Seksualność w dojrzałym wieku
Wpisany przez s.z.   
poniedziałek, 11 grudnia 2023 16:14

Seksualność w dojrzałym wieku

Osoby w dojrzałym wieku miewają problemy z samooceną, co związane jest ze zmianami zachodzącymi w ich wyglądzie, a także niepokojem o własne możliwości seksualne. Jednak seks w każdym wieku może być udany, o ile zaakceptuje się okoliczności zewnętrzne i wewnętrzne. Kluczowe jest także wyrażanie własnych potrzeb i obaw, z czym jednak wciąż wielu silverów ma problemy. W otworzeniu się partnerów na siebie nawzajem i uczynieniu własnego życia uczuciowego bogatszym i ciekawszym pomóc może planowanie randek.


Akceptacja siebie kluczem do szczęścia

Wiele osób po pięćdziesiątym roku życia ma problemy z zaakceptowaniem własnej osoby. Obserwowanie zmian zachodzących w swoim ciele, tj. utrata jędrności skóry czy pogłębienie się zmarszczek, powoduje smutek i niezgodę na skutki przemijającego czasu. Objawy starzenia się sprawiają, że osobom w dojrzałym wieku coraz trudniej jest wpasować się w społecznie adorowany kanon piękna. W związku z tym czują się one nieatrakcyjne i odstawione na boczny tor.
Ponadto wielu silverów obawia się, że nie będzie w stanie spełnić seksualnych potrzeb partnera. Konsekwencją odczuwania przez nich kompleksów dotyczących wyglądu czy formy fizycznej jest ich wycofywanie się z życia erotycznego. Porównują się oni do samych siebie sprzed wielu lat i czują żal, że nie najlepiej wypadają w tym porównaniu. Zmiana perspektywy może być w takich przypadkach pomocna. Starzenie się jest nieuchronnym procesem, ale wiek dojrzały może stać się szczęśliwym czasem, w którym wreszcie możemy pomyśleć o sobie, o tym, na czym nam zależy w bliskich relacjach i w obszarze intymności. Seks po pięćdziesiątym roku życia będzie inny – to fakt, ale i my także będziemy inni – dojrzalsi, mądrzejsi, bardziej doświadczeni. Poza tym, współżycie seksualne w dojrzałym wieku może być naprawdę satysfakcjonujące, o ile podejdzie się do niego z wyrozumiałością dla własnych potrzeb i możliwości. Oznacza to, że seks będzie sprawiał przyjemność, jeśli zaakceptuje się swój sposób jego odczuwania, własną osobę i to, że partner widzi zachodzące w nas zmiany, a my widzimy, jak on się zmienia.

- Seks nie powinien być postrzegany jako aktywność zarezerwowana dla młodszych pokoleń. Jest on wyrażeniem siebie, miłości, a także sposobem na realizację podstawowych potrzeb człowieka. Oczywiście zmienia się wraz z wiekiem, ale to wcale nie znaczy, że u silverów musi być mniej udany – bywa najlepszy w życiu – mówi Klaudia Latosik, edukatorka seksualna, współautorka poradnika seksuologicznego dla osób 55+ Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania.

To nie intensywność jest najważniejsza

Stosunek do seksu jest kwestią zupełnie indywidualną. Niektórzy potrzebują go raz na tydzień, inni raz na pół roku, a jeszcze inni zrezygnowali z niego zupełnie. Każda z tych możliwości jest zupełnie zrozumiała i akceptowalna, o ile wiązał się z nią świadomy wybór. Część dojrzałego pokolenia jednak nie realizuje swoich potrzeb seksualnych, gdyż nie ma odwagi, by o nich powiedzieć drugiej stronie lub boi się, że nie spełni jej oczekiwań. Dlatego też niezwykle ważna jest komunikacja. Rozmawianie o własnych odczuciach, choć początkowo jest niełatwe, daje możliwość na znalezienie rozwiązania problemu. Może okazać się, że nasze przypuszczenia co do wymagań partnera/partnerki były zupełnie błędne i w drugą stronę - nasi partnerzy mieli inne wyobrażenia dotyczące naszych potrzeb. Takie “czytanie w myślach” może wprowadzić dużo wzajemnej urazy i nieporozumień. Stąd podkreślamy, że komunikacja to punkt wyjścia do satysfakcjonującego seksualnego spotkania.


- W mojej praktyce seksuologicznej bardzo często spotykam się z osobami, dla których seks jest wciąż tematem tabu. Moi klienci wychowali się w czasach, kiedy tematy dotyczące seksualności, cielesności, mimo sukcesu książki Wisłockiej, były obarczone grzesznością i wstydem. Dlatego też odważenie się na rozmowę o własnych odczuciach, potrzebach dla wielu jest dużym wyzwaniem, ale jednocześnie, kiedy zdecydują się mówić, staje się przełomowym momentem – mówi Olga Żukowicz, edukatorka seksualna, współautorka poradnika seksuologicznego Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania.
Warto też pamiętać o tym, że nawet jeśli pojawią się problemy natury biologicznej, nie muszą one oznaczać niezdolności do odczuwania i dawania drugiej osobie satysfakcji. Seksualność jest bardzo szerokim pojęciem. Wiąże się z nią własna ekspresja, zmysłowość, sprawianie na innych wrażenia. Można więc eksplorować ją nie tylko poprzez współżycie. Dla wielu silverów poczucie czułości i bliskości są cenniejsze od samego aktu seksualnego. Osiągnięcie najwyższej intensywności erotycznych doznań nie musi być celem wspólnie spędzonych chwil. Ważne, by odnaleźć w nich spełnienie dostosowane do własnych, unikalnych potrzeb. Jeśli jednak pojawią się trudności, dysfunkcje seksualne związane z erekcją, wytryskiem, lubrykacją, odczuwanie bólu w trakcie penetracji, warto udać się do specjalisty.

Czas zarezerwowany dla dwojga

Jak wiadomo, rutyna, codzienne domowe obowiązki mogą ostudzić namiętność w związkach, szczególnie tych długoletnich. Dlatego ważne jest, by zarezerwować sobie czas na randkę. Wspólne spędzenie czasu w romantycznej atmosferze wprowadzi do związku urozmaicenie, a w wielu przypadkach także nieco tajemnicy, którą karmi się pożądanie. Aby randka należała do udanych, należy pamiętać o jednym – nie rozmawiać o domu, pracy, dzieciach ani wnukach. To ma być czas tylko dla dwojga.
Zaplanowanie randki pozwoli na zmobilizowanie się do jej zorganizowania. Ponadto łatwiej będzie się odstresować, będąc przygotowanym na miłosne uniesienia. Regularne randki zbliżą do siebie partnerów i uatrakcyjnią ich życie erotyczne.
Miłość, również ta fizyczna, ma wiele twarzy. Każdy więc z pewnością znajdzie taki rodzaj jej odczuwania, który będzie dostosowany do jego wieku, potrzeb i preferencji. Więcej porad seksuologicznych znajdziecie w poradniku Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania.

/źródło -      fot. Pixabay /

Poprawiony: poniedziałek, 11 grudnia 2023 16:48