Złoto pod choinką - czyli prezent, który zaprocentuje w przyszłości
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 19 grudnia 2021 16:11

Złoto pod choinką - czyli prezent, który zaprocentuje w przyszłości

Święta coraz bliżej i jak co roku pojawia się ten sam problem – co kupić bliskim. Szukamy czegoś z pomysłem, co zaskoczy, ale jednocześnie będzie przydatne. Opcją, która od lat zyskuje na popularności jako prezent, nie tylko pod choinkę, jest obdarowywanie bliskich złotem lub srebrem, jednak nie w postaci biżuterii, a monet lub sztabek. Z pewnością będzie to prezent oryginalny, a przede wszystkim praktyczny – z upływem lat zyska na wartości.

 

Rynek złota inwestycyjnego i kolekcjonerskiego w postaci sztabek i monet rośnie z roku na rok. Polacy pokochali złoto i kupują go coraz więcej. Tylko dane Mennicy Skarbowej, czołowego dealera złota w Polsce, pokazują, że po zaledwie 3 kwartałach 2021 roku pobito ubiegłoroczne wyniki, sprzedając 2,7 tony złota.

Najwięksi producenci złota, z którymi współpracujemy stwierdzają, że Polska jest w ścisłej czołówce państw europejskich, jeśli spojrzeć na sprzedaż złota na własnym rynku detalicznym. Bez wątpienia sprzyja temu utrzymujący się wysoki poziom siły nabywczej tego kruszcu przy wciąż rosnącej inflacji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że od lat złoto, w postaci monet oraz sztabek, jest coraz częściej kupowane jako prezent. Klienci wybierają go jako alternatywę dla wręczenia po prostu gotówki z okazji ślubu czy komunii. Zainteresowanie w okresie przedświątecznym pokazuje, że coraz częściej produkty te lądują także pod choinką, co zresztą zauważają światowi producenci tworząc okolicznościowe monety z bożonarodzeniowymi motywami – wyjaśnia Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.

Prezent dla kolekcjonera, ale nie tylko

Oczywistym jest, że złota czy srebrna moneta będzie idealnym prezentem dla osoby zainteresowanej numizmatyką. Każdy nowy okaz wzbogaci kolekcję. Jednak będzie to ciekawy prezent dla dosłownie każdego. Dlaczego? Ponieważ monety kolekcjonerskie, ale także bulionowe, czyli emitowane stricte w celach inwestycyjnych, można dopasować do upodobań bliskiej osoby.

Mennice tworząc kolejne wzory sięgają do znanych postaci, wydarzeń czy popkultury. I tak, na przykład miłośnika Australii ucieszą monety mennicy The Perth Mint, przedstawiające zwierzęta tego kontynentu. Zafascynowanych kulturą Dalekiego Wschodu może zainteresować motyw Roku Tygrysa 2022 przedstawiony na monetach. W ofercie światowych mennic, znajdą się także wzory lubiane przez dzieci, czyli bohaterowie ich ulubionych bajek, np. popularnej Krainy Lodu czy Minionków lub przez kinomanów – np. fanów Jamesa Bonda ucieszą monety upamiętniające kolejne filmy z agentem 007. A dodatkowo prezent można spersonalizować poprzez wygrawerowane osobistej dedykacji na etui.

Dlaczego złota moneta to dobry prezent pod choinkę?

Gotówka to prezent mało elegancki, a przy szalejącej inflacji tracący na wartości. Tymczasem złoto utrzymuje swoją siłę nabywczą przez lata.

Oczywiście trzeba pamiętać, że złoto czy srebro to prezent dla cierpliwych. W krótkiej perspektywie ucieszy oko, ale nie przyniesie jednak szybkiego zysku. Jeśli jednak obdarowany poczeka kilka lat przekona się, że otrzymał znacznie bardziej wartościowy prezent niż zakładał. Złoto to inwestycja zdecydowanie długoterminowa, a cena tego kruszcu pozostaje w wieloletnim trendzie wzrostowym. Tym samym, dziś podarowana w prezencie moneta o wartości przypuśćmy 500 złotych za kilka lat może być warta znacznie więcej. Wystarczy posłużyć się przykładem, że w połowie grudnia 1 uncja złota, czyli 31,1 grama, kosztowała nieco ponad 7300zł, a 10 lat temu w tym samym okresie roku, było to ponad 5800zł. Mamy zatem do czynienia ze stopą zwrotu w ostatniej dekadzie na poziomie 26% - wyjaśnia Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej. Wartą rozważenia opcją prezentową, jeśli chcemy w pełni zadbać o podarowany kapitał, będzie też wykupienie skrytki depozytowej, np. w Bezpiecznym Skarbcu. Prezent zaskakujący, ale jeśli podarowana sztabka czy moneta ma stanowić formę inwestycji, warto zadbać o jej bezpieczne przechowywanie – dodaje.

W przypadku monet należy jeszcze pamiętać o aspekcie czysto kolekcjonerskim, a więc istotna dla ceny jest nie tylko waga, ale też ilość monet dostępnych na rynku i zainteresowanie tym właśnie okazem. Potencjał zysku bywa naprawdę duży.

Złoto to niekoniecznie drogi prezent

Istnieje przekonanie, że zakup złota w postaci monet, a tym bardziej sztabek, wymaga dużych pieniędzy. Tymczasem taki prezent niekoniecznie oznacza bardzo duży wydatek. Wybór jest duży i w zasadzie na każdą kieszeń.

Sztabka to niekoniecznie kilogram, ale dostępne są już nawet 1-gramowe. Podobnie w przypadku monet mamy do czynienia z różną wagą i cenami. Już kilkaset złotych wystarczy, aby kupić taki prezent. Poza tym można sięgnąć także po srebrne monety, które są tańsze, a też stanowią lokatę kapitału i dają szansę na zysk – wyjaśnia Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.

Jeśli więc szukamy oryginalnego i zaskakującego prezentu, który ma stanowić alternatywę dla kolejnego nieużytecznego sprzętu lub następnej zabawki, warto postawić na złoto. Obdarowany tak naprawdę dostanie nie tylko daną monetę czy sztabkę, ale także perspektywę zysku w przyszłości, jeśli zdecyduje się ją sprzedać.

***
Mennica Skarbowa to największy dealer złota inwestycyjnego oraz innych metali szlachetnych w Polsce.
Mennica Skarbowa zajmuje się obrotem (sprzedaż i skup) złota, srebra i innych metali szlachetnych oraz diamentów, a także doradztwem w zakresie alternatywnych sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego.
Produkty z oferty Mennicy Skarbowej można nabyć w kanale online na stronie: www.MennicaSkarbowa.pl  oraz w 15 oddziałach stacjonarnych w całej Polsce.

/źródło - /

Poprawiony: niedziela, 19 grudnia 2021 16:37