Gdzie znaleźć osobę do opieki domowej?
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 30 grudnia 2021 14:03

Gdzie znaleźć osobę do opieki domowej?

Z roku na rok w Polsce rośnie liczba osób starszych i schorowanych, które potrzebują stałej opieki. Z racji niewystarczających pokładów czasowych, ale i trudności fizycznych oraz psychologicznych, często tego typu pomoc staje się zadaniem ponad siły krewnych, co powoduje wzrost popytu na usługi specjalistycznej opieki nad osobami starszymi. O szczegółach dotyczących opieki domowej odpowiada pomysłodawczyni i wiceprezes Zarządu Smart Work - Justyna Gnutek-Chudy.


Ze względu na zachodzące procesy ekonomiczne i społeczne w Polsce, zauważalny jest bardzo dynamiczny rozwój usług opieki domowej. Dzięki nim, klienci odciążani są od obowiązków związanych z pełnoetatową troską o osoby starsze lub z samym utrzymaniem domu. Same osoby starsze, kwalifikujące się do umieszczenia w domu opieki społecznej, nie muszą spędzać tam reszty życia. Opiekunowie zapewniają im kompleksową pomoc w ich własnych czterech ścianach, unikając przy tym stresu związanego ze zmianą miejsca zamieszkania.

 
- Opieka domowa to usługa dedykowana osobom starszym oraz ich rodzinom. Najczęściej kontaktują się z nami osoby, które nie mogą zajmować się swoimi rodzicami czy dziadkami w pełnym wymiarze godzin z racji na obowiązki zawodowe oraz posiadanie własnej rodziny. W momencie, gdy seniorzy nie są w stanie z powodów zdrowotnych sami organizować sobie swoich codziennych zajęć - przygotowywania posiłków, higieny osobistej czy uprzątnięcia mieszkania, wówczas wsparcie opiekunki staje się koniecznością. Do tego dochodzi także aspekt samotności – dla osób starszych obecność opiekunki jest doskonałym rozwiązaniem, zapewniającym utrzymywanie zdrowych, codziennych kontaktów. – mówi Justyna Gnutek-Chudy, pomysłodawczyni i wiceprezes Zarządu Smart Work.

Opieka na najwyższym poziomie

Opieka domowa jest doskonałą alternatywą dla ośrodków opiekuńczych dzięki możliwości dopasowania harmonogramu oraz warunków współpracy do wymagań seniora lub chorego. Opiekunowie mogą wykonywać indywidualnie dopasowane zadania, bez potrzeby stałego zakwaterowania – choć takie rozwiązanie jest również możliwe. Skąd jednak pozyskać wykwalifikowanych opiekunów dla naszych bliskich?
Jak wyjaśnia Justyna Gnutek - Chudy, najlepszą opcją pozyskiwania opiekunek dla osób starszych są agencje specjalizujące się w tego typu usługach, gdyż dają one gwarancję zatrudnienia sprawdzonego, przeszkolonego i godnego zaufania personelu:


- Warto podkreślić, że to agencje odpowiadają za rzetelne wykonywanie obowiązków przez zatrudniane przez nie opiekunki. A najczęściej wykonywanymi usługami w ramach opieki domowej jest pomoc w gospodarstwie domowym, czyli na przykład robienie zakupów, sprzątanie mieszkania, przygotowywanie posiłków, pranie, prasowanie lub po prostu umilanie czasu podopiecznemu w formie rozmów, czytania gazet lub wychodzenia na spacery. Rozwiązywane są także problemy z codziennymi formalnościami, takimi jak odbieranie dokumentów lub wysyłanie poczty. W przypadkach wymagających większego doświadczenia i zaangażowania, obowiązkiem opiekuna jest pomoc w utrzymywaniu higieny osobistej oraz pomoc doraźna w formie dyżurów nocnych lub w nagłych przypadkach - takich jak powrót chorego ze szpitala.

Profil opiekuna

Usługi opieki domowej oferowane przez Smart Work i Smart Care świadczone są przez kadrę opiekuńczą z zagranicy, którą najczęściej stanowią kobiety w przedziale wiekowym od 40 do 60 lat. Jest to związane przede wszystkim z ich dotychczasowym doświadczeniem życiowym, kwalifikacjami, umiejętnościami oraz gotowością do podjęcia określonych działań, co pozwala na pracę z osobami wymagającymi fachowej opieki oraz na zaangażowanie w ich codzienne funkcjonowanie – Praca jako opiekun osób starszych to bardzo wymagające zadanie. Tacy specjaliści muszą być więc cierpliwi, ciepli i empatyczni – pamiętajmy, że seniorzy wymagają naprawdę odpowiedzialnego i zaangażowanego podejścia. To są schorowane osoby, które potrzebują przede wszystkim wsparcia oraz zrozumienia. Ważnym czynnikiem jest także uczciwość – tutaj wsparcie ze strony agencji jest bardzo ważne, ponieważ wpuszczamy do domu naszych bliskich osobę z zewnątrz i musimy być pewni jej intencji.
Czy bariery językowe nie są dla opiekunek oraz podopiecznych problemem? Jak wyjaśnia Justyna Gnutek-Chudy ze Smart Work, większość opiekunek to osoby ukraińskojęzyczne, które komunikują się w podstawowym zakresie w języku polskim: - Na szczęście, wielu seniorów uczyło się także rosyjskiego w szkole, więc stanowi to czasem niemałe ułatwienie. Wystarczy przecież popatrzeć na Polki pracujące w opiece w Niemczech, gdzie różnice lingwistyczne były o wiele większe, a panie oraz podopieczni świetnie się w tej sytuacji odnaleźli. Stąd różnic językowych nie należy postrzegać jako barier nie do pokonania.

Gdzie szukać pomocy?

Przykładem agencji, która świadczy wysokiej jakości usługi kompleksowej pomocy i opieki nad osobami starszymi oraz schorowanymi jest Smart Care – marka wchodząca w skład międzynarodowej grupy firm Smart Work, specjalizującej się w usługach pracy tymczasowej, pośrednictwa pracy oraz opieki medycznej. Na życzenie zainteresowanych dostarcza ona profesjonalnych opiekunów przygotowanych na ciągły kontakt z podopiecznym, a także na trudności zarówno fizyczne, jak i psychiczne.


- Zatrudnienie personelu opiekuńczego z Smart Care to ogromne wsparcie dla rodzin – to my organizujemy pracę opiekunki, załatwiamy zastępstwo, kontrolujemy pracę naszych pracowników i odpowiadamy za jakość wykonywanych przez nie obowiązków. To niesamowity komfort dla rodzin, gdy mają partnera do rozmów oraz rozwiązywania ewentualnych problemów. Praca z agencją daje gwarancję uczciwości, stabilności oraz dopasowania opiekunów do potrzeb. – mówi Justyna Gnutek-Chudy – wiceprezes zarządu Smart Work.


Smart Work to dynamicznie rozwijająca się międzynarodowa grupa firm specjalizująca się w usługach pracy tymczasowej, pośrednictwa pracy, opieki medycznej, porządkowych, budowlanych oraz szwalniczych. Grupa składa się z kilkunastu spółek zlokalizowanych w 10 państwach europejskich. We wszystkich z nich firma posiada licencje na prowadzenie działalności agencji pracy. Smart Work koncentruje się na zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań nawet najbardziej wymagających Partnerów Biznesowych. Z usług grupy korzystają spółki giełdowe, duże międzynarodowe koncerny, jak i mniejsze przedsiębiorstwa z sektora MSP. Smart Work realizuje zamówienia i zlecenia dla Klientów zagranicznych, działając w oparciu o najwyższe standardy etyczne i biznesowe. Jest członkiem Business Centre Club, Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy, a także laureatem Diamentu Miesięcznika Forbes 2021.

/źródło - /

Poprawiony: czwartek, 30 grudnia 2021 14:15