Powrót seniorów do aktywności sprzed pandemii?
Wpisany przez S.Z.   
środa, 21 kwietnia 2021 20:31

Powrót seniorów do aktywności sprzed pandemii?

Dzięki programowi szczepień to możliwe

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu (1) i szacuje, że jej brak przyczynia się do nawet 2 milionów zgonów rocznie. Jednocześnie, pandemia Covid-19 i wynikająca z niej izolacja społeczna spowodowały spadek aktywności wśród osób powyżej 70 roku życia o ponad 50% (2). Nawet w obecnej sytuacji warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Tym bardziej, że dzięki programowi szczepień, odporność na COVID-19 może posiadać już niemal 3,5 mln Polaków 70+, co stanowi ponad 70% osób w tej grupie wiekowej (3).

 

Według badań (4), nawet 54% Polaków po 60 roku życia deklaruje, że wychodzi z domu jedynie wtedy, kiedy wymaga tego konkretny cel: zrobienie zakupów czy wizyta u lekarza. Co setny badany stwierdził natomiast, że w ogóle nie opuszcza domu! Oznacza to, że wielu seniorów ograniczyło swoją dotychczasową aktywność, co może skutkować pogorszeniem się ich aktualnego stanu zdrowia.

Nierealizowana recepta na zdrowie

Mimo rosnącej świadomości korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu, jedynie 39% Polaków jest aktywnych w stopniu zalecanym przez WHO. Jeszcze gorzej wygląda natomiast sytuacja osób po 65 roku życia, wśród których odsetek ten wynosi jedynie 5% (5). Warto natomiast pamiętać, że dzięki utrzymywaniu odpowiedniej aktywności fizycznej maleje ryzyko wielu chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy nowotwory. Ponadto wpływa ona na poprawę jakości snu, funkcjonowanie układu trawiennego oraz kondycję mózgu (6).

- Regularna aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia, ponieważ pozwala na wzmocnienie całego organizmu. Odpowiednia dawka ruchu ogranicza ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych, a także hamuje procesy starzenia. Wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia mięśni i zmniejszenia się elastyczności stawów, czemu doskonale przeciwdziała właśnie sport – komentuje Iwona Pawluczuk, ekspert Promedica24.

W trakcie pandemii seniorzy jeszcze mniej aktywni

Towarzyszące pandemii koronawirusa obostrzenia pogłębiły problem braku ruchu osób starszych w Polsce, ponieważ utrudniły działalność klubów seniora czy organizacji zajmujących się wspieraniem ich aktywności. Tego rodzaju przeciwności nie oznaczają jednak, że seniorzy powinni na stałe zamknąć się w domach, ograniczając ruch do minimum. Zwłaszcza w dobie powszechnego programu szczepień.

Warto pamiętać, że proste ćwiczenia można wykonywać także samodzielnie. Do podstawowych aktywności należą spacery, których długość oraz tempo łatwo można dostosować do swoich możliwości, oraz nordic walking czy joga.

W domu można także zaplanować codzienne, proste treningi. Oto przykłady:
• oparcie się o krzesło i unoszenie na przemian raz jednej, raz drugiej nogi zgiętej w kolanie
• unoszenie jednocześnie lewej ręki i prawej nogi w trakcie leżenia na brzuchu, a następnie ich zmiana i powtórzenie ruchu z wykorzystaniem prawej ręki i lewej nogi
• skłony w pozycji siedzącej.

Wykonując trening, senior powinien zawsze słuchać własnego organizmu i zwiększać jego intensywność stopniowo, dbając o to, aby nie był zbyt forsowny.

– Nawet pozornie błahe czynności pozytywnie wpłyną na sprawność mięśni i stawów seniorów. Jednocześnie wspomniane aktywności leżą w granicach możliwości zdecydowanej większości z nas i nie niosą ze sobą ryzyka kontuzji. Oczywiście przed podjęciem aktywności, należy skonsultować się ze swoim lekarzem, który najlepiej będzie mógł doradzić seniorowi w temacie zakresu i intensywności treningu – tłumaczy Iwona Pawluczuk, ekspert Promedica24.

Odpowiednia dawka ruchu to najlepsza recepta na jak najdłuższe utrzymanie sprawności oraz zahamowanie procesów starzenia organizmu. Dlatego warto pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, nawet w dobie pandemii.

(1) https://nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/sroda-z-profilaktyka-dzien-seniora-cwicz-by-zapobiegac-chorobom,411.html
(2) Tamże
(3) https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19
(4) Badanie SeniorApp - Seniorzy izolują się w domach. Jednym z powodów wyjścia są zakupy - Detal (dlahandlu.pl)
(5) ulotka-dzień-seniora.pdf (nfz.gov.pl)
(6) https://nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/sroda-z-profilaktyka-dzien-seniora-cwicz-by-zapobiegac-chorobom,411.html

/źródło -

Poprawiony: środa, 21 kwietnia 2021 20:46