Problemy osób starszych – gdy codzienność staje się wyzwaniem
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 07 lipca 2022 12:23

Problemy osób starszych – gdy codzienność staje się wyzwaniem

Według ostatnich danych GUS osoby powyżej 60 roku życia stanowiły aż 25,6%, a jeśli aktualne trendy demograficzne się utrzymają, to do 2050 roku ten odsetek wzrośnie do około 40% (1). Jednocześnie wraz z wiekiem seniorom coraz trudniej jest radzić sobie z wieloma czynnościami dnia codziennego, a wsparcie tej rosnącej grupy społecznej jest dziś jednym z najważniejszych wyzwań dla naszego społeczeństwa.


 

Problemy wynikające ze starzenia się organizmu wydają się powszechnie znane, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich skali. Czynności dnia codziennego, takie jak robienie zakupów, gospodarowanie pieniędzmi, korzystanie z transportu publicznego, sprzątanie i telefonowanie sprawiają problemy ponad co dziesiątemu Polakowi w wieku 65-69 lat (2). Ponad 4% osób w tym wieku odczuwa także problem z samodzielnym poruszaniem się, a w grupie 75-79 lat związane z nim trudności dotykają już 15,5% badanych (3).
Więcej o problemach towarzyszących seniorów mówią nam wyniki badania VES-13 przeprowadzonego na potrzeby projektu PolSenior 2, w ramach którego sprawdza się między czy wybrane proste czynności dnia codziennego są dla nich problematyczne. Wśród nich seniorom kłopot najczęściej sprawiają:
• pochylanie się, kucanie i klękanie – 46,1%;
• wykonywanie ciężkich prac domowych, takich jak mycie podłóg lub okien – 33,6%;
• dźwiganie ciężkich przedmiotów – 30,9%;
• wyciąganie ramion powyżej barków – 24,9%;
• przejście dystansu 400 m – 20,1% (4).
Jak widać ograniczenia wiążące się z wiekiem są bardziej powszechne niż wielu mogłoby się wydawać. Z tego powodu tak kluczowym obszarem staje się dziś zapewnienie seniorom wsparcia i opieki.

- Świadomość dolegliwości i ograniczeń, które dotykają seniorów wydaje się wielu osobom oczywista. Z drugiej strony natomiast w natłoku codziennych obowiązków osoby młodsze mogą odczuwać frustrację, w sytuacjach takich jak zakupy, kiedy starsza osoba przed nimi potrzebuje nieco więcej czasu. Z tego względu częścią naszej kampanii Zrozumieć Starość są warsztaty z kombinezonem geriatrycznym, który pozwala uczestnikom wejść w rolę seniora i zmierzyć się z ograniczeniami organizmu starszej osoby. Problemem, z powodu pogarszającego się wzroku staje się choćby liczenie pieniędzy przy kasie – tłumaczy Agnieszka Niedziela, ekspert Promedica24.


Starzenie się społeczeństwa oraz wydłużająca się średnia długość życia sprawiają, że niesamodzielnych seniorów będzie przybywać, a zapewnienie im wsparcia stanie się jednym z najważniejszych wyzwań, z którymi będzie musiało zmierzyć się nasze społeczeństwo. W tym celu już dziś należy zwrócić uwagę na rozwinięcie systemu opieki łączącego wsparcie rodziny, rozwiązania systemowe oraz usługi opiekuńcze oferowane przez wyspecjalizowane firmy.

(1) Opracowanie GUS „Sytuacja osób starszych w Polsce w 2020 r.” - https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/6002/2/3/1/sytuacja_osob_starszych_w_polsce_w_2020_r.pdf
(2) Badanie „PolSenior 2”, str. 193 - https://polsenior2.gumed.edu.pl/attachment/attachment/82370/Polsenior_2.pdf
(3) Badanie „PolSenior 2”, str. 195 - https://polsenior2.gumed.edu.pl/attachment/attachment/82370/Polsenior_2.pdf
(4) Badanie „PolSenior 2”, str. 173 - https://polsenior2.gumed.edu.pl/attachment/attachment/82370/Polsenior_2.pdf

/źródło - /Poprawiony: czwartek, 07 lipca 2022 12:38