Samotność znika, gdy pojawia się bliskość.
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 08 marca 2021 17:00

Samotność znika, gdy pojawia się bliskość. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich rozpoczęło kampanię wielkanocną, aby odmienić los samotnych seniorów.

Wielkanoc to radosny czas, który tradycyjnie spędzamy w gronie najbliższych. Pomimo obostrzeń związanych z koronawirusem, większość Polaków nie wyobraża sobie Świąt bez rodziny i wspólnego wielkanocnego śniadania. Przy tej okazji warto jednak pamiętać, że dla wielu starszych samotnych osób będzie to wyjątkowo trudny czas, bo właśnie wtedy brak bliskich boli najbardziej.

 

Tegoroczną akcję wielkanocną Stowarzyszenia mali bracia Ubogich ilustruje film „Samotność”, który pokazuje jak wygląda świat tysięcy samotnych seniorów. W jaki sposób Stowarzyszenie planuje odmienić ich Święta?

Samotność pogłębiona przez pandemię.

Mija właśnie rok od kiedy pandemia COVID-19 zmieniła życie nas wszystkich. Wciąż żywo pamiętamy to, jak zostaliśmy zamknięci w domach, które stały się centrum naszego świata. Ta izolacja stała się ogromnym wyzwaniem dla wielu osób. Dla samotnych seniorów, stała się kolejnym krokiem do całkowitego pogrążenia się w smutku i braku nadziei.

Samotność starszych ludzi to jeden z największych problemów, z którymi mierzą się oni na co dzień – mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Badanie, jakie przeprowadziliśmy w marcu 2018 r. pokazuje, że 30% osób w wieku powyżej 80 lat doświadcza samotności, a jedna osoba na dwadzieścia w tym wieku nie ma z kim porozmawiać. Nawet przez chwilę. To dane sprzed pandemii, a przecież ta jeszcze mocniej pogłębiła społeczną izolację.

Ta Wielkanoc będzie inna niż poprzednie, bo znamy lekarstwo na samotność.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich od kilkunastu lat pomaga samotnym seniorom w Polsce. Zapewnia im to, czego potrzebują najbardziej – wsparcie emocjonalne i bliskość drugiego człowieka.
Zawsze staramy się organizować dla naszych podopiecznych - starszych samotnych osób - spotkania przy świątecznych stołach. Tymczasem to już drugi rok, kiedy pandemia nam to uniemożliwia. To bardzo przykre, bo nasi seniorzy zawsze wyczekują ich z taką nadzieją... Nierzadko jest to dla nich jedna z niewielu okazji na wyjście z domu i spędzenie czasu w życzliwej atmosferze – podkreśla Joanna Mielczarek ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich i od razu dodaje, jakie działania zostały zaplanowane na ten rok: - Dlatego chcemy przynieść samotnym seniorom do ich domów wielkanocny koszyczek, a wraz z nim bliskość drugiego człowieka. Znamy sposób, aby w tym świątecznym czasie nasi podopieczni bezpiecznie spotkali się z innymi seniorami i wolontariuszami: zaplanowaliśmy kameralne wizyty wolontariuszy u podopiecznych. To będą wyjątkowe odwiedziny, podczas których - dzięki pomocy wolontariuszy - nasi seniorzy, niektórzy po raz pierwszy w życiu - przez kamerkę w telefonie porozmawiają z innymi seniorami i wolontariuszami.

Bliskość nadaje życiu sens. Tradycje przywołują dobre wspomnienia.

Bliskość to najpiękniejszy prezent, który można podarować samotnej osobie. Dlatego w czasie zbliżającej się Wielkanocy Stowarzyszenie chce zapewnić 400 samotnym seniorom towarzystwo wolontariusza, a także przynieść wielkanocny koszyczek i tradycyjne wielkanocne potrawy: wielkanocny żurek, faszerowane jajka, mazurka i wielkanocną babę. Stowarzyszenie przygotowało szczegółowe zasady organizacji spotkań oraz zapewnienia ochrony indywidualnej dla podopiecznych, wolontariuszy i pracowników.

Pomaganie jest proste!

Już 50 zł wystarczy, by ufundować samotnej starszej osobie wielkanocny koszyczek i zapewnić to, na co czeka najbardziej - bezcenne chwile spotkań przy wielkanocnym posiłku z wolontariuszem Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Wystarczy przekazać darowiznę na stronie: www.malibracia.org.pl/wielkanoc lub dokonać bezpośredniej wpłaty na konto bankowe: 02 1600 1462 1818 9539 9000 0005. Każda, nawet najmniejsza wpłata ma ogromne znaczenie.

Aby pomóc samotnym seniorom, można także:
-> podzielić się linkiem do zbiórki na swoim profilu społecznościowym:
https://www.facebook.com/donate/547651962862270/
lub wspierać działania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich na Facebooku
-> udostępnić film promujący akcję: https://youtu.be/4IfCwiWRhEc


O Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich
Polskie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich powstało 1 grudnia 2002 roku. Jednak pierwsze Stowarzyszenie „les petits frères des Pauvres” (dosł. mali bracia Ubogich) zostało założone w 1946 roku przez Armand Marquiset (1900-1981). Skupiało wówczas młode osoby, gotowe do pomocy najbiedniejszym. Tuż po zakończeniu II wojny światowej, najuboższymi byli ludzie starsi – osoby samotne, opuszczone, bez szans na pomoc. Dlatego właśnie Stowarzyszenie zdecydowało się pomagać tej właśnie, najbardziej potrzebującej części społeczeństwa. Według Stowarzyszenia „dawać miłość można tylko dając coś więcej niż to, co najpotrzebniejsze”. Dlatego też „mali bracia Ubogich” przykładają największą wagę do relacji budowanej poprzez towarzyszenie osobom starszym i umiejętne ich słuchanie – oto sens motta Stowarzyszenia, które brzmi: kwiaty przed chlebem.
Obecnie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich w Polsce ma pod opieką 400 samotnych starszych osób i działa w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Pruszkowie, we Wrocławiu, Świdniku, Krakowie i Gnieźnie.

/źródło - /

Poprawiony: poniedziałek, 08 marca 2021 17:17