Ruszyły zapisy na bezpłatne szkolenia trzeciego semestru Akademii Rozwoju Organizacji Pacjentów PACJENCI.PRO
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 06 lutego 2022 16:11

Ruszyły zapisy na bezpłatne szkolenia trzeciego semestru Akademii Rozwoju Organizacji Pacjentów PACJENCI.PRO

Już po raz trzeci członkowie organizacji pacjentów mogą wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach w ramach Akademii Rozwoju Organizacji Pacjentów PACJENCI.PRO. Relacje z odbiorcami działań organizacji – to temat pierwszych zajęć odbywających się 24 i 25 lutego 2022 roku.

 

Kolejne zajęcia dotyczyć będą zarządzania organizacją, budowania wizerunku i promowania działań organizacji czy komunikacji. Dlaczego warto?

– Akademia PACJENCI.PRO to miejsce, które wyróżniają silne zasoby merytoryczne – prowadzący to osoby doświadczone nie tylko w zarządzaniu, ale i w pracy na rzecz organizacji pozarządowych. Ogromną wartością są sami uczestnicy, dzięki którym możliwa jest wymiana doświadczeń. To też pole do zachwytu, motywacji i czerpania energii od innych osób, które działają bezinteresownie, chcą zmieniać świat i porywają się do zmiany tego świata, jak my w Stowarzyszeniu – mówi Iwona Czabak ze Stowarzyszenia MARFAN Polska, uczestniczka szkoleń Akademii.PRO.

Wielozadaniowość – super moc liderów organizacji

Osoba stojąca na czele organizacji pacjentów to często sam pacjent lub osoba bliska pacjentowi. Chęć działania na rzecz społeczności z podobnymi problemami stawia ją jednak w pozycji, która wymaga wiedzy na wielu polach. Nie wystarczy sama chęć do działania i empatia. To szereg kompetencji twardych, jak umiejętność zarządzania, delegowania zadań, wiedza dotycząca regulacji prawnych czy finansowych. W obecnych czasach to także kompetencje cyfrowe, komunikacja w mediach społecznościowych czy wiedza o pozyskiwaniu funduszy dla podopiecznych organizacji.
Co cechuje wielu liderów organizacji pacjentów? Wielozadaniowość. Od wolontariatu, poprzez prowadzenie księgowości, po branie udziału w rozmowach na najwyższym szczeblu. Umiejętność, a często konieczność odnalezienia się w różnych rolach i zadaniach, to wyzwanie, ale jednocześnie kompetencja, którą można rozwijać.


– Rozpoczynając działania w Stowarzyszeniu miałam pewną wiedzę na temat obowiązków i kwestii formalnych, jakie musimy spełnić jako organizacja pożytku publicznego. Natomiast nie znałam szczegółów i liczyłam, że Akademia pozwoli mi usystematyzować tę wiedzę i ocenić, co należy zlecić innym osobom i jaką powinnam mieć wiedzę, by móc wziąć za to odpowiedzialność – wyjaśnia Iwona Czabak.
Organizacje pacjentów mają swoją misję, wizję i zadania statutowe. Akademia Rozwoju Organizacji Pacjentów PACJENCI.PRO ma na celu wyposażenie ich w narzędzia pozwalające im na jeszcze efektywniejsze realizowanie jej dzięki szkoleniom i wymianie doświadczeń.

Kompetencje kluczem do zmian

Organizacje pacjentów coraz częściej angażują się w zmiany w systemie ochrony zdrowia, a ich zaangażowanie jest postrzegane przez decydentów, przedstawicieli administracji publicznej oraz ekspertów systemowych jako wartościowe i cenne. Aktywni oraz wyedukowani przedstawiciele pacjentów mogą stać się realnym wsparciem nie tylko środowiska zaangażowanego w ochronę zdrowia, ale także całego społeczeństwa.
Szkolenia w ramach Akademii kierowane są do każdego, kto chciałby się rozwijać, by działać na rzecz pacjentów i są dostępne dla wszystkich organizacji pacjentów nieodpłatnie. To pierwsza tego typu, kompleksowa oferta dedykowana organizacjom, mająca na celu wyposażenie w wiedzę i kompetencje, które pomogą realizować organizacjom cele statutowe. Akademia jest realizowana od 2021 roku, dwa poprzednie semestry cieszyły się dużą popularnością: w warsztatach wzięło udział ponad 70 uczestników.
Program szkoleń podzielony jest na dwa poziomy – podstawowy i zaawansowany. W harmonogramie Akademii każdy zainteresowany powinien znaleźć tematy, które pomogą mu rozwinąć najpotrzebniejsze kompetencje. Zajęcia dla organizacji pacjentów w ramach trzeciego semestru prowadzone będą przez ekspertów, m.in.: Katarzynę Bryczkowską, Katarzynę Leśko, Krzysztofa Manthey’a, Annę J. Orzech oraz Aleksandrę Stanisławską. Organizacje pacjentów biorące udział w Akademii mają również możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych z mentorami Akademii.

Co jest jednak największą wartością Akademii?

Według Iwony Czabak ze Stowarzyszenia MARFAN, to relacje z innymi uczestnikami:


– Zgromadzenie w jednym miejscu, na jednych warsztatach, tak wielu osób, które mają różne doświadczenia, to jest bardzo ważne i niezastąpione. Gdyby nie Akademia PACJENCI.PRO to sama nie byłabym w stanie, zwłaszcza w czasach pandemii, stworzyć sobie takich warunków do wymiany doświadczeń. Głębokie relacje i więzi, które powstały w czasie tych warsztatów, cały czas owocują. Wspólnie z innymi organizacjami podejmujemy inicjatywy, spotykamy się, razem szukamy rozwiązań, w czym można pacjentom pomóc.
Szczegółowe informacje na temat Akademii Rozwoju Organizacji Pacjentów PACJENCI.PRO znajdują się na stronie internetowej projektu www.pacjenci.pro. Do udziału w szkoleniach Akademii można zarejestrować się pod adresem: www.akademia.pacjenci.pro/login/ 

*****
Akademia jest częścią ogólnopolskiej inicjatywy PACJENCI.PRO, realizowanej w ramach partnerstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta. Oferta szkoleniowa Akademii adresowana jest do wszystkich organizacji zrzeszających pacjentów oraz działających na ich rzecz: zarówno małych, jak i dużych, powstałych w niewielkich lokalnych ośrodkach, a także tych funkcjonujących w dużych miastach.
Więcej nt. PACJENCI.PRO: https://www.pacjenci.pro/

/źródło - /

Poprawiony: niedziela, 06 lutego 2022 16:35