Dom Narodzin – poród „jak w domu” pod opieką specjalistów
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 31 lipca 2023 12:34

Dom Narodzin – poród „jak w domu” pod opieką specjalistów

Intymna atmosfera sprzyjająca naturalnemu porodowi, przy jednoczesnym zabezpieczeniu medycznym i opiece najlepszych specjalistów – tak w największym skrócie można opisać Dom Narodzin, który powstał w gdańskim szpitalu Swissmed, należącym do Grupy LUX MED. Placówka, uznawana za jedną z najlepszych w kraju, obchodzi w tym roku 15-lecie.


Porody domowe zyskują na popularności – kobiety chcą przeżywać to intymne doświadczenie w zaciszu i spokojnej atmosferze. Na powitanie nowego członka rodziny w warunkach domowych, często decydują się kobiety, które wcześniej, bez komplikacji rodziły siłami natury w szpitalu.
Jednak wiele przyszłych mam, poszukuje miejsca pośredniego między domem a szpitalem. Dla tej grupy kobiet, poczucie bezpieczeństwa to zaplecze medyczne znajdujące się w bliskości Domu Narodzin. "Poród jak w domu" w Domu Narodzin w placówce Swissmed to pakiet stworzony dla par, którym bliska jest idea naturalnych narodzin. Dom Narodzin prowadzony jest przez doświadczony zespół porodowy, który dba o bezpieczeństwo narodzin zapewniając komfort fizyczny i psychiczny rodzącej kobiety. Prowadzenie porodu w zgodzie z naturalnym rytmem każdej kobiety i pełnym poszanowaniem potrzeb rodzącej to priorytet zespołu porodowego. Co ważne, w razie ewentualnych komplikacji, rodząca zostanie przetransportowana na pobliski oddział położniczy, gdzie opiekę przejmują położne i ginekolodzy położnicy i neonatolodzy.


- Stworzyliśmy miejsce, gdzie komfort, bezpieczeństwo, bliskość, poszanowanie potrzeb rodzącej i intymność porodu domowego łączymy z najlepszą opieką medyczną. Porody prowadzone i przyjmowane są przez położne. Stosujemy naturalne metody łagodzenia bólu porodowego, nie wykonujemy interwencji medycznych, kroczymy za rodzącą i dbamy o to, aby narodziny były najpiękniejszym wydarzeniem rodzinnym. Tylko u nas kobieta może urodzić w wodzie. Bliskie naszemu sercu są również porody lotosowe. A wszystko to w przytulnym pokoju narodzin, gdzie znajdują się wszystkie udogodnienia porodowe. Po narodzinach dbamy o kontakt "skóra do skóry", możliwe jest także kangurowanie przez ojca dziecka. Natomiast już cztery godziny po narodzinach mama i dziecko mogą cieszyć się sobą we własnym domu – wskazują Karolina Kardasz i Katarzyna Złowocka, położne z Domu Narodzin szpitala Swissmed, Grupy LUX MED.
Karolina Kardiasz dodaje:

- Choć przyjęłam już ponad 250 porodów domowych i setki szpitalnych, to nadal każdy poród jest dla mnie niezwykłym wydarzeniem. Wiem, że dla każdej kobiety i jej partnera narodziny są wyjątkowym, jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem, które chcą przeżywać w przyjaznej atmosferze, a po szczęśliwym rozwiązaniu cieszyć się pierwszymi chwilami z maleństwem. Narodziny dziecka to również dla położnych bardzo wzruszający i niezwykle satysfakcjonujący moment – tłumaczy położna.
Szpital Swissmed w Gdańsku jest uznawany za jedną z najlepszych porodówek w Polsce. W rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku w 2022 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce w kraju. Fundacja nie przyznaje miejsc, tylko typuje 10 najlepszych szpitali, wskazywanych w ankietach przez młode mamy w ramach akcji „Głos Matki”.


– Bardzo nas cieszy wyróżnienie od największej organizacji pozarządowej zajmującej się kobietami w ciąży i połogu. To dla nas motywacja do dalszej pracy, ciągłego udoskonalania oraz stałego poszerzania ofert dla naszych pacjentów.– podsumowuje dr Włodzimierz Piankowski, Dyrektor Medyczny szpitala Swissmed.
Szpital Swissmed obchodzi w tym roku 15-lecie działalności. Przez ten czas specjaliści powitali na świecie ponad 8 tys. dzieci! I choć liczba porodów w Polsce spada, zainteresowanie najwyższej jakości usługami szpitala Swissmed nie maleje, a wręcz wzrasta.

/źródło - /