Co drugi Polak uczy się obecnie języka obcego. Na podium angielski, niemiecki i hiszpański
Wpisany przez S.Z.   
środa, 18 stycznia 2023 14:00

Co drugi Polak uczy się obecnie języka obcego. Na podium angielski, niemiecki i hiszpański

53 proc. Polaków uczy się obecnie języka obcego, a w ciągu ostatnich 3 lat naukę podejmowało aż 65 proc. osób. Niezmiennie najbardziej popularnym wśród języków jest angielski – w stopniu komunikatywnym posługuje się nim 75 proc. Polaków. Rzadziej wybierany jest niemiecki, hiszpański i włoski. Polacy uczą się nowych języków, ale nie na własną rękę. Blisko 60 proc. z nas ma doświadczenia z nauką w szkołach językowych – stacjonarnie bądź online. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną Zymetria na zlecenie Tutore Poland.

Zainteresowanie nauką języków w społeczeństwie stale rośnie. Polacy poza przyswajaniem najbardziej popularnego języka obcego – angielskiego, zaczynają także sięgać po nieco bardziej nieoczywiste, takie jak norweski, japoński czy duński. Ponad połowa społeczeństwa obecnie pracuje nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi, jednak 14 proc. z nas przyznaje, że nie zna żadnego języka obcego na poziomie umożliwiającym porozumiewanie się z innymi.

Czy tylko angielski? Jakimi językami władają Polacy?

75 proc. Polaków deklaruje znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym. Tuż za nim najchętniej wybieranym językiem jest niemiecki – jego naukę wybiera co dziesiąty z nas, hiszpański (6 proc.) oraz włoski (3 proc.). Polacy podążają za trendami również w edukacji – naukę coraz bardziej popularnego ostatnio języka hiszpańskiego rozpoczęło w tym roku o 5 proc. więcej osób. W tym samym czasie zainteresowanie językiem duńskim wzrosło aż o 7 proc.

W szkolnej ławce, a może samodzielnie?

Z oferty szkół językowych korzystało 57 proc. Polaków. Zdecydowanie częściej takie rozwiązanie preferują kobiety, osoby w wieku 24-37 lat oraz mieszkańcy dużych miast. Dostępne metody nauczania oferują wiele możliwości. Kursanci mogą wykorzystywać mieszankę tradycyjnych i nowoczesnych metod nauczania. Poza tradycyjnymi podręcznikami można wybrać narzędzia e-learningowe, by móc uczyć się z dowolnego miejsca na świecie. Warto podkreślić, że 92 proc. obecnych kursantów w szkołach językowych uczyła się już jakiegoś języka w ciągu ostatnich trzech lat, więc sam proces wdrażania nowych umiejętności jest im lepiej znany.

– Rozpoczęcie przygody z nauką nowego języka lub nawet jego kontynuacja wymaga od kursantów przełamania pewnych barier, dlatego tak ważne jest, by nauka odbywała się w jak najbardziej sprzyjających i komfortowych warunkach. Na rynku dostępnych jest wiele form nauczania, zarówno stacjonarnego, jak i w formie online, zatem uczniowie mogą wybrać najbardziej dogodną dla siebie ofertę. Pozwala to w pełni skupić się na osiąganiu swoich edukacyjnych celów – mówi Julia Kuberska, Head of Education Tutore Poland.

Nauka języków – „tak, ale...”

Chociaż Polacy częściej wybierają edukację w szkołach językowych, niż na własną rękę, mają wobec tych placówek duże wymagania. Dla 85 proc. Polaków przy wyborze miejsca nauki ważna jest dobra atmosfera. Natomiast 81 proc. z nas bierze pod uwagę to czy podczas prowadzonych lekcji wykorzystywane są materiały interaktywne. Tyle samo uczniów wybierając szkołę, sprawdza czy w ofercie znajdują się zajęcia prowadzone przez native speakerów. Istotnym czynnikiem (79 proc.) jest również możliwość wyboru kursów indywidualnych.

Polacy udowadniają, że chociaż nauka nowego języka zawsze stanowi pewnego rodzaju wyzwanie, inwestycja w edukację to dobry wybór. Umiejętności te nie tylko pomagają w kontaktach osobistych, ale są też doceniane na rynku pracy.

/źródło - /