Przyjaźń, klucz do długiego i szczęśliwego życia? - 9 czerwca - Dzień Przyjaciela
Wpisany przez s.z.   
niedziela, 09 czerwca 2024 13:15

Przyjaźń, klucz do długiego i szczęśliwego życia? - 9 czerwca - Dzień Przyjaciela

Czy relacje mogą mieć wpływ na długie życie? Badania, takie jak m.in. Harvard Study of Adult Development, dowodzą, że silne relacje społeczne mają ogromny wpływ na długość i jakość naszego życia. Okazuje się, że przynależność do społeczności i regularne kontakty z innymi ludźmi pomagają żyć dłużej i szczęśliwiej, z kolei osamotnienie i izolacja społeczna mogą mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia psychofizycznego, szczególnie w starszym wieku . Stowarzyszenie mali bracia Ubogich doskonale rozumie tę zależność. W ramach Programu „Obecność” organizuje wolontariat towarzyszący polegający na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach seniorów, dzięki którym budują się niezwykłe relacje: oparte na zaufaniu, międzypokoleniowe przyjaźnie. Dzień Przyjaciela to świetna okazja by pomyśleć do dołączenia do Programu „Obecność” na www.cozaroznica.pl


Relacje społeczne są kluczowe dla zdrowia i długowieczności. Osoby samotne często mają podwyższony poziom kortyzolu, co zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Z kolei pozytywne relacje zwiększają wydzielanie endorfin, które poprawiają nastrój i wzmacniają odporność organizmu. Osoby mające wokół siebie bliskich ludzi, łatwiej też radzą sobie z problemami i czują się zmotywowane do dbania o zdrowie. Szczególnie na izolację narażone są osoby starsze. Śmierć małżonków, członków rodziny czy bliskich przyjaciół może prowadzić do poczucia osamotnienia i wycofania z życia społecznego. Nawiązywaniu nowych relacji nie sprzyjają również choroby i schorzenia, które ograniczają mobilność, a przez to kontakt z innymi ludźmi. Seniorzy, którzy doświadczają izolacji społecznej, są bardziej narażeni na depresję, pogorszenie ogólnego samopoczucia oraz osłabienia funkcji poznawczych . Dlatego w ramach Programu „Obecność” Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, wolontariusze dbają o systematyczne wizyty w domach seniorów, którzy odczuwają skutki samotności. Spotkania te dają seniorom poczucie bezpieczeństwa, bliskości i przynależności, co pozytywnie wpływa na ich samopoczucie i zdrowie.

Międzypokoleniowe przyjaźnie – Program „Obecność”

Program „Obecność” łączy pokolenia, udowadniając, że przyjacielską relację można nawiązać w każdym wieku. Wolontariusze i seniorzy spędzają wspólnie czas, rozmawiają, dzielą się swoimi doświadczeniami i oferują sobie wzajemne wsparcie. Te relacje stają się oazą życzliwości i zrozumienia, przeciwdziałając samotności i izolacji społecznej seniorów.

Maria, wolontariuszka z Wrocławia, zaprzyjaźniła się z panem Piotrem, udowadniając, że mimo różnicy wieku, mają podobne doświadczenia i mogą wzajemnie się inspirować.

– Znam pana Piotra od prawie 2 lat. Już na pierwszym spotkaniu poczułam, że na pewno będziemy się dobrze dogadywać. Jest bardzo rozmownym i pogodnym człowiekiem. Najczęściej spędzamy czas w domu przy kawie, herbacie i ciasteczkach rozmawiając o tym jak nam minął tydzień i co nam się przydarzyło. Podczas spotkań nie brakuje wspólnych żartów oraz wspominania przeszłości i opowiadania historii ze swojego życia. Gdy jest ciepło, spędzamy czas na świeżym powietrzu i dużo spacerujemy. Cieszę się, że zostałam wolontariuszką, ponieważ pan Piotr jest bardzo dobrym rozmówcą i życzliwym człowiekiem. Wzajemnie uczymy się od siebie nowych rzeczy. – opowiada wolontariuszka Maria.

Pani Janina znalazła przyjaciółkę w Kasi, wolontariuszce w Programie „Obecność”. Znają się od lipca 2023 r.

– Do Stowarzyszenia zostałam namówiona przez koleżankę, która jest już w Stowarzyszeniu od 5 lat. Na początku nie bardzo chciałam dołączyć. Czułam się skrępowana. Ale z czasem się przekonałam, bo doskwierał mi brak koleżanek. – mówi pani Janina. - Lubimy wspólnie oglądać filmy oraz rozmawiać na tematy, które nas interesują jak np. polityka. Mimo różnicy wieku mamy dość zbliżone poglądy i to nam pomaga. Lubimy też szyć na maszynie oraz wspólnie piec... choć ja głównie degustuję to, co Jasia przygotuję (śmiech). Ta relacja pozwala mi czerpać wiedzę od osoby bardziej doświadczonej, która wie, jak było wcześniej. Pomaga mi to lepiej poznać otaczającą mnie rzeczywistość. Ta relacja daje mi też radość. – opowiada Kasia.
Klaudyna, wolontariuszka z Łodzi, wspólnie z panią Bożeną omawia niszowe pozycje filmowe. Wspólnie wymieniają się spostrzeżeniami i analizują fabułę. Nigdy się ze sobą nie nudzą.

- Nasze spotkania to przede wszystkim rozmowy, zdarza się jednak, że wyjdziemy wspólnie do kina, muzeum, parku, na koncert, a nawet wspólnie wybyłyśmy do Ciechocinka na Wakacje Jednego Dnia. Zdecydowanie Bożenka kojarzy mi się z delikatnością i uśmiechem, kiedy do niej przychodzę zawsze jest na to przygotowana – woda się gotuje, a na stole leżą przysmaki – czasem ciastko, a innym razem owoc. Ostatnio byłyśmy w kinie i znów przypomniało mi się jak lubię te nasze pogawędki po obejrzeniu czegoś nowego, bo dyskusja z Bożeną to czysta przyjemność. Codziennie się poznajemy, opowiadamy o nowych rzeczach, o podróżach które były i będą, polecamy książki i filmy, planujemy kolejne aktywności i obie mamy nadzieję, że będziemy mogły to robić jeszcze setki razy! – opowiada wolontariuszka.

Przyjaźń nie zna granic wieku

Przyjaźń odgrywa kluczową rolę w życiu człowieka na każdym etapie życia.

– Wsparcie emocjonalne daje poczucie sensu i przynależności, co jest szczególnie ważne dla seniorów, którzy mogą doświadczać samotności i izolacji. - mówi Joanna Mielczarek, dyrektorka Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. I dodaje: Zachęcamy do włączenia się do Programu „Obecność”, bo wolontariat to nie tylko szansa na niesienie pomocy, ale przede wszystkim na zyskanie przyjacielai odkrycie radości płynącej z międzypokoleniowych relacji. By to zrobić wystarczy wejść na stronę www.cozaroznica.pl  i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

***** *** ***** *** *****
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. W Polsce działa od 2002 r. i jest organizacją pożytku publicznego. Powstała, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień – czyli osób starszych, samotnych. Dzięki Stowarzyszeniu seniorzy stają się widoczni w społeczeństwie. Stowarzyszenie swoje działania opiera na długoterminowym wolontariacie towarzyszącym, polegającym na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych w ramach Programu „Obecność”, dzięki którym budują się relacje oparte na przyjaźni i zaufaniu oraz na innych inicjatywach.

/źródło - /