Objawy Alzheimera Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 08 marca 2012 15:08

Objawy Alzheimera

Piszę w związku z artykułem o chorobie Alzheimera. Czy można samemu przeprowadzić coś w rodzaju testu, który wskazywałby, lub nie, że człowiek ma początki tej choroby? Co zrobić, gdy się okaże, że ma się objawy choroby Alzheimera? Do jakiego skierować się specjalisty?

K.Z.

Najczęściej zwracają naszą uwagę zaburzenia pamięci. Jednakże zaburzenia te są traktowane jako typowe dla podeszłego wieku, toteż  początek choroby bywa niezauważony.  Jednak zaburzenia pamięci, gdy są objawem choroby Alzheimera postępują bardzo szybko, i to je odróżnia od „normalnych” zapomnień. Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie opracowało zestawienie, w którym porównywane są objawy prawidłowe występujące u zdrowych ludzi z objawami we wczesnym etapie choroby Alzheimera. Przytaczam je poniżej. Najpierw podaję objawy prawidłowe, a następnie – kursywą – objawy charakterystyczne dla wczesnego stadium choroby Alzheimera:

Prawidłowe jest, gdy zdarzają nam się trudności ze znalezieniem np. kluczy. O wczesnym etapie choroby A. świadczy, gdy często chowamy rzeczy w dziwnych miejscach. 

Zapominanie słów i nazwisk (normalka) – zapominanie nazwisk członków rodziny i nazw rzeczy (może to kasyno poland być objaw choroby). 

Zapominanie o szczegółach rozmowy (rzecz normalna) – częste zapominanie o tym, że rozmowa w ogóle odbyła się (choroba).

 

Trudności ze zrozumieniem instrukcji – trudności z wykonaniem zadania zgodnie z instrukcją.

(Ten punkt, moim zdaniem jest mało pomocny, gdyż większość instrukcji jest napisana tak, że mało kto je rozumie).

Zapomnienie o tym, aby odwołać spotkanie – wycofywanie się z dotychczasowej aktywności, rezygnacja ze spotkań.

Sporadyczne skręcanie w nieprawidłową stronę – gubienie się w znajomych miejscach.

Jeśli podejrzewa się u siebie początki choroby Alzheimera należy zgłosić się do lekarz pierwszego kontaktu. Lekarz ten powinien przeprowadzić dokładny wywiad i skierować pacjenta na badania biochemiczne krwi w tym m.in. oznaczenie witaminy B12, kwasu foliowego, hormonów tarczycy. Następne ważne badanie to tomografia komputerowa mózgu. Trzeba też koniecznie powiadomić rodzinę o naszych kłopotach zdrowotnych. Jeśli, niestety, okaże się, że zaczęliśmy chorować na ChA, to trzeba się liczyć z postępem choroby. Oznacza to, że staniemy się co raz mniej samodzielni, a więc i zdolni do dbania o własne zdrowie.

Choroba Alzheimera jest nieuleczalna, jednak odpowiednimi lekami można spowolnić jej rozwój.

 

Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:33