Powrót do formy PDF Drukuj Email
Wpisany przez s.z.   
sobota, 30 marca 2024 18:12

Powrót do formy

Sztuka łączenia aktywności fizycznej z treningiem umysłowym


Adam Jeziorski - Trener mentalny

Powrót do aktywnego trybu życia po zimowym letargu, może wydawać się dla niektórych przytłaczający. Aby ułatwić ten proces i uczynić go bardziej efektywnym, warto łączyć aktywność fizyczną z treningiem umysłowym. Co ciekawe, trening umysłowy stanowi istotny element dbałości o nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne, pomagając w osiąganiu równowagi i zwiększaniu odporności na stres.

Metoda małych kroków

Droga do zdrowia rozpoczyna się od pierwszego kroku - nawet najmniejszy wysiłek może przynieść znaczące efekty, gdy podejmowany jest z determinacją i systematycznością. Brak motywacji często stanowi barierę do rozpoczęcia aktywnego trybu życia. W takich momentach warto zadać sobie pytanie - jak naprawdę czuję się, gdy pozostaję bierny? Większość osób zgodziłaby się, że nawet najprostsza aktywność fizyczna przynosi uczucie poprawy – czy to zwykły spacer, który odświeża nasz umysł, czy chwila spędzona na basenie, podczas treningu czy na rowerze. Ważne jest, aby przyjrzeć się temu, jak reagujemy na ruch. Możemy połączyć różne aktywności, odkrywając, co sprawia nam największą radość. Weekendy mogą być czasem na długie spacery czy trekking, a dni robocze - na krótkie biegi poranne lub ćwiczenia siłowe. Warto eksperymentować i dopasowywać aktywności do naszych preferencji.

- Istnieje kluczowy aspekt, który determinuje nasz postęp - trzeba zrozumieć, jak istotną rolę w naszym zdrowiu odgrywa regularna aktywność fizyczna. Przez większość dnia poświęcamy się pracy, zapominając o chwili troski o własne ciało i dobre samopoczucie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to my jesteśmy architektami własnego szczęścia. Dlatego istotne jest, abyśmy każdego dnia znaleźli chwilę, aby zadbać o siebie i czerpać radość z aktywności fizycznej. – mówi Adam Jeziorski, trener mentalny, twórca marki Van Horn.


Pamiętajmy, że regularna aktywność fizyczna nie tylko wpływa pozytywnie na nasze ciało, ale także na umysł. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu stresu, poprawie koncentracji i zwiększeniu ogólnej wydajności umysłowej. Inwestowanie czasu w regularną aktywność fizyczną to dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie na wielu płaszczyznach życia.

Trening umysłowy

- Trening mentalny to niezwykle wszechstronne narzędzie, które możemy zastosować praktycznie w każdym obszarze życia. To nie tylko ćwiczenia intelektualne, ale także praktyki mające na celu rozwijanie świadomości, koncentracji oraz zdolności do radzenia sobie z emocjami. Od codziennych wyzwań po najważniejsze cele, trening mentalny może być naszym sprzymierzeńcem w dążeniu do sukcesu i spełnienia – podkreśla Adam Jeziorski.

Korzyści treningu mentalnego są następujące:

1. Zarządzanie stresem
Nauka technik relaksacyjnych może przyczynić się do poprawy jakości życia i ogólnego samopoczucia. Dzięki treningowi mentalnemu uczymy się identyfikować sygnały stresu oraz efektywnie na nie reagować. Techniki oddechowe czy medytacja pozwalają na zapanowanie nad emocjami i zmniejszenie napięcia psychicznego. W rezultacie, stajemy się bardziej wytrzymali wobec życiowych wyzwań i mniej podatni na negatywne skutki stresu.
2. Nawiązywanie lepszych relacji
Poprzez rozwijanie empatii, umiejętności słuchania i komunikacji, trening mentalny może pomóc budować silniejsze i bardziej wartościowe relacje z innymi. Zrozumienie własnych emocji oraz umiejętność wyrażania ich w jasny sposób może prowadzić do głębszego zrozumienia drugiej osoby.
3. Podnoszenie samooceny
Praca nad pozytywnym myśleniem i akceptacją siebie może pomóc zbudować silne fundamenty samooceny i pewności siebie. Poprzez trening uczymy się dostrzegać nasze własne wartości, sukcesy i osiągnięcia, nawet w obliczu porażek. Pozwala to patrzeć na siebie z większą życzliwością i akceptacją, co z kolei przekłada się na większą pewność siebie.
4. Radzenie sobie z wyzwaniami
Trening mentalny uczy elastyczności myślenia, co pozwala lepiej radzić sobie z trudnościami i nieprzewidzianymi sytuacjami. Dzięki zdolności adaptacji i otwartości na zmiany, jesteśmy w stanie szybciej i skuteczniej przystosowywać się do nowych warunków oraz znajdować kreatywne rozwiązania.
Dla tych, którzy chcą wrócić do pełnej sprawności fizycznej i mentalnej po przerwie, wymienione wyżej metody mogą okazać się pomocne w budowaniu silnych nawyków i poszukiwaniu harmonii. Kluczem jest więc konsekwencja i systematyczność, nawet jeśli zaczynamy od małych kroków.


Adam Jeziorski - Trener mentalny, biznesmen z ponad 20-letnim doświadczeniem. Twórca własnej marki odzieżowej Van Horn.

/źródło - /