Jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności - 8 sposobów na wsparcie
Wpisany przez s.z.   
niedziela, 17 grudnia 2023 13:56

Jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności - 8 sposobów na wsparcie

Osoby w kryzysie bezdomności żyją nawet do 30 lat krócej niż ich rówieśnicy, którzy nigdy nie doświadczyli traumy życia na ulicy. Jednym z zagrożeń dla ich życia są niskie temperatury. W okresie zimowym pomoc dla osób bez dachu na głową jest szczególnie ważna. Co możemy zrobić? Fundacja Pomagam.pl wskazuje na 8 sposobów na to, jak pomóc osobom doświadczającym bezdomności.

 

 • Droga do bezdomności jest krótsza, niż nam się wydaje i można na niej spotkać ludzi, którzy mieli normalne życie. Rodzinę, pracę, marzenia. I nagle nie mają nic. Doświadczenie kryzysu bezdomności pociąga za sobą szereg innych kryzysów. Kryzys poczucia bezpieczeństwa, kryzys godności, kryzys tożsamości, kryzys wiary w lepsze jutro, kryzys wiary w ludzi. Nie pozostawajmy obojętni. Pomagajmy tak, jak umiemy i możemy - podkreśla Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji Pomagam.pl

Osoby bezdomne w Polsce - ważne dane

 • 30 330 - tyle jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce według oficjalnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - więcej szczegółów TUTAJ.

 • 83,6% osób w kryzysie bezdomności stanowią mężczyźni (25 369 osób), natomiast 16,4% kobiety (4 961 osób).

 • 32,2% osób bezdomnych ujętych w statystykach Ministerstwa znalazła się w kryzysie bezdomności z powodu konfliktów rodzinnych.

 • W 90% osobom doświadczającym bezdomności pomagają organizacje pozarządowe.

Bycie w bezdomności to trauma. To także wiele niewiadomych, codzienny lęk i przeszywający wstyd. Osoby w kryzysie bezdomności toczą codzienną walkę o przetrwanie. O to, żeby mieć gdzie spać, żeby mieć co zjeść, żeby było jak najmniej niebezpiecznie. W takich warunkach - gdzie realizacja najbardziej podstawowych potrzeb jest wyzwaniem, ludziom trudno prosić o pomoc i działać, by z tej bezdomności wyjść. Co możemy zrobić?

Istnieje wiele dróg pomocy osobom w kryzysie bezdomności i każdy, kto chce w taką pomoc się zaangażować z pewnością znajdzie formę, która jest na miarę jego możliwości.

Fundacja Pomagam.pl opracowała listę 8 sposobów na to, jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności:

1. Nie oceniaj - możesz się bardzo mylić

Istnieje wiele krzywdzących określeń wobec osób, które są w kryzysie bezdomności. Przesłaniają nam one to, co najważniejsze - człowieka doświadczającego tego kryzysu. A przecież każda osoba bezdomna ma za sobą trudną, nierzadko wręcz dramatyczną, historię. Historię, której nie chciałby doświadczyć nikt z nas.

Statystyka pokazuje, że bezdomność ma wiele powodów. I to prozaicznych, które mogą dotknąć każdego. Rosną koszty życia i nagle nie starcza na ratę kredytu, czy wynajem. Pojawia się konflikt w rodzinie, który narasta i nagle nie ma się już dokąd wracać. Wystarczy jedno zdarzenie. Po nim następuje lawina konsekwencji, które przygniatają swoim ciężarem i wystawiają człowieka na ulicę. Człowieka, któremu nikt nie podał pomocnej dłoni. Teraz tę pomocną dłoń możesz podać Ty.

2. Nie bądź obojętny na los osób w kryzysie bezdomności

Osobę bezdomną możesz spotkać w drodze do pracy czy w parku na spacerze. Nie bądź obojętny. To szczególnie ważne w sezonie zimowym, kiedy spadki temperatury zagrażają życiu osób, które nie mają domu.

Co możesz zrobić? Jeśli się spieszysz albo nie czujesz się na siłach, by podejść do osoby potrzebującej pomocy, zadzwoń na numer alarmowy straży miejskiej: 986. Pracownicy straży miejskiej są w kontakcie z różnymi placówkami pomagającymi osobom bezdomnym, więc pokierują odpowiednią pomocą dla takiej osoby.

3. Przekaż ciepłą odzież i dary rzeczowe dla potrzebujących

Koc termiczny, kurtka, śpiwór, rękawiczki, wszyscy mamy w szafach rzeczy, których już nie używamy i trzymamy je z myślą, “że jeszcze się przydadzą”. A jeśli to “przyda się” jest właśnie teraz? Przejrzyj szafę i zobacz, czym możesz podzielić się z osobami potrzebującymi.

Dobrym pomysłem jest też skontaktowanie się z okolicznymi schroniskami czy noclegowniami dla osób w kryzysie bezdomności i zbadanie ich najpilniejszych potrzeb. Często jest to zakup środków higienicznych czy leków, których brakuje na co dzień.

4. Zostań wolontariuszem w wybranej organizacji pozarządowej

Wolontariat jest wspaniałą okazją do niesienia pomocy osobom bezdomnym oraz do praktykowania swojej uważności na drugiego człowieka.

Kto pomaga osobom doświadczającym bezdomności? Ludzie tacy, jak Ty!

Istnieje wiele organizacji, jak również sezonowych inicjatyw na rzecz osób doświadczających bezdomności, do których możesz dołączyć. Wolontariuszami są ludzie młodzi i starsi - studenci, psychologowie, lekarze, prawnicy, przedsiębiorcy, pracownicy korporacji. Łączy ich pomaganie tym, którzy tego potrzebują.

Poniżej kilka przykładowych organizacji świadczących pomoc dla osób bezdomnych, z którymi możesz się skontaktować:

 • Fundacja Najpierw Mieszkanie Polska współprowadzi i konsultuje w Polsce program “Najpierw Mieszkanie” - innowacyjną metodę trwałego rozwiązania problemu chronicznej bezdomności

 • Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta to pierwsza w Polsce organizacja pozarządowa, która zajęła się pomocą osobom bezdomnym. Jest niezależną katolicką organizacją dobroczynną. Celem Towarzystwa jest niesienie pomocy osobom bezdomnym i ubogim - w duchu Patrona, św. Brata Alberta.

 • Caritas Polska udziela wszechstronnej pomocy osobom w kryzysie bezdomności, prowadząc szereg placówek, takich jak schroniska, jadłodajnie, łaźnie. Caritas Polska prowadzi akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego”, w tym sezonie do osób w kryzysie bezdomności trafia ponad 2000 litrów zupy tygodniowo.

 • Fundacja Kapucyńska dąży do zniesienia głodu, ubóstwa i bezdomności, ochrony życia i zdrowia oraz wyrównywania szans osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez niesienie elementarnej pomocy humanitarnej i charytatywnej ubogim, chorym, cierpiącym, niepełnosprawnym i seniorom.

 • Dobra Fabryka od kilku lat pomaga osobom bezdomnym radzić sobie z ekstremalnym wyzwaniem, jakim jest przeżycie zimy. Przygotowuje Ciepłe Paki z wysokimi butami, puchowymi kurtkami. Odpowiada na prośby ośrodków pracujących z ludźmi w kryzysie bezdomności, zaopatrując je w materace, bieliznę i ubrania.

 • Fundacja Daj Herbatę to grupa ludzi, którzy dobrowolnie działają na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Regularnie są na parkingu przy Dworcu Centralnym w Warszawie, gdzie w każdy poniedziałek o 20 rozdają zupę, ubrania i inne potrzebne osobom bezdomnym rzeczy.

 • Fundacja po DRUGIE wspiera młodzież i młodych dorosłych (18-25 lat) zagrożonych i dotkniętych bezdomnością. Pomaga również młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, patologią i bezradnością.

5. Przekaż 1,5% podatku organizacji charytatywnej zajmującej się problemem bezdomności

Każda osoba, która odprowadza podatek, może przekazać jego 1,5% na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (w skrócie OPP).

Szczegółowe informacje o tym, jak przekazać 1,5% na rzecz OPP znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

6. Wspieraj regularnie osoby bezdomne w Polsce

Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności potrzebna jest przez cały rok. Każdego dnia bez dachu nad głową zostają nowe osoby i jednocześnie rzesze osób próbują wszystkimi siłami wyjść z kryzysu bezdomności.

Warto więc wybrać taką formę wsparcia, którą będziemy w stanie realizować z jakąś regularnością. To może być na przykład wspieranie zbiórek na rzecz pomocy osobom dotkniętym kryzysem bezdomności. Zaglądaj na Pomagam.pl, każdego miesiąca znajdziesz tam nowe zbiórki, których celem jest wsparcie osób w kryzysie bezdomności.

7. Zaangażuj w pomoc bliskich - przyjaciół, rodzinę, znajomych z pracy

Zostań pomysłodawcą akcji na rzecz pomocy bezdomnym w swojej społeczności. Zorganizuj zbiórkę pieniędzy albo zbiórkę darów i zaproś do niej osoby, które znasz. Wiele osób ma otwarte serce na pomoc potrzebującym, tylko czasem nie mają pomysłu na to komu i jak pomóc. Możesz ich zainspirować!

8. Dołącz do akcji Fundacji Pomagam.pl “Zimowa pomoc dla osób w kryzysie bezdomności”

Fundacja Pomagam.pl wystartowała z akcją “Zimowa pomoc dla osób w kryzysie bezdomności”. Akcji towarzyszy zbiórka prowadzona w serwisie Pomagam.pl. Link do zbiórki: https://pomagam.pl/zimowapomoc

Do akcji można dołączyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wsparcie zbiórki prowadzonej przez Fundację Pomagam.pl. Drugi sposób to założenie partnerskiej zbiórki, dzięki której firmy oraz grupy mediowe mogą realizować misję wspierania inicjatyw, które niosą realną pomoc potrzebującym, w tym przypadku osobom bezdomnym.

Partnerską zbiórką można założyć na stronie akcji, klikając - stwórz zbiórkę.

Jak założyć zbiórkę partnerską krok po kroku?

 1. Wejdź na stronę akcji: https://pomagam.pl/ts/bezdomnosc

 2. Kliknij w przycisk “Stwórz zbiórkę - za darmo” pod licznikiem akcji

 3. Zarejestruj konto swojej firmy

 4. Stwórz zbiórkę zgodnie ze wskazówkami (tytuł, cel, zdjęcie, opis)

 5. Opublikuj zbiórkę

Wszystkie zebrane środki ze zbiórki Fundacji Pomagam.pl oraz zbiórek prowadzonych przez partnerów w ramach akcji trafią do organizacji działających na rzecz osób doświadczonych bezdomnością.

Nikt nie zasługuje na bezdomność. W tym zimnym a jednocześnie świątecznym i rodzinnym czasie to szczególnie ważne, żeby osoby bez dachu nad głową nie zostały bez pomocy. A pomóc może każdy. Bądź jednym z nich!

***** *** *****

Fundacja Pomagam.pl

Fundacja Pomagam.pl to organizacja non-profit, której misją jest wspieranie dobroczynności i budowanie kultury pomagania w Polsce. Budujemy świadomość, że każdy z nas żyje w społeczeństwie i razem możemy sobie nawzajem pomagać.

Fundacja powstała przy serwisie Pomagam.pl, który od ośmiu lat wspiera leczenie i rehabilitację osób potrzebujących, schroniska dla zwierząt, liczne organizacje i inicjatywy społeczne oraz wiele innych potrzeb tysięcy osób, umożliwiając im założenie darmowej zbiórki i zbieranie pieniędzy na to, co dla nich ważne.

/źródło - /

Poprawiony: niedziela, 17 grudnia 2023 14:12