Gdzie najlepiej żyje się seniorom?
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 26 lutego 2023 10:35

Gdzie najlepiej żyje się seniorom?

Według danych GUS w tej chwili już co 5. mieszkaniec Polski ma ponad 65 lat. W tej sytuacji warto zastanowić się, gdzie emerytom żyje się najlepiej i zaczerpnąć trochę inspiracji z miejsc najbardziej przyjaznych najstarszym pokoleniom.

Seniorom żyje się różnie w zależności od wielu czynników. Najbardziej istotny jest oczywiście zadowalający stan zdrowia, pozwalający na aktywne i samodzielne funkcjonowanie, ale liczy się też wysokość emerytury i inne możliwości wsparcia finansowego, a także ogólna jakość życia i tzw. dobrostan psychofizyczny.
Na ten ostatni z pewnością wpływa np. częsty kontakt z bliskimi, brak izolacji, a także to, jak członkowie rodzin radzą sobie z wyzwaniem, jakim jest ewentualna konieczność zapewnienia opieki dla osób, które nie są w stanie samodzielnie sobie radzić. Myślę, że wszyscy chcielibyśmy, by seniorom w Polsce żyło się jak najlepiej – mówi Marta Kobińska z firmy Bravecare, działającej w branży opieki senioralnej w kilku krajach Europy, w tym w Polsce. Wszystkim nam zależy, by któregoś dnia polski senior mógł powiedzieć – tak, w moim kraju jest mi dobrze, mam tu zapewnione godziwe warunki życia. Aby to osiągnąć, trzeba działać dzień za dniem, czerpiąc inspiracje z krajów, które już wdrożyły sprawdzone rozwiązania, poprawiające komfort życia starszych osób i ich bliskich.

Nie da się zaprzeczyć, że temat starości wciąż jest trochę zamiatany pod dywan. A przecież wszyscy chcielibyśmy cieszyć się długim życiem w otoczeniu rodziny, celebrować każdą chwilę spędzoną razem, czuć się kochanymi do końca życia. Nawet jeśli nie należymy jeszcze do grupy senioralnej, widzimy seniorów wokół nas, mijamy ich na ulicy, są nimi nasi bliscy. Z pewnością warto przygotować się na konieczność zapewnienia im jak najlepszej opieki w razie udaru, demencji, czy innej choroby. To sytuacja, która może dotyczyć każdego, wymagająca podjęcia działań związanych ze zorganizowaniem na nowo życia całej rodziny. Sporo się słyszy, że choćby w Niemczech ogromna liczba osób w wieku senioralnym już od lat korzysta ze wsparcia opiekunów zewnętrznych – stwierdza ekspertka Bravecare. Słyszymy, że dzięki temu seniorzy otrzymują profesjonalne wsparcie w codziennej rehabilitacji w swoim własnym domu zamiast np. w hospicjum, szpitalu czy domu opieki, a ich bliscy dzięki temu mogą nadal funkcjonować tak, jak wcześniej. Uważamy, że warto przyjrzeć się bliżej wszystkim rozwiązaniom, które sprawdziły się w innych krajach i które odpowiadają na potrzeby najstarszych członków społeczeństw.

Jak wynika z ostatniego indeksu Global Retirement przygotowanego przez bank inwestycyjny Natixis, ziemią obiecaną dla seniorów jest w tej chwili Norwegia. Liderzy rankingu to również Szwajcaria, Islandia i Irlandia, poza tym w pierwszej dziesiątce znalazły się takie kraje jak: Australia, Nowa Zelandia, Luksemburg, Holandia, Dania i Niemcy. W ramach naszego nowego cyklu zastanowimy, jakie praktyki związane ze wsparciem najstarszej grupy społecznej warto by było „przeszczepić” na polski rynek, by i naszym seniorom i ich bliskim żyło się coraz bardziej komfortowo – zapowiada Marta Kobińska, dyrektor finansowa Bravecare.

Bravecare to międzynarodowa firma zajmująca się profesjonalną opieką nad osobami niesamodzielnymi, chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi, oferująca usługi na najwyższym poziomie. Pośredniczy w znalezieniu w pełni legalnej i bezpiecznej pracy 
w Polsce i za granicą, starannie dobierając kompetentnych pracowników do zleceń, zapewniając językowe, psychologiczne i prawne wsparcie koordynatorów, a także oferując wynagrodzenie odpowiadające kwalifikacjom.
Więcej informacji: www.bravecare.pl

/źródło - /