Czy nowe technologie mogą wspierać pracę opiekunki osób starszych?
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 27 stycznia 2023 12:05

Czy nowe technologie mogą wspierać pracę opiekunki osób starszych?

Digitalizacja i nowe technologie zmieniają oblicze świata. Od kilku lat dzieje się to tak szybko i na tak dużą skalę, że możemy zaobserwować, iż wkraczają one w zasadzie w każdy aspekt naszego życia. Na jaką pomoc ze świata nowych technologii mogą liczyć opiekunki osób starszych?

Czy roboty mogą zastąpić opiekunki?

Gwałtowny postęp technologiczny, którego obecnie doświadczamy sprawi, że część obecnie istniejących grup zawodowych zostanie zastąpionych przez komputery, maszyny czy roboty. Są jednak profesje, których nawet inteligentne maszyny jeszcze długo nie będą w stanie wykonywać tak dobrze, jak człowiek. Przykładem może być zawód opiekuna seniorów, gdzie relacje międzyludzkie mają kluczowe znaczenie. Pomimo, że część naukowców opracowuje roboty, które mogłyby się opiekować osobami starszymi, to jeszcze bardzo długa droga przed nami zanim taki proces wejdzie w życie. Zadaniem opiekuna jest dbanie o stan zdrowia swojego podopiecznego i pomoc w codziennych czynnościach. Bardzo ważne są także zdolności interpersonalne pozwalające nawiązać kontakt z podopiecznym. Zadbanie o komfort psychiczny podopiecznego to jeden z wymogów pracy opiekuna osób starszych. Dodatkowo dobry kontakt powinien być utrzymywany z najbliższą rodziną podopiecznego i jego środowiskiem. Opiekun osoby starszej nie zawsze musi posiadać wieloletnie doświadczenie zawodowe. Nie ma tu znaczenia wiek ani płeć, lecz posiadanie umiejętności miękkich i otwartość na zmianę w życiu zawodowym. Praca w charakterze opiekuna jest również szansą dla osób w wieku 50+, szczególnie dla kobiet, które często borykają się z problemem wykluczenia zawodowego.


„Praca opiekuna osoby starszej to swojego rodzaju powołanie. W dużej mierze wiąże się ono z pewnymi predyspozycjami takimi jak wrażliwość, empatia, cierpliwość czy zrozumienie. Czas spędzony wspólnie, miła rozmowa czy wspólny spacer to elementy, które pozwalają osobie starszej poczuć się potrzebną. Dobrego słowa czy miłego dotyku nie zastąpią roboty czy maszyny. Zawód opiekuna jest na pewno tym zawodem, którego nie da się zastąpić przez roboty. A jeśli, dodatkowo, weźmiemy pod uwagę fakt, że światowa populacja się starzeje, zawód opiekuna osób starszych można nazwać zawodem przyszłości. Praca w charakterze opiekunki osoby starszej pomoże także w podreperowaniu domowego budżetu. Dużą zaletą pracy w opiece jest również to, że zawód ten można wykonywać za granicą - w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. Zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych jest bardzo duże, a zarobki na tym stanowisku pracy wysokie” – mówi Agnieszka Niedziela Dyrektor Marketingu firmy Promedica24.

Aplikacje jako wsparcie pracy opiekuna osób starszych

Starzejące się społeczeństwo staje się coraz większym wyzwaniem także dla sektora innowacji i digitalizacji. Żyjemy w erze, w której każdy z nas korzysta z telefonu, robi przelewy, korzysta z poczty elektronicznej czy robi zakupy przez Internet. Smartfon z dostępem do Internetu przydaje się w wykonywaniu wielu codziennych czynności. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom opiekunek, firma Promedica24 postanowiła poszukać rozwiązań, które spowodują, że opieka nad osobami starszymi będzie dostosowana do zmieniającego się świata, a także stanie się bardziej komfortowa. Najnowsza aplikacja dla opiekunek to doskonałe kompendium wiedzy. Umożliwia dostęp do informacji na temat współpracy, dzięki niej można sprawdzić wysokość wynagrodzenia oraz terminy wpłat. W aplikacji znaleźć można także praktyczne wskazówki, spis odbytych i planowanych kursów oraz szkoleń. Dodatkowo z jej pomocą kontakt z konsultantami jest zdecydowanie prostszy, a wbudowany moduł typu translator pomaga w lepszym porozumieniu się opiekunki z podopiecznym.

Jak wygląda praca z aplikacją dla opiekunki w praktyce.

„Przytoczmy przykład. Opiekunka podpisała kontrakt i udaje się do podopiecznego seniora po raz pierwszy. Nie wie czego się spodziewać, jakie są warunki domowe oraz na co dokładnie cierpi pacjent. Kiedyś, zanim powstała aplikacja, taka opiekunka mogła się czuć niekomfortowo. Dziś, dzięki aplikacji wszystkie szczegóły dotyczące seniora, są w zasięgu jej ręki. Dodatkowo, dzięki aplikacji opiekunka otrzyma informacje dotyczące danej jednostki chorobowej, które pozwolą jej poradzić sobie w nieprzewidzianej sytuacji – mówi Agnieszka Niedziela Dyrektor Marketingu firmy Promedica24.

/źródło - /