Skrzywienie przegrody nosowej – jak wpływa na zdrowie? Jak poradzić sobie z krzywą przegrodą?
Wpisany przez s.z.   
wtorek, 11 czerwca 2024 12:19

Skrzywienie przegrody nosowej – jak wpływa na zdrowie? Jak poradzić sobie z krzywą przegrodą?

Z krzywą przegrodą nosową może zmagać się nawet połowa Polaków, choć większość o tym nie wie, bo przypadłość ta może nie dawać żadnych objawów. Jednak wiele osób zmaga się z dolegliwościami, które z pozoru mogą wydawać się błahe, ale potrafią uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie i wynikają właśnie z krzywej przegrody nosowej. To: m.in. bóle głowy, zaburzenia snu i nawracające infekcje. O tym, czym jeszcze objawia się krzywa przegroda nosowa i jakie są sposoby jej leczenia opowie dr n. med. Emilia Karchier, otolaryngolog ze Szpitala Optimum, Grupa LUX MED.


Z anatomicznego punktu widzenia przegroda nosowa to chrzęstno-kostna struktura, która w sposób symetryczny dzieli jamę nosową na dwie części. W części tylnej budują ją dwie kości (blaszka pionowa kości sitowej i lemiesz), a w części przedniej chrząstka o kształcie zbliżonym do trapezu.

Kiedy możemy mówić o krzywej przegrodzie nosowej?

Skrzywienie przegrody nosowej może być wrodzone lub nabyte. Wrodzona wada wynika z nieregularnego wzrostu części kostnej oraz chrzęstnej szkieletu twarzoczaszki. Wada nabyta powstaje zazwyczaj wskutek urazu, na przykład złamania nosa. Z czym wiąże się skrzywienie przegrody nosowej?

- Doprowadza to do zwężenia jamy nosa po jednej stronie, podczas gdy po przeciwnej stronie nierzadko występuje kompensacyjny przerost małżowin nosowych, który również może powodować zaburzenie przepływu powietrza – wyjaśnia dr n. med. Emilia Karchier, otolaryngolog ze Szpitala Optimum Grupy LUX MED.

Taka asymetria może prowadzić do komplikacji zdrowotnych.

- Skrzywienie przegrody nosa nie tylko powoduje dyskomfort, z powodu odczuwania przez pacjenta zaburzenia drożności nosa, ale sprzyja również nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych – dodaje ekspertka.

Jeśli mowa jest o infekcjach górnych dróg oddechowych, zalicza się do nich nie tylko nieżyt nosa, ale także zapalenie gardła, ucha środkowego czy zatok przynosowych. Warto również podkreślić, że krzywa przegroda nosowa może powodować także:
• Ból głowy
• Krwawienie z nosa
• Okresowe „przytykanie się” uszu
• Zaburzenia węchu
• Chrapanie a nawet bezdech senny

Diagnostyka oraz leczenie

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie krzywą przegrodę nosową powinien zgłosić się do poradni laryngologicznej.
Gdy pacjent zgłosi się do specjalisty, lekarz za pomocą wziernika laryngologicznego zbada nos, by ocenić stopień skrzywienia przegrody nosowej. Zdarza się, iż potrzebne są dodatkowe badania – takie jak endoskopia jam nosa i tomografia komputerowa zatok przynosowych.


- Warto zaznaczyć, iż jeśli objawy są nieuciążliwe można je leczyć zachowawczo tj. poprzez leki przeciwzapalne czy preparaty do nawilżania błony śluzowej nosa. Jednak co w sytuacji gdy lekarz uzna, że konieczny jest zabieg? – Operacja ma na celu wyprostowanie przegrody nosowej i udrożnienie jam nosa. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym z intubacją, która zapewnia drożność dróg oddechowych – tłumaczy dr Emilia Karchier.


Zabieg jest bardzo precyzyjny, bowiem przeprowadzany jest z małego cięcia w przedsionku nosa. Operacja polega na korekcji skrzywienia przegrody nosowej poprzez usunięcie lub przemieszczenie nieprawidłowych struktur.
Po operacji pacjent powinien szczególnie uważać, by nie przesuszyć śluzówki, a także dbać o higienę nosa. Lekarze zalecają również unikanie wysiłku fizycznego przez około 10 dni.

Zabieg pozwala odzyskać zdrowie i komfort codziennego życia.

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 3 000 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 300 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 16 szpitali oraz ok. 3 000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 24 000 osób, w tym około 10 000 lekarzy i 6 000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 11 czerwca 2024 12:35