Salon pod chmurką – jak stworzyć przytulną przestrzeń za pomocą tkanin i światła?
Wpisany przez s.z.   
niedziela, 09 czerwca 2024 13:49

Salon pod chmurką – jak stworzyć przytulną przestrzeń za pomocą tkanin i światła?

Długie słoneczne dni i ciepłe wieczory sprawiają, że balkony, tarasy oraz ogrody stają się centrum życia domowego. Podpowiadamy, jak stworzyć miejsce, które będzie oazą spokoju, relaksu i błogiego odpoczynku!

Coraz więcej osób traktuje balkon, taras, a także część wypoczynkową ogrodu jak przedłużenie salonu. Gdy jest ciepło, na zewnątrz jadamy weekendowe śniadania, organizujemy imprezy czy po prostu relaksujemy się z książką lub laptopem. Dlatego ważne jest, by ta przestrzeń była funkcjonalna, ale także estetyczna, tak aby stała się strefą prawdziwego relaksu i odpoczynku.

Magicznie, przytulnie, romantycznie...

- Oświetlanie ogrodowe to kluczowy element w budowaniu niepowtarzalnego nastroju na zewnątrz, który pozwoli nam korzystać z balkonu czy tarasu do późnych godzin nocnych. Jednocześnie dzięki niemu możemy natychmiast wyczarować przytulny, niemal intymny nastrój. Z pomocą przychodzi nam wiele rozwiązań – od lampek solarnych, które można powtykać w ziemię, również w doniczkach, po klasyczne lampki na sznurze, które można podwiesić na suficie czy udrapować na balustradzie. Estetycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się szczególnie dobrze w naprawdę małych przestrzeniach, są też latarenki i lampiony z wbudowanymi lampkami na baterie albo z tradycyjnymi świecami. To nie tylko źródło światła, ale również ozdoba. Oczywiście należy pamiętać, by przed zakupem sprawdzić, czy wybrane przez nas oświetlenie nadaje się do użytku na zewnątrz – przypomina ekspertka KiK.

Harmonia i wygoda

Kluczową kwestią w urządzaniu funkcjonalnych balkonów i tarasów są meble wypoczynkowe, które nie tylko będą estetyczne, ale także komfortowe.


- W przypadku dużych przestrzeni, gdy ogranicza nas tylko wyobraźnia i budżet, sprawa jest prosta. Na przestronnym tarasie zmieści się przecież i wygodna sofa, i leżaki, a także stół z krzesłami. Jeśli jednak mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, musimy dokonać wyboru. Jeśli lubimy przede wszystkim wypić na balkonie poranną kawę, zdecydujmy się na niewielki, składany stolik i krzesła. Jeśli chcemy się wygrzewać w słońcu, postawmy na leżak, a jeśli zależy nam na stworzeniu miejsca do zabawy dla dzieci, kupmy wygodne poduchy i dywan do użytku zewnętrznego – wylicza dekoratorka związana z marką KiK i dodaje: jeśli chcemy stworzyć spójny wystrój między balkonem a salonem, warto zwrócić uwagę na podobieństwo stylu i kolorystyki mebli w obu przestrzeniach. Możemy wybrać meble w podobnym designie, kształcie czy kolorze, które będą stanowiły harmonijną całość.

Meble i oświetlenie to praktyczne podstawy w urządzaniu balkonów i tarasów. By stały się prawdziwą strefą relaksu, powinniśmy zadbać też o estetykę i przytulność.

- Na zewnątrz jako dekoracje najlepiej sprawdzają się oczywiście rośliny, które możemy poustawiać w donicach, ale też umieścić w doniczkach podwieszanych na suficie, na balustradzie czy nawet półkach przymocowanych do ściany. Za przytulny wystrój balkonu lub tarasu odpowiadają tkaniny i wszelkie miękkie elementy, a więc poduszki, koce, narzuty, a także dywany. Jeśli problemem są owady, możemy zdecydować się na tiulowy baldachim, który zadziała jak moskitiera, a przy tym nada naszej strefie relaksu nieco egzotycznego charakteru - podpowiada ekspertka i dodaje: tak urządzona przestrzeń nie potrzebuje już wielu dodatków. Jeśli mamy ochotę, możemy ją uzupełnić łapaczami snów, ładnymi doniczkami, wazonami z kwiatami i świecami lub dodatkowymi źródłami światła.

Praktyczne porady

Na koniec dekoratorka wnętrz związana z marką KiK ma jeszcze kilka praktycznych porad:

• Jak przedłużyć wizualnie salon? Coraz więcej osób traktuje balkon czy taras jak przedłużenie salonu. Jeśli zachowamy spójność stylistyczną wnętrza i zewnętrza, wizualnie powiększymy przestrzeń mieszkalną i faktycznie wykorzystamy ją do maksimum. Taką spójność można osiągnąć przede wszystkim wybierając meble i dodatki w tej samej gamie kolorystycznej. Jeśli w naszym salonie dominują kolory ziemi i neutralne tony, wybierzmy na balkon meble i dodatki w podobnych odcieniach. Jeśli we wnętrzu postawiliśmy na mocny kolorystyczny akcent – np. zieloną kanapę czy żółty fotel, na taras wybierzmy koce i poduszki lub kwiaty w tych samych odcieniach. Dzięki temu wystarczy otworzyć drzwi na balkon, by przestrzeń natychmiast wydawała się większa.

• Praktyczne kosze na koce, narzuty i poduszki – gdy zacznie padać deszcz albo będziemy potrzebować więcej pustej przestrzeni – na przykład na dziecięcą zabawę albo by przesadzać rośliny – możemy błyskawicznie je schować. Do tego, jeśli mamy mało miejsca, sam kosz możemy na co dzień traktować jako stolik i stawiać na nim np. tacę z napojami czy przekąskami.

• Sztuczne rośliny – jeśli „nie mamy ręki do kwiatów” albo często wyjeżdżamy i obawiamy się problemów z ich podlewaniem, nie rezygnujmy z roślin. W sklepach jest ogromny wybór sztucznych, które wyglądają naprawdę realistycznie. Do tego można z nich tworzyć dowolne kompozycje – od bukietów przez kwiatowe baldachimy z kolorowych gałązek. Jedynym ograniczeniem jest tutaj miejsce i nasza fantazja.

Urządzanie salonu pod chmurką to świetny sposób na stworzenie dodatkowej przestrzeni do odpoczynku. Kombinując z różnymi teksturami i kolorami tkanin oraz wykorzystując odpowiednie oświetlenie, można stworzyć miejsce, które zachęca do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wystarczy odrobina kreatywności i pomysłowości, by stworzyć dodatkowy salon, w którym będziemy chcieli spędzać czas z przyjemnością.

/źródło - /