Jak urządzić letnią kuchnię?
Wpisany przez s.z.   
niedziela, 16 czerwca 2024 16:12

Jak urządzić letnią kuchnię?

Ciepłe dni przyciągają nas do przydomowych ogrodów, gdzie przyjemnie spędzamy czas. Odpoczynek w zielonym otoczeniu to również doskonały moment na to, by wspólnie z bliskimi celebrować posiłki. A te najlepiej przyrządzić na miejscu – oczywiście w letniej kuchni. Jak odpowiednio wyposażyć to miejsce? Na to pytanie odpowiada Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.


Letnia kuchnia przy domu to nic nowego. W wiejskich domostwach często występowała tego typu alternatywna wersja kuchni. Pozwalała ona cieszyć się pogodą i wspólnym biesiadowaniem na świeżym powietrzu, bez konieczności ciągłego biegania do domu po brakujące naczynia czy składniki. Wraz z rozwojem miast i chęcią przeprowadzania się dalej od centrum, a – co za tym idzie - budowania własnych domów, koncept letniej kuchni powrócił do łask, pokazując jednocześnie, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu przy stole. Jak zatem krok po kroku stworzyć taką kuchnię, aby była nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna?

Wyposażenie letniej kuchni

Aranżację kuchni ogrodowej rozpoczynamy od wyboru odpowiedniego miejsca. Idealnie sprawdzi się tu zaciszny kącik w ogrodzie, który jest osłonięty przed wiatrem i bezpośrednim nasłonecznieniem, ale jednocześnie zapewnia dostęp do naturalnego światła. Kolejnym krokiem jest funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni. Warto wydzielić strefy do gotowania, przechowywania i spożywania posiłków.

- Przemyślana organizacja ułatwi poruszanie się po kuchni i sprawi, że wszystko będzie pod ręką. Podstawą tu są szafki, w których schowamy naczynia. Dzięki temu nie będziemy musieli chodzić do domu po kolejną szklankę, talerzyk czy produkty spożywcze. Niezbędne są także odpowiednie meble ogrodowe: stabilny stół, wygodne krzesła oraz półki na przyprawy i akcesoria kuchenne. Wyposażenie powinno być wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne – na przykład drewna egzotycznego naturalnie odpornego na wilgoć i szkodniki lub trwałego i łatwego w utrzymaniu metalu. Również technorattan, czyli syntetyczna wersja rattanu, sprawdzi się doskonale, gdyż jest odporny na deszcz i promieniowanie UV – mówi Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.
Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie pergoli lub altany, które ochronią przed deszczem i słońcem, tworząc przytulną atmosferę. A co ze stylem letniej kuchni? Tu warto dostosować ją do charakteru ogrodu, wybierając naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy wiklina, które harmonijnie wpiszą się w otoczenie i podkreślą jego urok.

AGD do kuchni na zewnątrz

Niezbędny będzie też sprzęt i możliwość jego podłączenia. Oprócz lodówki i dostępu do bieżącej wody, warto postawić na sprzęty do gotowania, które będą proste w obsłudze, bezawaryjne i łatwe do instalacji.

- Świetną propozycją będzie tutaj technologia „gaz pod szkłem”. Wystarczy blat, w którym przygotujemy otwór na płytę i mamy już miejsce do gotowania. Płyty DYNACOOK można podłączyć do butli gazowej, dzięki czemu dostęp do niej mamy przez cały czas. Gazowa płyta ceramiczna potrzebuje jedynie śladowych ilości prądu do działania, zatem nie musimy tutaj myśleć o specjalnych podłączeniach, czy większej mocy w gniazdkach. Instalacja płyty nie będzie wymagać od nas dodatkowych złączy czy skomplikowanych remontów – podpowiada Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.
Usytuowanie i wielkość kuchni zewnętrznej będą miały również wpływ na to, jakie sprzęty się tam znajdą. Możemy tu skorzystać zarówno z modeli z trzema lub czterema palnikami, jak i z kuchenki na większe gotowanie, która wyposażona jest aż w pięć palników. Pola grzejne na gazowych płytach ceramicznych są wygodnie rozplanowane na jej powierzchni, dzięki czemu możemy swobodnie korzystać z każdego z nich, bez poczucia, że garnki się nie zmieszczą.


- Dużym atutem płyt w technologii ,,gaz pod szkłem” jest brak otwartego ognia. Podczas gotowania na zewnątrz mogą pojawić się obawy o to, że podmuch wiatru zgasi płomień, powodując niekontrolowane ulatnianie się gazu. Technologia „gaz pod szkłem” uniemożliwia taki scenariusz, dając nam komfort i spokój podczas użytkowania płyty. Dzięki bieżącej kontroli przez mikroprocesor, płyta na bieżąco dba o bezpieczeństwo użytkowników i w takim przypadku momentalnie odcina dopływ gazu. – wskazuje ekspert marki DYNACOOK.
A co z utrzymaniem czystości? Gładka, ceramiczna powierzchnia płyty gazowej jest wyjątkowo prosta w czyszczeniu. Wystarczy mleczko do mycia i ścierka, by płyta lśniła. Nie pozostaje nic innego, jak... gotować!


Dynaxo to polska firma rodzinna, która w produkcji płyt DYNACOOK stawia na innowacyjne rozwiązania i komponenty najwyżej jakości, które przekładają się na bezawaryjność płyt. Technologia „gaz pod szkłem” służy komfortowemu i łatwemu gotowaniu, dzięki czemu możemy skupić się na tym, co kochamy najbardziej.

/źródło - /