Świadectwo charakterystyki energetycznej - od 1 kwietnia niezbędne do sprzedaży i wynajmu domów jednorodzinnych
Wpisany przez s.z.   
czwartek, 25 kwietnia 2024 19:05

Świadectwo charakterystyki energetycznej - od 1 kwietnia niezbędne do sprzedaży i wynajmu domów jednorodzinnych

Od 1 kwietnia br. właściciele domów jednorodzinnych przed sprzedażą nieruchomości muszą wykonać audyt zwieńczony wystawieniem świadectwa charakterystyki energetycznej. Rok wcześniej, 28 kwietnia 2023r. ten sam obowiązek został nałożony na osoby wynajmujące.

Faktyczne przepisy dotyczące konieczności posiadania świadectwa energetycznego weszły w życie już w 2009r., dopiero teraz wprowadzane są jednak sankcje za niedopilnowanie tego obowiązku. Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i do czego służy?

- Świadectwo energetyczne budynku to dokument, który możemy najprościej określić zbiorem informacji o charakterystyce efektywności energetycznej budynku lub jego części. Może być wystawione dla całego budynku, np. jednorodzinnego, wielorodzinnego lub innej kategorii, a także dla jego części, np. lokalu mieszkalnego czy użytkowego. Jeśli chodzi o zbiór informacji, które zawarte są w takim świadectwie są to oczywiście podstawowe dane, jak informacje o przeznaczeniu budynku, czy jego danych lokalizacyjnych. Dalej przechodzimy już do informacji typowo przeznaczonych, czyli wskaźników zużycia energii pierwotnej, energii użytkowej i końcowej, procentowego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, czy też jednostkowego wskaźnika produkcji dwutlenku węgla. Właśnie te wskaźniki określają nam efektywność energetyczną budynku i mówią wszystko o tym jakiej klasy jest taki budynek czy jego część. – tłumaczy Szymon Darznik, ekspert ds. nieruchomości, właściciel Inwestycjenacyprze.pl.

Jaki jest cel wprowadzenia nowych przepisów?

Nowelizacje ustaw, czy wprowadzanie nowych zapisów w zakresie prawa energetycznego łączą się przede wszystkim z nakładanymi przez Unię Europejską nowymi przepisami, czy pakietami takimi jak Fit for 55, których celem jest walka ze zmianą klimatu.

- To wszystko ma prowadzić do tego, aby w sprawny sposób można było zarządzać tym, co dzieje się w danym państwie, na jakim jest ono poziomie energetycznym, czy emisyjnym. Dzięki temu łatwiej będzie można później rozliczać dane rządy, dane władze, z tego na jakim etapie zaawansowania są wprowadzane zmiany i prace. – mówi Krystian Ziółkowski, ekspert ds. nieruchomości, właściciel Inwestycjenacyprze.pl.

Świadectwo energetyczne w liczbach – ceny, sankcje, kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej wystawić mogą tylko osoby i firmy, które uzyskały specjalne uprawnienia. Będą to najczęściej architekci, inżynierowie, czy firmy budowlane. Koszt audytu różni się znacząco w zależności od regionu Polski oraz wybranego usługodawcy, eksperci przyjmują jednak średnią cenę ok. 500zł za 300m2. Świadectwo ważne jest przez 10 lat lub do momentu remontu ingerującego w charakterystykę energetyczną budynku, np. zakładającego wymianę okien lub źródła ciepła.

Co grozi nam za niewykonanie audytu? Wedle nowych przepisów za brak świadectwa charakterystyki energetycznej może grozić kara nawet do 5 000 zł. Odpowiedzialność finansową mają ponosić również audytorzy sporządzający świadectwa w oparciu o nieprawdziwe dane.

Wyjątki i zwolnienia – kto nie potrzebuje świadectwa energetycznego?

Eksperci wyznaczają sześć grup zwolnionych z obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej lub bezpośrednio wyjętych spod ustawy:
* właściciele budynków wpisanych do Krajowego Rejestru Zabytków
* właściciele budynków wykorzystywanych jako miejsca kultu religijnego
* właściciele budynków gospodarczych i przemysłowych niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem oświetlenia
* właściciele budynków mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w ciągu roku
* właścicieli budynków wolnostojących o powierzchni użytkowej do 50m2
* właścicieli gospodarstw rolnym o wskaźniku energii pierwotnej nie wyższym niż 50 kilowatogodzin na m2

/źródło - /