Podaruj czas seniorom. Spraw, aby Święta były dla nich magiczne.
Wpisany przez S.Z.   
środa, 14 grudnia 2022 12:06

Podaruj czas seniorom. Spraw, aby Święta były dla nich magiczne.

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku, to czas magiczny, przepełniony radością, śpiewem wspólnych kolęd. Dla wielu z nas to okres, w którym spotykamy się wspólnie z rodziną przy wigilijnym stole. Niestety dla sporej części seniorów to czas, który kojarzy się z samotnością i wykluczeniem. Jak wynika z raportu „Jakość życia osób starszych w Polsce 2020” odsetek wyizolowanych społecznie osób 65+ wynosi 9,8%, a wśród 75+, to aż 14,1%. Sytuacja ta zdecydowanie pogłębiła się jeszcze podczas pandemii. Jak zatem sprawić by na twarzy babci, dziadka czy starszej sąsiadki zagościł w te święta uśmiech?

Seniorzy, a samotność w święta

Ubrana choinka, wypełnione zapachami piernika i smażonej ryby mieszkanie, piękne prezenty, gwar rodziny to tylko kilka rzeczy kojarzących się nam ze Świętem Bożego Narodzenia. To radosny czas, który pozwala nam na zacieśnianie więzi rodzinnych i spędzenie czasu z najbliższymi. Właśnie po to są święta, bez wspólnych rozmów, kolędowania straciłby one sens. W szale przygotowań bardzo często jednak zapominamy o seniorach, którzy, nie tylko w święta, ale także każdego dnia odczuwają samotność. Zamknięci w swoich mieszkaniach, wspominają czasy, kiedy spędzali ten czas z bliskimi. Jak wykazują dane, osoby 60+ stanowią ponad 25,3% mieszkańców Polski. Jest to grupa niezwykle zróżnicowana i, niestety, rosnąca. Już w 2030 roku będzie liczyła niemal 30% ogółu mieszkańców, a w roku 2050 przekroczy 40%. Rosnąca liczba seniorów powoduje, że z roku na rok przybywa osób i odizolowanych społecznie. Każdy z nas wie jak ważny dla dobrego samopoczucia jest kontakt z drugim człowiekiem. Jak wynika z raportu „Jakość życia osób starszych w Polsce 2020” (GUS, 2020) osoby starsze są narażone w największym stopniu na izolację społeczną, czyli na funkcjonowanie w sytuacji niewielkiej intensywności lub zupełnego braku kontaktów społecznych z osobami spoza gospodarstwa domowego.
Samotność seniorów podczas Świąt Bożego Narodzenia, wynika z wielu powód. Często są to osoby mające problemy ze zdrowiem, które utrudnia im wychodzenie z domu, czy nawiązanie więzi z innymi osobami. Od kilku lat zaobserwować można także zmianę modelu rodziny. Coraz więcej młodych osób wyjeżdża z domu do innych miast, co powoduje utrudniony kontakt z osobą starszą. Warto dodać, że dużą rolę wsparcia seniorów odgrywa nie tylko rodzina, ale najbliższe otoczenie.

Jak sprawić, aby osoby starsze nie czuły się samotne? Podaruj im swój czas!

Czy seniorzy muszą być skazani na samotność i izolację podczas świąt? Nic bardziej mylnego. Wystarczy mały gest zaproszenie dziadków na święta lub wybranie się do nich w odwiedziny. Wspólnie ubrana choinka czy przygotowanie potraw wigilijnych pozwoli im poczuć się potrzebnymi. Warto dać im najpiękniejszy prezent, którym będzie wspólne śpiewanie kolęd, czy spędzenie czasu z wnukami. Wieczorne gry i rozmowy spowodują, że osoba starsza będzie czuła się radosna i szczęśliwa. Warto także wykorzystać czas świątecznych przygotowań do wspólnych rozmów z seniorem na temat jak wyglądały jego święta kiedy byliśmy dziećmi. Możemy także rozejrzeć się czy w naszym najbliższym otoczeniu nie ma starszej samotnej osoby. Czas Bożego Narodzenia to idealny moment na zacieśnienie więzi z takimi osobami. Zaproszenie na Wigilię, przygotowanie ciepłego posiłku i chwila rozmowy sprawi, że choć na chwilę seniorzy poczują, że mają w swoim otoczeniu osoby, dla których są ważni i potrzebni.


„Z roku na rok zauważamy, że coraz więcej seniorów spędza święta samotnie. A ten magiczny i piękny czas to idealny moment na pogłębienie więzi rodzinnych. Podarujmy w te święta swój czas i dajmy naszym seniorom odczuć, że są dla nas ważni i potrzebni. Kilka dni w gronie rodziny pozwoli im na nowo poczuć się częścią rodziny” – mówi Agnieszka Niedziela z Promedica24.


Pamiętajmy! Seniorzy potrzebują przede wszystkim być kochani i potrzebni, a wspólnie spędzony czas podczas Świąt Bożego Narodzenia jest dla nich bezcenny i zastąpi każdy nawet najdroższy przekazany im prezent.

/źródło - /