Konsekwencje zaniedbania zdrowia kobiet – jak wiele jest do zrobienia?
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 22 maja 2023 09:50

Konsekwencje zaniedbania zdrowia kobiet – jak wiele jest do zrobienia?

Mimo znacznych postępów w medycynie i udoskonalania możliwości terapii wielu schorzeń, istnieją ogromne luki w badaniach i rozwoju, które mogłyby przyczynić się do poprawy opcji leczenia dla kobiet i uświadamiania im roli profilaktyki zdrowia. Dotyczy to również Polski – najnowsze badanie pokazuje, że 35 proc. Polek nie bada się regularnie, tłumacząc to brakiem objawów świadczących o ewentualnej chorobie oraz brakiem czasu. Dla 2 na 10 kobiet badania profilaktyczne wciąż są za drogie (1). Jakie konsekwencje społeczne i ekonomiczne może mieć zaniedbanie zdrowia kobiet?

Czy Polki dbają o swoje zdrowie?

Badania w różnych obszarach zdrowia kobiet ujawniają braki, które dotyczą niemal wszystkich etapów ich życia. Niepokojący jest fakt, że kobiety w wielu krajach nie wiedzą nawet, jakie badania profilaktyczne im przysługują – dotyczy to nie tylko groźnych chorób, ale także ogólnej świadomości kobiet na temat profilaktyki, wydatków na zdrowie menstruacyjne i środki ochronne, ale również dbania o własne ciało w najbardziej podstawowej formie, jaką jest „zwykła" kontrola u lekarza.
Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Organon na grupie Polek w wieku 18-60 lat, ponad 40 proc. z nich swoje podejście do zdrowia opisuje jako „staram się dbać o swój stan zdrowia, ale nie jest to w moim centrum uwagi“ (2). Polki, które przyznały, że nie interesują się swoim zdrowiem, stanowiły 13 proc. badanych, z czego 9 proc. przyznało, że reakcja następuje u nich dopiero wtedy, kiedy coś im dolega. Do najmniej powszechnych badań wykonywanych przez kobiety w Polsce należy USG piersi – aż 29 proc. ankietowanych Polek nigdy nie poddało się temu badaniu, z kolei 1/4 z nich ani razu nie robiła badań hormonalnych.


– Ponad jedna trzecia Polek nie wie, z jakimi konsekwencjami może się wiązać zaniedbanie siebie i swojego zdrowia. Niestety wciąż zgłaszają się do lekarza zbyt późno, kiedy choroby są już na zaawansowanym etapie. Mówimy tu przede wszystkim o nowotworach piersi czy narządów rodnych – każdego roku raka piersi diagnozuje się u 19 tys. Polek (3), a raka szyjki macicy - u 2,5 tys.(4) Tak trudnym diagnozom można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę, wzrost świadomości na temat badań kontrolnych, a także przełamywanie barier, z którymi wiele kobiet mierzy się w kontekście zdrowia – dostępność badań, a także wstyd czy lęk przed ich wykonaniem – komentuje dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog i położnik.

Koszty zaniedbania zdrowia kobiet

Warto zauważyć, że zaniedbanie zdrowia niesie za sobą nie tylko koszty społeczne, ale również ekonomiczne – późno zdiagnozowane choroby wiążą się z wyższymi kosztami leczenia, których wiele pacjentek nie jest w stanie pokryć.
Z okazji minionego Międzynarodowego Dnia Kobiet Organon – globalna firma działająca na rzecz zdrowia kobiet, wezwała do rozpoznania konsekwencji zaniedbania i niedoinwestowanych obszarów w tej kwestii. Najnowsze badanie opinii pokazuje, że inwestycje w zdrowie kobiet są potrzebne, a w dodatku kobiety potrafią wskazać obszary, w których najbardziej potrzebowałyby wsparcia – są to przede wszystkim dofinansowanie do badań profilaktycznych (62 proc.), dofinansowania do leków (46 proc.) oraz zachęty do dbania o swoje zdrowie w miejscu pracy (38 proc.).

– Obecnie jedną z największych niezaspokojonych potrzeb w kontekście zdrowia kobiet w Polsce jest dostępność do fachowej i rzetelnej opieki ginekologicznej. Bez zapewnienia pacjentkom dostępu zarówno do gabinetów, jak i specjalistów w mniejszych miejscowościach, nie będziemy w stanie poprawić ich sytuacji zdrowotnej i skutecznie uświadamiać o kluczowej roli badań profilatycznych. Ma to bez wątpienia wpływ również na rozwój społeczno-ekonomiczny naszego kraju, gdyż późno diagnozowane schorzenia mogą na długo wykluczać kobiety z życia zawodowego i społecznego – tłumaczy dr Południewski.


– Celem naszej firmy i jej głównym zobowiązaniem jest inwestowanie w innowacje, które adresują krytyczne luki w zdrowiu kobiet. W ramach obchodów tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet wezwaliśmy organizacje, rządy, osoby prywatne i instytucje do dołączenia do naszej 10-tysięcznej globalnej społeczności Organon i podjęcia działań na rzecz poprawy innowacji i inwestycji we wszystkich obszarach zdrowia kobiet – mówi Kevin Ali, dyrektor generalny firmy Organon.

Kluczowe zdrowie przyszłych matek

Inwestowanie w rozwój badań prenatalnych i opiekę nad przyszłymi matkami również zajmuje wysokie miejsce na liście priorytetów w kwestii zdrowia kobiet i ich potomstwa. Przyczyny, takie jak krwotok poporodowy są główną przyczyną zachorowalności i umieralności matek. Każdego roku 15 milionów kobiet na całym świecie rodzi przedwcześnie, co może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak niska waga urodzeniowa noworodka, trudności w oddychaniu, niewystarczająco rozwinięte narządy wewnętrzne, problemy ze wzrokiem, itp.(5)

Dostrzec potrzeby kobiet i działać

Na kwestie problemów zdrowotnych kobiet, ich niedofinansowania i niedoleczenia zwraca uwagę globalna firma Organon, która aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji i zdrowia kobiet, a także niezaspokojonych potrzeb w tych obszarach. Celem firmy jest pomoc kobietom i dziewczętom w prowadzeniu zdrowszego i lepszego życia.


– Z dumą obserwujemy postęp, jaki Organon czyni w przyspieszaniu wprowadzania innowacji w zakresie zdrowia kobiet – najpilniejsze z nich dotyczą histerektomii, niehormonalnej antykoncepcji czy zespołu policystycznych jajników – dodaje Kevin Ali. – Zdrowa kobieta jest podstawą dobrze prosperującego, stabilnego i odpornego społeczeństwa, a żeby ona i jej otoczenie mogły się rozwijać, musimy uczynić jej zdrowie priorytetem. Mamy nadzieję, że inne podmioty dołączą do naszych wysiłków, aby wywrzeć wymierny i pozytywny wpływ na zdrowie kobiet. Pracując razem, możemy uczynić każdy dzień lepszym i zdrowszym dla kobiet na całym świecie“.

(1) Na podstawie badania opinii zrealizowanego na zlecenie firmy Organon w dn. 20-23.02.2023 przez agencję badawczą SW Research na grupie 834 Polek w wieku 18-60 lat.
(2) Na podstawie badania opinii zrealizowanego na zlecenie firmy Organon w dn. 20-23.02.2023 przez agencję badawczą SW Research na grupie 834 Polek w wieku 18-60 lat.
(3) https://www.zwrotnikraka.pl/fakty-i-mity-na-temat-raka-piersi/
(4) https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/nie-daj-sie-rakowi-szyjki-macicy
(5) Preterm birth. (n.d.). Who.int. Retrieved January 23, 2023, from https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/preterm-birth Preterm labor. (2022, February 8) . Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/preterm-labor/symptoms-causes/syc-2037684


O firmie Organon
W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt: Organon Polska Sp. z o.o., siedziba: ul. Marszałkowska 126/134, 00-008 Warszawa, adres e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel: + 48 22 105 50 01, adres strony internetowej: https://organoncare.pl/.
Informujemy, że wszystkie działania niepożądane oraz wady jakościowe produktów należy zgłaszać. Formularze zgłoszeniowe i informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/zasady-zglaszania-dzialan-niepozadanych . Zdarzenia niepożądane należy również zgłaszać do: Organon Polska Sp. z o.o., adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel: + 48 22 105 50 01.

/źródło - /