Nowy Rok, nowe cele. Jak stworzyć plan na zdrowszą wersję siebie?
Wpisany przez s.z.   
sobota, 30 grudnia 2023 19:32

Nowy Rok, nowe cele. Jak stworzyć plan na zdrowszą wersję siebie?

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim okres, w którym wiele osób stawia przed sobą cele i postanowienia. Dotyczą one różnych sfer, jednak wyjątkowo często wiążą się z naszym zdrowiem i prowadzącymi do jego poprawy zmianami w trybie życia. Jak to jednak bywa z postanowieniami, zazwyczaj szybko tracą na ważności. Aż 80% z nas rezygnuje z nich już po pierwszych dwóch miesiącach nowego roku. W jaki zatem sposób stawiać sobie cele? O czym pamiętać podczas próby ich realizacji? A przede wszystkim, jak skutecznie zadbać o swoje zdrowie?


Zdrowie jest najważniejsze

Według zeszłorocznych badań Insight Lab, znaczna większość, bo aż 77% Polaków, postawiło przed sobą cele na 2023 rok. Wśród nich dominowały postanowienia związane z poprawą zdrowia, deklasując nasze ambicje finansowe. Oszczędzanie większej ilości pieniędzy było bowiem jednym z priorytetów zaledwie dla 41% badanych, w przypadku zdrowia natomiast:
• 61% z nas chciało zwiększyć aktywność fizyczną
• Dla 59% priorytet stanowiła poprawa samopoczucia
• 43% opowiedziało się za zdrowszym odżywaniem i ograniczeniem mięsa
• Co trzeci respondent wyraził chęć przeprowadzania regularnych badań diagnostycznych
Choć w dzisiejszym świecie mogłoby się wydawać, że pieniądz stał się dla ludzi najważniejszy, wyniki tych badań pozwalają na wyciągnięcie nieco innych wniosków. Większość z nas nie zapomina o kluczowym znaczeniu zdrowia, jednak deklarację od realizacji wciąż dzieli daleka droga.

Podjęcie odpowiedniej decyzji

Aby słowa zamienić w czyny, a następnie w tych czynach wytrwać, należy pamiętać o kilku rzeczach podczas tworzenia swoich postanowień. Przede wszystkim, cele powinny być realistyczne. W trakcie planowania łatwo przecenić swoje możliwości. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinno się mierzyć wysoko, we wszystkim jednak należy zachować umiar. Jeśli ktoś do tej pory nie uprawiał regularnie sportu, ciężko będzie mu przebiec w nowym roku maraton.
Przed podjęciem decyzji o realizacji danego celu, trzeba upewnić się, czy rzeczywiście jest on tym czego pragniemy. Postanowienia zainspirowane chwilową modą, bądź postępowaniem innych ludzi zazwyczaj są wyjątkowo krótkotrwałe, gdyż nie wyrażają naszej prawdziwej woli. Kluczem do sukcesu jest dobranie celów na miarę naszych możliwości.

- Personalizacja celów treningowych to klucz do utrzymania motywacji i osiągnięcia długotrwałego sukcesu w dziedzinie aktywności fizycznej. Dopasowanie celów do indywidualnych predyspozycji, preferencji i możliwości sprawia, że trening staje się nie tylko skuteczną formą dbania o zdrowie, ale także satysfakcjonującą podróżą ku lepszej wersji siebie. Warto pamiętać, że nie ma jednoznacznej ścieżki do sukcesu, każdy może znaleźć formę aktywności, która doskonale wpisuje się w jego życie i przynosi oczekiwane rezultaty - sugeruje Anna Rogińska, ekspertka ds. rozwoju biznesu w 4DCenter.

Zmiany nawyków

W trosce o własne zdrowie warto zwrócić również uwagę na kilka kluczowych aspektów codziennego życia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak istotne są zdrowe nawyki, ale czy zawsze konsekwentnie je stosujemy? Odpowiedzialność za zdrowie zaczyna się od odpowiedniej ilości snu, unikania ekranów tuż przed snem, czytania zamiast korzystania z mediów społecznościowych. Dobry sen to fundament naszego samopoczucia.
Dieta i nawadnianie to kolejne filary zdrowego trybu życia. Standardowe normy dietetyczne są istotne, ale warto również indywidualnie dostosować je do własnych potrzeb fizjologicznych. Świadomość, co sprawia nam dobrze, a co szkodzi, pozwala na bardziej świadome wybory.
Życie prywatne i zawodowe to obszary, które wzajemnie wpływają na zdrowie. Praca może być źródłem zarówno radości, jak i stresu. Ważne jest umiejętne oddzielenie się od obowiązków zawodowych po powrocie do domu. Przyjęcie świadomej postawy, skupienie się na teraźniejszości, medytacja czy inne techniki relaksacyjne mogą pomóc w zminimalizowaniu wpływu stresu na organizm. Równowaga emocjonalna ma ogromne znaczenie dla zdrowia fizycznego.

- W walce o zdrowie, kluczowe jest zrozumienie, że to nie jednorazowe postanowienia, ale codzienne wybory decydują o długotrwałym samopoczuciu. Odpowiednia dawka snu, zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna to fundamenty, na których opiera się nasza codzienność. Pamiętajmy, że zdrowie to nie tylko brak chorób, a również pełnia energii, radość życia i równowaga wewnętrzna – dodaje Anna Rogińska.

/źródło - /fot.Pixabat /