Aż 91 proc. seniorów wie o istnieniu renty dożywotniej
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 12 lutego 2023 15:52

Aż 91 proc. seniorów wie o istnieniu renty dożywotniej

Z najnowszego badania opinii, w którym Fundusz Hipoteczny DOM przebadał ponad 1000 polskich seniorów, wynika, że 91 proc. z nich wie o istnieniu renty dożywotniej. Ponad połowa ankietowanych, bo 51 proc. uważa, że ta usługa może być wsparciem finansowym dla emeryckiego budżetu. Najważniejszym powodem, który wstrzymuje seniorów przed podpisaniem umowy renty dożywotniej, jest konieczność przekazania mieszkania spadkobiercom – tak twierdziło 48 proc. osób biorących udział w badaniu.

Wiedza na temat renty dożywotniej w Polsce sukcesywnie rośnie. Fundusz Hipoteczny DOM od lat prowadzi badania dotyczące sytuacji ekonomicznej i społecznej emerytów. Pyta o ich zwyczaje, potrzeby i wiedzę na temat rozwiązań finansowych. Jeszcze dziesięć lat temu (w ankietach telefonicznych Funduszu Hipotecznego DOM) 60 proc. seniorów odpowiadało, że nie wie na czym dokładnie polega renta dożywotnia. Dekadę temu, o takim rozwiązaniu słyszało 40 proc. ankietowanych. W wielu przypadkach była to jednak wiedza powierzchowna. Aż 80 proc. emerytów deklarowało chociażby, że nie zna różnicy pomiędzy rentą dożywotnią, a odwróconym kredytem hipotecznym.


– Z biegiem lat liczba osób, które wiedzą o istnieniu renty dożywotniej wciąż rosła. Trzeba jednak przyznać, że gdy zadawaliśmy pytania bardziej szczegółowe, okazywało się, że ta wiedza wymaga uzupełnienia. Przykładowo: z badania, które zrealizowaliśmy rok temu wynikało, że 61 proc. seniorów wciąż nie wie, że rentę z nieruchomości mogą otrzymać nie tylko właściciele mieszkań, ale również domów – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Wiedza rośnie, ale bariery wciąż są te same

Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń – 90 proc. ankietowanych słyszało o rencie dożywotniej, a 51 proc. uważa, że może być ona wsparciem finansowym dla osób starszych. Seniorzy pytani o powody, które wstrzymują ich przed podpisaniem umowy twierdzą, że najważniejszym z nich jest chęć przepisania mieszkania spadkobiercom (48 proc.), brak mieszkania na własność (14 proc.), obawa przed oszustwem (10 proc.). Blisko 20 proc. w ogóle nie interesuje się tego typu usługą. Wśród najczęściej wymienianych zalet renty dożywotniej są przede wszystkim względy ekonomiczne. Największa liczba emerytów wskazuje, że są to dodatkowe pieniądze, które przychodzą regularnie i dają bezpieczeństwo finansowe. Prawie ¼ ankietowanych (24 proc.) uważa, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają spadkobierców.

/źródło - /