Czy seniorzy powinni wyjeżdżać na urlop?
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 01 sierpnia 2021 13:51

Czy seniorzy powinni wyjeżdżać na urlop?

Słysząc o urlopach seniorów, najczęściej na myśl przychodzi nam sanatorium. Jednak pobyt nastawiony na poprawę stanu zdrowia nie jest zawsze równoznaczny z wypoczynkiem. Na czym polega różnica? Czy sam fakt bycia na emeryturze oznacza, że wakacje nie są już seniorom potrzebne? O opinię pytamy Rafała Bakalarczyka, dyrektora ds. Badań Społecznych Instytutu Polityki Senioralnej, współpracującego z marką myPhone, tworzącą telefony dedykowane dla seniorów.

Na początek warto zadać sobie pytanie, czy urlop jest zarezerwowany tylko dla osób pracujących na etacie, w normowanym czasie pracy? Czy wraz z przejściem na emeryturę, odpoczynek od „codzienności” i zmiana otoczenia przestają nam być potrzebne? Oczywiście, że nie! Wyjazd na wakacje to potrzeba, która nie jest uzależniona od wieku.

– Monotonia życia, poczucie „braku perspektyw” czy samotność nie wpływają dobrze na zdrowie psychiczne seniorów. Nawet krótki wyjazd, poznanie nowych ludzi, miejsc i poczucie, że „zrobiło się coś dla siebie” mogą znacząco wpłynąć na samopoczucie, dlatego, dla własnego zdrowia, nie warto z takich wyjazdów rezygnować tylko z uwagi na podeszły wiek – mówi Rafał Bakalarczyk.

Dla poprawy zdrowia

Zmiana otoczenia, szczególnie jeśli miejsce docelowe zostanie odpowiednio dobrane do potrzeb konkretnej osoby, może wpłynąć nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także na fizyczne dolegliwości i choroby przewlekłe. Taką funkcję pełnią sanatoria, gdzie seniorzy spędzają czas w miejscowościach znanych z korzystnego dla zdrowia mikroklimatu. Zorganizowany w ten sposób wyjazd może pełnić funkcję urlopu i być formą miłego wypoczynku, jednak nie jest to opcja, która będzie odpowiadała każdej starszej osobie.

– Sanatoria mają niewątpliwy prozdrowotny oraz integracyjny potencjał, a także mogą okazać się bardziej dostępne cenowo niż wiele innych form spędzania urlopu poza domem. Należy jednak pamiętać, że wyjazd w ściśle zorganizowanej formule sanatoryjnej nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Szczególnie introwertycy, osoby stroniące od tłumów mogą nie czuć się komfortowo na takim wyjeździe. Zamiast z góry zakładać, że sanatorium jest najatrakcyjniejszą formą wypoczynku dla seniora - warto przemyśleć, czy dana osoba będzie czuła się dobrze podczas takiego pobytu. W innym przypadku, takie wakacje będą tylko dodatkowym czynnikiem stresogennym – dodaje ekspert.

Wyjazd z rodziną

Seniorzy, szczególnie kobiety podróżują często z dziećmi i wnukami. Najczęściej powodem takiej organizacji wyjazdu jest chęć zorganizowania dodatkowej pomocy dla rodziców w opiece nad dziećmi. Ufundowanie wyjazdu babci wiąże się z tym, że podczas pobytu pełni ona funkcję opiekunki. Czy takie „wakacje” połączone, z często całodobową opieką nad dziećmi, naprawdę można nazwać urlopem?

- Wyjazd z rodziną, także z wnukami, może wydawać się atrakcyjną formułą dla części osób starszych. Podróż w gronie najbliższych daje seniorom poczucie bezpieczeństwa, możliwość spędzenia wspólnie czasu, którego często brakuje w roku szkolnym czy budowania międzypokoleniowej więzi. Należy jednak pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i zależna od wielu czynników, takich jak wiek zarówno wnuków jak i dziadków, ich kondycja zdrowotna, wzajemne relacje etc. Taka forma wyjazdu powinna być zaakceptowana przez obie strony. Bywa, że dziadków traktuje się jako swoistych opiekunów małych jeszcze wnuków, a nawet ich się za to wynagradza. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy senior jest w stanie przez dłuższy czas opiekować się małymi dziećmi, jest to po prostu bardzo męczące i nie zawsze bezpieczne. Organizując wypoczynek czy to dla samych osób starszych czy wyjeżdżając z nimi wspólnie należy brać pod uwagę wiele aspektów nie tylko ekonomicznych, ale także związanych z komfortem, sprawnością i bezpieczeństwem starszej osoby – wspomina Rafał Bakalarczyk.

Samotne wakacje

Coraz więcej seniorów i emerytów to osoby zdrowe, sprawne i wciąż aktywne, które chcą poznawać nowe miejsca i wyjeżdżać, także zagranicę. Powstają dedykowane seniorom biura podróży, a i w hotelach położonych w basenie Morza Śródziemnego można spotkać się z polskim rezydentem lub możliwością wynajęcia polskiego przewodnika. To szczególnie ważne dla osób, które nie komunikują się w języku angielskim. Odpowiednie przygotowanie wyjazdu już w Polsce, sprawdzenie okolicy czy zarezerwowanie transferu lotniskowego to kwestie, w których warto wyjeżdżających seniorów wesprzeć. Należy także pamiętać, aby dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo np. sprawdzając, gdzie na miejscu znajdują się punkty medyczne, mogące udzielić szybkiej pomocy i dobrze wyposażyć apteczkę. Warto pamiętać także, o zapewnieniu seniorowi łączności z bliskimi. Szczególnie w trakcie wyjazdu zagranicznego, powinniśmy sprawdzić zasady roamingu. Ciekawym rozwiązaniem, może być skorzystanie z usługi eSIM, która jest dostępna w smartfonach marki myPhone. Pozwala ona na zdalne wykupienie, jeszcze w Polsce, pakietu danych internetowych, który działa na lokalnym rynku w dowolnym kraju. Po zainstalowaniu usługi jeszcze przed podróżą, senior będzie on-line bez konieczności dokonywania formalności związanych z zakupem i rejestracją fizycznej karty SIM za granicą. Ta funkcjonalność pozwala zaoszczędzić podczas podróży do krajów, w których roaming międzynarodowy jest drogi.

Jeździć czy nie jeździć?

Dopóki zdrowie i możliwości na to pozwalają, wyjazd na kilka dni i znalezienie czasu dla siebie to coś co poprawi nastrój każdemu, niezależnie od wieku. Osoby starsze również nie powinny rezygnować z takiej przyjemności. Warto zachęcić babcię czy dziadka, by zamiast opiekować się wnukami czy pomagać bliskim w inny sposób, zrobili coś dla siebie i poświęcili czas na odpoczynek i regenerację. Wspierając ich w decyzji o wyjeździe i pomagając załatwić niezbędne formalności, pomożemy im przeżyć niezapomniane chwile i naładować akumulatory na nadchodzącą jesień.


Rafał Bakalarczyk
Dyrektor ds. Badań Społecznych Instytutu Polityki Senioralnej, badacz, publicysta i działacz społeczny. Współredaktor naczelny pisma Polityka Senioralna i członek zespołu ekspertów Instytutu Polityki Senioralnej. Od 2013 r. związany z fundacją Zaczyn.
O mPTech:
mPTech Sp. z o.o. to jeden z największych polskich producentów smartfonów i telefonów komórkowych, który działa w 15 krajach Europy. Jest członkiem Grupy Kapitałowej TelForceOne, będącej czołowym producentem i dystrybutorem elektroniki użytkowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest obecny na rynku od 2007 r. Zatrudnia ponad 150 wykwalifikowanych specjalistów w kraju i na rynkach międzynarodowych. Blisko współpracuje z Google i uczestniczy w Programie Android Enterprise Recommended, który ułatwia firmom wybór i wdrożenie najlepszych urządzeń z systemem Android oraz efektywne zarządzanie nimi. Portfolio firmy składa się z produktów trzech marek własnych urządzeń mobilnych: myPhone, HAMMER oraz techBite. mPTech Sp. z o.o. jest autorem aplikacji mobilnej 4family, zwiększającą bezpieczeństwo i poprawiającą zdalną opiekę nad osobami starszymi oraz dziećmi. Współpracuje z największymi krajowymi i zagranicznymi operatorami komórkowymi i sieciami elektromarketów oraz z mniejszymi, lokalnymi sieciami sprzedaży detalicznej, a także z jedną z największych międzynarodowych sieci handlowych w zakresie produkcji i dostaw elektroniki użytkowej, obsługiwaną w modelu private label.

/źródło - /

Poprawiony: niedziela, 01 sierpnia 2021 14:09