Polak w okularach - nowy raport
Wpisany przez S.Z.   
środa, 18 maja 2022 14:05

Nie tylko korekcja i ochrona wzroku – wiemy, jak dziś Polacy postrzegają okulary [NOWY RAPORT]

Ponad połowa użytkowników okularów korekcyjnych posiada jedną parę. Wizerunkowy aspekt noszenia okularów jest dość istotny, ale nie we wszystkich grupach wiekowych. Z najnowszego raportu przygotowanego przez wOkularach.pl we współpracy z Elephate dowiemy się, co Polacy myślą o swoich okularach.

Okulary każdego dnia pozwalają widzieć wyraźnie milionom ludzi na świecie. Obecnie mamy jednak do czynienia z coraz częstszym postrzeganiem tego przedmiotu również jako elementu garderoby i wizerunku. W ramach badania sprawdziliśmy, jak dziś Polacy podchodzą do tematu okularów oraz co sądzą o wpływie ich noszenia na nasz odbiór.

Statystyczny Polak posiada tylko jedną parę okularów

Spośród użytkowników różnego typu okularów, aż 65% korzysta z korekcyjnych zawsze lub zazwyczaj. Dla 56% respondentów jedna para takich okularów jest wystarczająca. 35% osób posiada dwie, natomiast odsetek właścicieli trzech lub więcej par wynosi tylko 9%. Okulary korekcyjne uważamy najczęściej za neutralny przedmiot codziennego użytku. Co trzeci badany twierdzi, że za nimi nie przepada, ale musi z nich korzystać. Z kolei co piąty myśli o nich jako o lubianym przez siebie przedmiocie, w którym czuje się dobrze.

Wizerunkowy aspekt okularów mniej istotny dla seniorów

57% Polaków jest zdania, że okulary wpływają na wizerunek noszącej je osoby – najczęściej pozytywnie. Według ponad połowy badanych dodają one powagi i profesjonalizmu oraz sprawiają wrażenie większej inteligencji i oczytania noszącej je osoby. Tylko mniej niż co piąty respondent uważa, że okulary nas postarzają. Natomiast zdecydowanie nie kojarzymy ich jako oznakę słabości lub coś obciachowego.

Jednak te skojarzenia kulturowe są dużo słabsze u seniorów – wpływ okularów na sposób myślenia o innych zauważa tylko co trzecia osoba powyżej 65 lat. Tłumaczy to psycholożka biznesu Magdalena Popek: Taka tendencja może wiązać się z doświadczeniem dotyczącym okularów – wraz z upływem czasu, zmianą stanu zdrowia czy długotrwałą pracą przy komputerze nasz wzrok po prostu ulega pogorszeniu i nabieramy tego świadomość. Można zaryzykować, że okulary po prostu stają się czymś standardowym, normalnym i służącym jasnemu celowi – poprawie widzenia, niekoniecznie budowania wizerunku.

Wada wzroku przeszkodą dla ochrony przed słońcem?

W badaniu poruszony został również temat okularów przeciwsłonecznych. Większość z nas docenia je za ochronę wzroku i komfort widzenia w słoneczny dzień, a dla około połowy Polaków są też ulubionym dodatkiem do letnich stylizacji. Jednak spośród respondentów, którzy nie chronią wzroku przed słońcem, aż 61% jako powód wskazało wadę wzroku i konieczność noszenia okularów korekcyjnych.

Obecna, bogata oferta okularów oraz soczewek okularowych sprawia, że latem wada wzroku nie musi nas ograniczać. Możemy zdecydować się na okulary przeciwsłoneczne z soczewkami korekcyjnymi, które zapewnią nam zarówno poprawę wzroku, jak i ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym – podpowiada mistrz optyki Paweł Januchowski. Jako alternatywa sprawdzą się również okulary z fotochromem. Ich bezsprzecznym atutem jest dostosowanie poziomu zabarwienia soczewek do warunków nasłonecznienia. Dzięki takim okularom korygujemy wadę wzroku, a nasze oczy są chronione przed rażącym słońcem i promieniowaniem UV.

Pełny raport „Okulary jako element garderoby, czyli jak skupiamy na sobie wzrok innych?” dostępny jest na stronie www.wOkularach.pl.

/źródło - /