Ostrzeżenie na Walentynki: uważaj na oszustwa romantyczne w sieci
Wpisany przez s.z.   
środa, 14 lutego 2024 10:32

Ostrzeżenie na Walentynki: uważaj na oszustwa romantyczne w sieci

Według danych giełdy kryptowalutowej Binance, tzw. oszustwa romantyczne stanowiły około 2% wszystkich zgłoszonych przypadków oszustw internetowych w 2023 roku. Choć odsetek ten może wydawać się skromny, łączne straty finansowe poniesione przez ofiary przekroczyły dziesiątki milionów dolarów, średnio prawie 14 tys. USD. Jeszcze bardziej alarmujące są dane zawarte w raporcie Norton Cyber Safety Insights z 2023 roku, według których w zeszłym roku co czwarty dorosły na świecie padł ofiarą oszustwa na portalach randkowych lub w innego rodzaju oszustwa romantycznego.

 

Oszustwa romantyczne to przestępstwa, w których sprawcy udają potencjalnych partnerów, wykorzystując emocje osób podatnych. Osoby te wykorzystują fałszywe profile w portalach randkowych i sieciach społecznościowych, aby stopniowo budować zaufanie. Wszystko po to, aby w końcu wyłudzić pieniądze lub skraść dane osobowe. Oszustwa romantyczne są coraz powszechniejsze, dlatego warto mieć świadomość, jaki jest ich mechanizm. Jednym z najczęstszych takich oszustw w minionym roku było tzw. „Pig Butchering”, które polega na tym, że oszuści najpierw zdobywają zaufanie ofiary, a potem zachęcają je do inwestycji i na początku „tuczą” je małymi zyskami. Wszystko po to, by zachęcić jej do większej skali inwestycji, która jest ich właściwym celem.

Jak działają romantyczni oszuści?

„Oszuści często najpierw kontaktują się z ofiarami w aplikacjach lub witrynach randkowych, gdzie budują zaufanie. Ofiary są wabione do inwestycji obietnicami wysokich zysków. Często początkowo inwestują niewielkie sumy, a nawet mogą dokonać wypłat lub otrzymać zwrot niewielkiej kwoty inwestycji, co sprawia, że inwestycja wydaje się realna. Ostatecznie jednak nie udaje im się odzyskać większych depozytów czy inwestycji. Oszuści mogą również żądać dodatkowych opłat na ulepszenia w inwestycjach, co będzie ostatnią próbą wyciągnięcia jeszcze większej ilości pieniędzy. Ofiary często uświadamiają sobie, że zostały oszukane dopiero w tym momencie lub po przeszukaniu fałszywych platform” – mówi Erin Fracolli, globalna dyrektor ds. wywiadu i dochodzeń w Binance.

„Wyobraźcie sobie osobę przekonaną, że nawiązała głęboką więź za pośrednictwem aplikacji randkowej lub mediów społecznościowych. Oszuści wychwytują niuanse rozmowy z nią, tworząc osobowości, które wydają się idealnie do niej dopasowane. Wspomnijmy o entuzjazmie dla określonego hobby, a nagle stanie się to także ich hobby. Podzielmy się nadziejami na znaczący związek i wspólną przyszłość, a oni natychmiast odwzajemnią te uczucia, wyrażając gotowość do zaangażowania. Istotą ich podejścia jest wykorzystywanie zaufania i tworzenie powiązań, aby osiągnąć swoje oszukańcze cele” – tłumaczy Tigran Gambaryan, dyrektor ds. zgodności z przepisami dotyczącymi przestępstw finansowych w Binance.

Tylko w USA, do Federalnej Komisji Handlu (FTC) wpłynęło w 2016 roku 11 235 skarg dotyczących tego typu przestępstw. Do 2020 r. liczba ta gwałtownie wzrosła do 52 593 przypadków, co oznacza wzrost o 368% w ciągu czterech lat. W 2022 r. sytuacja uległa dalszej eskalacji, odnotowując ponad 30% wzrost rok do roku. Prawie 70 000 osób zgłosiło, że padło ofiarą oszustw romantycznych, co spowodowało skumulowane straty w wysokości 1,3 miliarda dolarów.

Wykorzystanie kryptowalut w scamach spada

Chociaż kryptowaluty nie są najczęściej stosowaną metodą płatności w oszustwach, nadal stanowią znaczną ich część, bo aż 34% całkowitych zgłoszonych strat, jak wskazano we wspomnianym raporcie FTC. Niemniej jednak niezwykle ważne jest rozwianie błędnego przekonania, że kryptowaluta służy jako raj dla oszustów. Wręcz przeciwnie, nielegalna działalność w przestrzeni kryptograficznej stanowi jedynie niewielki ułamek globalnych transakcji i w rzeczywistości spada.

Według najnowszego raportu Chainalytics dotyczącego przestępczości kryptograficznej z 2024 r. udział całego wolumenu transakcji kryptowalutowych związanych z nielegalną działalnością spadł z 0,42% w 2022 r. do zaledwie 0,34% w2023 roku. Kluczowym czynnikiem stojącym za tym trendem jest to, że liderzy branży, tacy jak Binance, ciężko pracują, aby zapobiegać oszustwom i je zwalczać, utrzymując silne środki bezpieczeństwa i zgodności oraz edukując użytkowników o typowych zagrożeniach. Odgrywa to kluczową rolę we zbiorowej walce z przestępczością związaną z blockchainem.

Na co zwracać uwagę, żeby nie paść ofiarą oszustw romantycznych

Jak więc uchronić się przed ofiarą oszustw romantycznych, zwłaszcza tych związanych z kryptowalutami? Oto kilka niezbędnych wskazówek od ekspertów ds. bezpieczeństwa Binance:

  • Jeśli korzystasz z aplikacji randkowej, komunikuj się w ramach usługi przesyłania wiadomości dostępnej na platformie. Oszuści często chcą, abyś szybko przełączył się na prywatne kanały komunikacji, takie jak SMS-y, media społecznościowe lub rozmowy telefoniczne, aby uniknąć wykrycia w serwisie randkowym.
  • Uważaj na profile, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Oszuści maskują swoją prawdziwą tożsamość, tworząc fałszywe osoby i wykorzystując skradzione lub zmanipulowane zdjęcia atrakcyjnych osób. Mogą nawet wykorzystywać technologię sztucznej inteligencji do fałszowania dokumentów tożsamości, zmiany głosu i tworzenia filmów. Aby się zabezpieczyć, wykaż inicjatywę i przeprowadź dokładne badania i potwierdź legalność osoby powiązanej z profilem.
  • Nie spiesz się z nawiązaniem związku. Zadawaj pytania i uważaj na niespójności w historii drugiej osoby, które mogą ujawnić, że jest ona oszustem.
  • Zwracaj uwagę na ciągłe wymówki dotyczące spotkań. Jeśli ktoś wielokrotnie odwołuje spotkania osobiste pod różnymi pretekstami, szczególnie po kilku miesiącach, nie ignoruj tego faktu. Jest to znaczące ostrzeżenie i twoje podejrzenia powinny wzrosnąć.
  • Nigdy nie wysyłaj pieniędzy. Jeśli ktoś, kogo niedawno spotkałeś w Internecie, a nigdy nie spotkałeś osobiście, prosi o pomoc finansową lub obiecuje lukratywne zwroty w postaci kryptowaluty, przelewu bankowego lub w jakikolwiek inny sposób, jest to prawdopodobnie oszustwo.
  • Bądź sceptyczny wobec nierealistycznych obietnic. Wysokie zyski przy niskim ryzyku często są zwodnicze. Jeśli wydaje się to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest.
  • Chroń swoje dane osobowe: Nigdy nie udostępniaj wrażliwych danych osobowych lub finansowych, takich jak hasła lub klucze prywatne, nikomu, nawet jeśli twierdzi, że reprezentuje zaufaną jednostkę (policja, zespół dochodzeniowy itp.). Rozważ skorzystanie z menedżera haseł i przyjęcie dobrych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, aby chronić siebie i swoich bliskich.

Poruszając się po cyfrowym świecie w poszukiwaniu miłości, warto pamiętać, że nie wszyscy w internecie mają czyste intencje. Zachowując czujność, ostrożność i zwracając uwagę na znaki ostrzegawcze, możemy zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą oszustw romantycznych, chroniąc jednocześnie własne serce i portfel.

Dodatkowe informacje

Binance to wiodący w skali globalnej ekosystem blockchain, a w pakiecie produktów ma m.in. największą na świecie pod względem obrotów giełdę kryptowalut. Platforma Binance, z której korzystają miliony użytkowników, oferuje możliwość handlu kryptowalutami, edukacji, a także dostęp do branżowych danych i badań. Binance prowadzi także rozbudowaną działalność charytatywną, a także inwestuje w rozwiązania zdecentralizowane i infrastrukturalne.

Więcej informacji o Binance można znaleźć na stronie: https://www.binance.com.

/źródło - /

Poprawiony: środa, 14 lutego 2024 10:42