Uniwersytet Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego 1 października rozpoczął kolejny semestr!
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 09 listopada 2021 12:02

Uniwersytet Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego 1 października rozpoczął kolejny semestr!

Warsztaty teatralne, wycinanki i collage'u, pantomimy, piosenki żydowskiej, lektoraty jidysz, hebrajskiego i angielskiego oraz wykłady dwa razy w tygodniu. To oferta działającego przy ul. Andersa 15 w Warszawie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego - Centrum Kultury Jidysz.

W zajęciach bierze udział ponad setka słuchaczy w wieku co najmniej 55 lat. Prowadzący stawiają na wszechstronną edukację seniorów, ich rozwój duchowy i intelektualny, aktywizację umysłową i ruchową. Główna ideą tego UTW jest poprawa jakości życia starszych mieszkańców Warszawy i okolic. Uniwersytet prowadzi różne formy kształcenia osób starszych bez względu na ich dotychczasowe wykształcenie oraz pochodzenie etniczne. Specyfiką programu jest ukierunkowanie na zajęcia o tematyce żydowskiej - dotyczące historii, kultury, tradycji i obyczajowości.

Uniwersytet założyła 15 lat temu Gołda Tencer. Początkowo działał w ramach Fundacji Shalom, obecnie jest częścią programów edukacyjnych Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz. W czasie pandemii niemal od razu zajęcia przeniosły się do sieci, a ich uczestnicy nie zwalniali tempa. 1 października rozpoczyna się kolejny semestr zajęć.

- W tym semestrze chcemy spróbować działań hybrydowych. Nasze wykłady pozostaną w formie online, tak, by mogli w ich uczestniczyć także Słuchacze spoza Warszawy. Do współpracy zaprosimy wybitnego specjalistę od filmów przedwojennych, kontynuujemy współpracę z podróżnikami, historykami sztuki, będą opowieści o Kresach, operze, a także kilka niespodzianek. Z kolei warsztaty miałyby odbywać się stacjonarnie przy Andersa 15. Już teraz zapraszamy Państwa na warsztaty pantomimy, teatralne, kuchni żydowskiej, tańca izraelskiego i wiele innych. Nieodłącznym punktem naszego roku akademickiego są wycieczki i wyjścia. Jeszcze we wrześniu odwiedzimy Wsolę, Radom, Sulejówek, planujemy wyprawę do Krakowa, a także na najciekawsze warszawskie wystawy, od Bilińskiej po Sasnala - mówi Katarzyna Batarowska, koordynatorka projektu.

Słuchacze we wrześniu wezięli udział w czwartej edycji TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Każdego dnia Festiwalu (od 22 do 26 września) seniorzy z UTW Teatru Żydowskiego prezentowali swoje ulubione wegetariańskie i wegańskie przepisy kulinarne, okraszone osobistą anegdotą, doprawione rodzinną historią, podane w formie analogowej w Centrum Kultury Jidysz oraz cyfrowej – na Facebooku UTW https://www.facebook.com/UTWTeatruZydowskiego

Na zajęcia UTW można zapisać się w każdym momencie roku akademickiego. Kontakt z biurem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. tel. 22 620 47 33. Opłata za semestr zajęć wynosi 200 zł. Osoby biorące udział w lektoracie języka angielskiego powinny dodatkowo uiścić opłatę w wysokości 35 zł miesięcznie. Więcej informacji na stronie: http://jidyszland.pl/pl/utw/

/źódło - /