Cyfrowa rekrutacja to standard nie tylko dla pracowników biurowych
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 10 czerwca 2022 15:59

Cyfrowa rekrutacja to standard nie tylko dla pracowników biurowych

Doświadczenie pandemii sprawiło, że rekrutacje i onboardingi przeprowadzane online przestały być rzadkością, zarezerwowaną dla pracowników biurowych w korporacjach. Innowacja ta błyskawicznie wpisała się w codzienną praktykę także w branżach, w których wydawałoby się to niemożliwe.


 

Skalę ostatnich zmian w procesie rekrutacji obrazuje fakt, że mimo „powrotu do normalności” w aż 91% firm nadal (przynajmniej na część stanowisk) odbywa się ona zdalnie (1). Zalety tego typu rozwiązań dostrzegają zarówno działy HR, jak i sami kandydaci. Jednak być może jeszcze bardziej spektakularnym przejawem zmian w tej dziedzinie jest fakt, że cyfryzacji uległy nie tylko procesy rekrutacji pracowników biurowych, ale również osób ubiegających się o pracę w branżach, które trudno byłoby podejrzewać o daleko idącą digitalizację – na przykład w branży opiekuńczej.


– Dziś cały proces rekrutacji, podpisania umowy i szkolenia można odbyć online. Do jego usprawnienia używamy różnorodnych narzędzi online, m.in. aplikacji Guider, umożliwiającej przeprowadzenie potencjalnego pracownika przez cały proces weryfikacji oraz rekrutacji, czy DocuSign, dzięki której kandydat ma możliwość podpisania niezbędnych dokumentów zdalnie.
Choć nie boimy się digitalizacji w naszej branży, najwyższa jakość usług pozostaje naszym priorytetem. I dlatego, choć webinary i szkolenia online mają swoich zwolenników, nie odchodzimy od spotkań na żywo – komentuje Agnieszka Niedziela z Promedica24, firmy świadczącej usługi opiekuńcze w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Szkolenia online i webinary

Kolejnym krokiem po zakończonej rekrutacji jest proces szkolenia i wprowadzenia nowego pracownika w jego przyszłe obowiązki – tzw. onboarding. Także w tym przypadku widać, że korzyści z digitalizacji dostrzega coraz więcej przedsiębiorstw. Według wyników badania „Silniejsza pozycja HR i potencjał dla technologii” już co czwarta firma w Polsce pracuje nad organizacją rekrutacji, onboardingu i innych procesów HR w 100% w wersji cyfrowej i zdalnej (2).


– Możliwość kontaktu z pracownikiem za pośrednictwem internetu oraz wykorzystania dedykowanych do tego narzędzi technologicznych pozwala na usprawnienie wielu procesów. Dzięki nim firmy takie jak Promedica24 mogą zaoferować swoim pracownikom szkolenia oraz webinary przy użyciu platformy online, ułatwiając im rozpoczęcie pracy. Takie rozwiązanie sprawia, że nasza kandydatka sama decyduje, kiedy oraz gdzie przejdzie kursy e-learningowe – dodaje Agnieszka Niedziela z Promedica24

Cyfrowa rekrutacja oswaja z nowymi technologiami

Cyfryzacja procesu rekrutacyjnego ma jeszcze jeden ważny efekt – przygotowuje pracownika do bezpośredniego kontaktu z narzędziami technologicznymi, które w miarę postępowania transformacji cyfrowej są coraz częściej wykorzystywane w bieżącej działalności firm, pozwalając im osiągać większą konkurencyjność.
W Promedica24 w najbliższym czasie wprowadzona będzie aplikacja mobilna, dzięki której opiekun będzie miał dostęp do najważniejszych informacji dotyczących swoich kontraktów, szczegółów umowy, wynagrodzenia czy nadchodzących przelewów bankowych. Oprócz tego otrzymuje on powiadomienia o szkoleniach i kursach językowych, które powinny zostać ukończone przed wyjazdem za granicę.
Dzięki rozwinięciu się nowych technologii i procedur związanych z procesami rekrutacji i onboardingu są one dziś możliwe w pełni online będąc wygodnym rozwiązaniem zarówno dla działów HR, jak i samych kandydatów. Warto także podkreślić, że aż 78% kandydatów, zarówno spośród specjalistów, jak i pracowników fizycznych, postrzega tę formę rekrutacji zdecydowanie lub raczej pozytywnie (3).

(1) 6. edycja raportu „Candidate Experience w Polsce”, eRecruiter i Great Digital - Raport Candidate Experience w Polsce 2021 (erecruiter.pl)
(2) Raport z badania „Inwestycje HR – co wdrażają i co planują firmy w Polsce?” wydanego przez Pracuj Ventures i Pracuj.pl
(3) 6. edycja raportu „Candidate Experience w Polsce”, eRecruiter i Great Digital - Raport Candidate Experience w Polsce 2021 (erecruiter.pl)

/źródło - /

Poprawiony: piątek, 10 czerwca 2022 16:23