Kiedy sadzić krzewy Drukuj Email
Wpisany przez Babcia Polka   
niedziela, 12 sierpnia 2012 14:24
Kiedy sadzić krzewy

Podczas tegorocznej zimy wymarzło mi trochę krzewów na działce, zwłaszcza ozdobnych. Niektóre już posadziłam od nowa, ale ciągle odkrywam miejsca niezagospodarowane. Czy mogę jeszcze sadzić krzewy? Nie jest na to za późno?

Anna z Warszawy

O krzewach - kiedy je sadzimy

Przepraszam, że tak długo wisiało to pytanie, byłam pewna, że ktoś na nie odpowie. Tylu przecież mamy działkowiczów. Nie odczekałam się, odpowiadam więc sama, gdyż od lat uprawiam ogród.

W zasadzie nie ma znaczenia o jakiej porze roku sadzimy krzewy, o ile kupujemy je w doniczkach. Krzewy kwitnące lepiej nawet kupować wtedy, gdy mają kwiaty, widzimy bowiem jak one wyglądają. Teraz pod koniec lata każdy ogrodnik już wie jakich krzewów brakuje mu, co mógłby posadzić, aby upiększyć ogród. Pod tym względem pora jest dobra. Jest też dobra i jedyna do sadzenia krzewów kupowanych bez doniczek, czyli z gruntu (chodzi głównie o owocowe). Krzewy, które muszą się aklimatyzować w naszych warunkach lepiej jednak posadzić na wiosnę. Mam tu na myśli budleje, niektóre róże, różaneczniki, hortensje, nawet borówki wysokie.

Po minionej zimie innym okiem spoglądam na irgi i ogniki – w wielu miejscach wymarzły, a przecież uchodzą za odporne. Trzeba je jednak sadzić w miejscach osłoniętych.

 

Babcia Polka

 

 

 
Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:37