 10 dniach lekarz zdejmuje szwy – piesek jest zdrowy.
Kastracje wykonuje się, aby ograniczyć liczbę psów, (każdy wie jak bardzo przepełnione są schroniska dla zwierząt) oraz ze względów zdrowotnych aby zapobiegać chorobom jąder i prostaty.
Lek. wet. Filip Zubczewski

Odpowiedź druga

Witam.
 
Psy kastruje się z podobnych powodów co suki. U nich ten zabieg potocznie nazywany sterylizacją, w rzeczywistości zazwyczaj jest kastracją. Za kastracją przemawia - brak nowotworów jąder, zwłaszcza u psów u których zeszło tylko jedno jądro, mniejsza agresywność, łagodniejsze usposobienie, również niechciana ciąża jeśli piesek ucieknie - nie zapłodni bezdomnej suki i nie będzie kolejnych psów w i tak już przepełnionych schroniskach.
W przypadku nowotworu lepiej jest usunąć jądra zanim do tego dojdzie, ponieważ w podeszłym wieku narkoza jest ryzykowna.
Ponadto zabieg ten jest o wiele prostszy niż u suk, a psy właściwie od razu dochodzą do siebie.
 
 
Pozdrawiam - Hanna Miller 


Redakcja BP bardzo dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi. 

Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:27