Niemiecki dla opiekunów – jak i czego się uczyć?
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 28 grudnia 2021 17:12

Niemiecki dla opiekunów – jak i czego się uczyć?

Chcąc opiekować się seniorem zza zachodniej granicy, warto podjąć trud nauczenia się, chociaż podstaw niemieckiego. Ułatwi to aklimatyzację w Niemczech, kontakt z podopiecznym i jego rodziną, pozwoli na łatwiejszą pracę. Gdzie i jak jednak uczyć się niemieckiego? Czy warto zapisać się na standardowy kurs, a może lepiej postawić na samodzielną naukę?

Czy trzeba znać niemiecki, żeby zostać opiekunką osób starszych?

Wiele polskich opiekunek do osób starszych decyduje się na podjęcie pracy za granicą. Najczęściej na miejsce wykonywania swoich obowiązków wybiera kraje niemieckojęzyczne takie jak Niemcy, Austria, Szwajcaria. Zainteresowanie pracą w nich wynika z wyższych zarobków i lepszych warunków zatrudnienia. Aby jednak szybko znaleźć dobrą ofertę pracy za zachodnią granicą, trzeba znać przynajmniej podstawy języka niemieckiego. Tych wymaga prawie każdy pracodawca. Są też tacy, którzy wskazują, że szukają opiekunki do seniora z językiem niemieckim zaawansowanym. I chociaż na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-bez-znajomosci-jezyka/ przekonasz się, że praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa, to pamiętaj, że będzie ona tą mniej płatną i często na gorszych warunkach. Kilka miesięcy przed wyjazdem postaraj się więc zgłębić podstawy języka naszych zachodnich sąsiadów.

Jak uczyć się języka niemieckiego?

W przypadku osób, które chcą się podjąć opieki nad seniorem z Niemiec, nie najlepszym wyborem są standardowe kursy. Wynika to z tego, że nie uczą one specjalistycznego słownictwa, które potrzebne jest opiekunom. Dla nich najważniejsze będą słowa, które pozwolą się swobodnie komunikować w gabinecie lekarskim, aptece, urzędzie, na poczcie oraz w sklepie. Opiekunowie do osób starszych powinni też być w stanie rozmawiać ze swoim podopiecznym o wydarzeniach dnia codziennego, a także ogólnych tematach takich jak rodzina, pogoda, wspomnienia z życia. Dzięki temu więź na linii opiekun – podopieczny będzie silniejsza, a atmosfera w domu przyjaźniejsza.

Gdzie opiekun seniora może uczyć się niemieckiego?

Najlepszym sposobem na naukę języka niemieckiego dla opiekuna osoby starszej będzie specjalistyczny kurs. Organizuje go wiele firm. Oferują one kursy na różnych poziomach – zapisać można się więc na nie, kiedy nigdy nie miało się kontaktu z niemieckim lub odwrotnie – w przypadku, gdy zna się podstawy. Obecnie kursy niemieckiego dla opiekunek często prowadzone są online, dzięki czemu można w nich uczestniczyć bez wychodzenia z domu. Lekcje warto wspomagać samodzielnymi ćwiczeniami, w których głównie skupi się na samodzielnym budowaniu zdań i powtarzaniu ich na głos. Zgodnie z badaniami ta nauka przynosi najlepsze i najszybsze rezultaty.