Jak poradzić sobie z opieką nad Seniorem?
Wpisany przez W.P.   
niedziela, 30 stycznia 2022 15:29

Jak poradzić sobie z opieką nad Seniorem?

Opiekę nad osobami w podeszłym wieku najczęściej sprawuje rodzina. Niekiedy jest to jednak spore wyzwanie, tym bardziej, jeśli obowiązek bierze na siebie jedna osoba, która nie jest do tego przygotowana i nie może liczyć na wsparcie ze strony pozostałych krewnych. Opieka nad Seniorem często wiąże się z odczuwaniem zmęczenia, samotności, a nawet frustracji. Problem narasta, jeśli senior choruje na przewlekłą chorobę. Sprawdź, jak najlepiej sprawować opiekę nad starszą osobą.

Poznaj dokładnie chorobę seniora

Opieka nad starszą osobą, dotkniętą przewlekłymi chorobami wymaga często wiedzy na temat podawania leków i reagowania w sytuacjach zagrażających życiu. Najlepszym sposobem na poznanie schorzenia jest rozmowa z lekarzem prowadzącym. Dobrym pomysłem będzie, przed umówionym spotkaniem, zrobienie listy pytań, na które chciałbyś znaleźć odpowiedź. Możesz również sięgnąć po specjalistyczną literaturę albo zapoznać się ze stronami internetowymi lub forami, na których wypowiadają się medycy, czy też wykwalifikowani opiekunowie. Warto również pomyśleć o kursie przygotowującym do opieki nad seniorem, na którym również znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Ustal harmonogram codziennego funkcjonowania

Aby opieka nad Seniorem odbywała się sprawnie, a podopieczny czuł się komfortowo, warto przygotować stały plan dnia i trzymać się go. Pozwoli to ustalić nie tylko zasady funkcjonowania, ale i wygospodarować czas na własne obowiązki i przyjemności. W harmonogramie może znaleźć się na przykład pobudka o tej samej porze, poranna kawa czy też czas na spacer lub książkę.

Poszukaj profesjonalnego wsparcia

Brak czasu na własne obowiązki i życie towarzyskie może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i wywołać lub wzmocnić poczucie osamotnienia. Aby wygospodarować chwile dla siebie, warto pomyśleć o profesjonalnym wsparciu. Możesz korzystać z pomocy doraźnej albo postawić na regularne wizyty wykwalifikowanego opiekuna. W momencie, gdy wymagana jest całodobowa opieka, której nie jesteś w stanie sprostać, dobrym rozwiązaniem może być dom spokojnej starości. Rezydencja Słowik (https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-opieki-dolnoslaskie.html) dba, by każdy podopieczny czuł się komfortowo i bezpiecznie. Wykwalifikowana kadra dba o regularne podawanie lekarstw i zapewnienie odpowiednich warunków bytowych. W oparciu o wytyczne dietetyka, doświadczony kucharz przygotowuje pełnowartościowe posiłki, dopasowane do potrzeb każdego seniora. Rezydencja Słowik (https://www.rezydencja-senioralna.pl) oferuje także zajęcia ruchowe. Podopieczni mają możliwość spacerowania i podziwiania okolicznych krajobrazów oraz zawierania nowych znajomości. Rodzinna atmosfera wpływa na poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty.