Social media pomagają w uczeniu się języków – twierdzą naukowcy
Wpisany przez s.z.   
piątek, 31 maja 2024 12:49

Social media pomagają w uczeniu się języków – twierdzą naukowcy

Media społecznościowe jako metoda uczenia się języków obcych? To nie najgorsze rozwiązanie, zwłaszcza dla „leniwych” – przekonują specjaliści z platformy edukacyjnej Preply i proponują też inne, równie przyjemne sposoby na urozmaicenie nauki języków.

Angielskie zwroty opanowały polski internet

TikTok może wpływać pozytywnie na naukę języka angielskiego – wynika z badań przeprowadzonych między innymi na uczniach szkół średnich w Arabii Saudyjskiej i na Filipinach. Badania nad wpływem mediów społecznościowych na znajomość języków obcych prowadzone są na całym świecie od lat.

Okazuje się, że przeglądanie TikToka, podglądanie ulubionych twórców na Instagramie czy udzielanie się na obcojęzycznych grupach na Facebooku, może poprawić nasze zdolności językowe w zakresie słuchania, pisania i czytania, a także poszerzyć słownictwo. Specjaliści z platformy do nauki języków obcych Preply przekonują, że takie wykorzystanie mediów społecznościowych to świetna metoda dla osób, które szybko tracą motywację do nauki w tradycyjny sposób.

„Przykładów na to, jak social media poprawiły znajomość języka angielskiego Polaków, nie trzeba szukać daleko. Wystarczy zajrzeć na dowolną grupę, na której dominują młodzi ludzie lub przejrzeć listę najpopularniejszych młodzieżowych słów. Większość z nich to zapożyczenia lub bezpośrednie kopie słów z języka angielskiego. Nic w tym dziwnego, bo algorytmy same podpowiadają nam zagraniczne treści. Na TikToku czy Instagramie mamy do czynienia z językiem w jego naturalnej formie, możemy uczyć się akcentów i lokalnych slangów oraz poznawać obce kultury” – zauważa Sylvia Johnson ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Social media pozwalają komunikować się w obcym języku bez stresu

Specjaliści podkreślają, że nawet pisanie komentarzy, prowadzenie dyskusji pod postami w social mediach czy angażowanie się w życie społeczności skoncentrowanych wokół zagranicznego twórcy daje nam możliwość ćwiczenia swobodnego komunikowania się w języku obcym. A to wszystko odbywa się w przestrzeni pozbawionej czynników stresowych. W podobnym stopniu lęk zmniejsza zastąpienie stacjonarnej nauki języka lekcjami online z native speakerami.

Na liście metod nauki języków obcych dla leniwych przygotowanej przez Preply znalazło się też słuchanie muzyki, podcastów i audiobooków. Eksperci zauważają, że ta metoda jest pomocna w przyswajaniu języka na wielu różnych płaszczyznach – od budowania zdań, aż po właściwą wymowę i akcentowanie wyrazów.

Często powtarzane refreny w piosenkach dodatkowo utrwalają poznane słownictwo oraz „kodują” w nas dobre wzorce językowe. Kiedy wystarczająco często usłyszymy jakieś zdanie czy wyrażenie, w przyszłości sięgniemy po nie do naszej pamięci, zamiast tłumaczyć nasze myśli z polskiego na język docelowy. Podobnie działają gry wideo.

Napisy czy bez? Najważniejsza jest ścieżka dźwiękowa

„W przypadku gier poznajemy język w naturalnym kontekście. Na wiele osób zadziała to skuteczniej niż uczenie się słówek na pamięć z podręcznika” – zauważa Sylvia Johnson z Preply. – „Czasy, w których granie w gry uznaje się za stratę czasu, dawno minęły. Gracze, zwłaszcza ci najmłodsi, chłoną język samoistnie. W przypadku gier online dochodzi do tego jeszcze komunikacja w obcym języku z innymi graczami” – dodaje.

Na liście przygotowanej przez Preply nie zabrakło też oglądania filmów, seriali i materiałów wideo na YouTube. Specjaliści rozwiewają od razu wątpliwości dotyczące napisów.

„Ich język nie ma znaczenia. Na początek wystarczą polskie napisy, potem można spróbować włączyć oryginalne lub całkowicie je wyłączyć. Najważniejsze, aby ścieżka dźwiękowa była w oryginale, abyśmy mogli osłuchać się z językiem i właściwą wymową” – podpowiada Sylvia Johnson.

Bajki i shadowing dobre dla początkujących

Aby wzmocnić efekty takiej nauki przez oglądanie, specjaliści z Preply rekomendują zaczęcie od bajek dla dzieci lub filmów o prostej, codziennej tematyce. Dobre efekty przynosi również tak zwany shadowing, czyli powtarzanie na głos tego, co się usłyszało. To skuteczna metoda na przystosowanie aparatu mowy do używania obcego języka.

Platforma Preply zachęca swoich korepetytorów do wykorzystywania innowacyjnych, kreatywnych metod, aby odczarować mit, że uczenie się języków obcych musi być nudne. Jak jednak podkreślają autorzy zestawienia, takie narzędzia nie powinny zastępować nauki pod okiem nauczyciela, a być jedynie jej urozmaiceniem.

Źródło: Preply - /