Stany lękowe – czym są i jak sobie z nimi radzić? PDF
Wpisany przez W.P.   
środa, 15 maja 2024 10:57

Stany lękowe – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Stany lękowe – czym są i jak sobie z nimi radzić? Lęk to naturalnie występująca emocja, której doświadcza niemal każda osoba. Lęk, w odróżnieniu od strachu, jest reakcją na stresujące czy też nieznane sytuacje, jak np. przemówienia publiczne lub ważny egzamin – możemy się na przykład lękać, że go nie zdamy. Istotą lęku jest to, że dotyczy wydarzeń, które jeszcze nie mają miejsca, ale potencjalnie mogą się wydarzyć. To odróżnia lęk od strachu – strach to reakcja na konkretne zdarzenie, które właśnie się dzieje (np. widzę, że zmierza w moim kierunku wąż). Czasami zdarza się, że wewnętrzny niepokój utrzymuje się znacznie dłużej, niż potencjalnie niepokojące okoliczności, a z czasem również przybiera na sile. Może być to sygnał, że osoba tego doświadczająca zmaga się ze stanami lękowymi. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują się oraz jakie są sposoby radzenia sobie z nimi.

 

Co to są stany lękowe? Rodzaje i objawy

Stany lękowe to szeroka grupa trudności psychicznych, których czynnikiem wspólnym jest występowanie nieuzasadnionego, nadmiernego lęku, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Objawiają się na kilku płaszczyznach – fizycznej, emocjonalnej oraz manifestują się w zachowaniu. Osoby zmagające się z nimi mogą więc doświadczać zarówno uczucia osłabienia, bólów brzucha, nudności, drżenia i przyspieszonego bicia serca, jak i ataków paniki, przytłoczenia, drażliwości czy też problemów z koncentracją.

Zaburzenia lękowe mogą przybierać różną postać – do jednych z najczęściej występujących ich rodzajów zaliczają się:

  • Fobie – związane z silnym, irracjonalnym lękiem przed określonym bodźcem – zwierzęciem, człowiekiem, obiektem czy też sytuacją, w tym również sytuacjami społecznymi,
  • Zespół lęku napadowego – przejawiający się nagłymi atakami paniki, które pojawiają się bez konkretnego powodu,
  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – objawiające się silną, niemalże nieodpartą potrzebą powtarzania przyjętych schematów oraz nawracającymi, natrętnymi myślami,
  • Zespół lęku uogólnionego – charakteryzujący się odczuwaniem nadmiernego lęku i niepokoju związanego z różnymi, zazwyczaj zwykłymi, codziennymi czynnościami i sytuacjami życiowymi.

Jak radzić sobie ze stanami lękowymi?

Stany lękowe potrafią znacznie obniżyć jakość życia osoby ich doświadczającej i utrudnić jej codzienne funkcjonowanie, szczególnie, jeżeli ich nasilenie i częstotliwość stale wzrasta. Czasami również przyczyniają się do rozwoju innych zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zwiększają ryzyko uwikłania się w różnego rodzaju uzależnienia. Z tego też powodu, w przypadku zaobserwowania u siebie lub bliskiej osoby niepokojących objawów, wskazujących na zaburzenia lękowe, warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego (https://adampiotrowskipsycholog.pl/). Psycholog pomoże w zdiagnozowaniu przyczyn lęku oraz zaproponuje rozwiązania, które pozwolą zredukować przykre symptomy związane ze stanami lękowymi. W poważniejszych przypadkach konieczne może okazać się również udanie się do psychiatry i rozpoczęcie farmakoterapii.

Oprócz udania się do specjalisty, warto również zadbać o swój styl życia. Dużą rolę w redukcji objawów zaburzeń lękowych odgrywa regularna aktywność fizyczna, wysypianie się czy też ćwiczenia relaksacyjne. Pomóc może także zwracanie się do bliskich osób w sytuacjach kryzysu i zwątpienia – ich wsparcie często jest nieocenione.

Poprawiony: środa, 15 maja 2024 12:13