Alzhaimer? - odpowiedź na pytanie z 1 strony Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 22 stycznia 2013 21:17
Alzhaimer?

Zauważyłam, że od jakiegoś czasu zaczynam zapominać nazwiska znanych mi osób. Co raz trudnij też jest mi zapamiętać nowe nazwiska, np. autorów książek, czy aktorów. Czy mogą to być objawy choroby Alzhaimera?
Anna
Ta choroba przeraża nas, gdyż oznacza „uwiąd”  mózgu, jak to dawniej mówiono. Po prostu osoby chore stają się niezdolne do myślenia i samodzielnego działania. Ponieważ boimy się tej choroby, to w pewnym wieku zaczynamy się o nią podejrzewać. I tak właśnie jest, jak sądzę w przypadku autorki listu. To, że zapomniała nazwisko, czy pomyliła słowo, to jeszcze nie „Alzheimer”. Takie rzeczy przytrafiają się nawet dwudziestolatkom. Do typowych, wczesnych objawów choroby należą:
Zaburzenia „świeżej” pamięci, np. chory zadaje pytanie, lecz po chwili już nie pamięta odpowiedzi.
Częste trudności w odnajdywaniu słów, zapominanie słów i mylenie ich znaczenia.
Gubienie się w dobrze znanej choremu okolicy.
Przekładanie przedmiotów w bezsensowne miejsca, np. butów do lodówki.
Gwałtowne zmiany nastroju, zwłaszcza u osób, które dostrzegają u siebie objawy choroby.
Spadek aktywności, zobojętnienie, brak zainteresowania tym co dzieje się wokół chorego.
Jak więc widać, wczesnych objawów choroby jest znacznie więcej, niż te, które Pani opisała. Jeśli jednak niepokoją one, to trzeba zgłosić się do swojego lekarza i porosić o skierowania do specjalisty. Choroba Alzheimera jest niestety nieuleczalna, lecz istnieją już leki skutecznie powstrzymujące jej rozwój. Leki te powinno się przyjmować jak najwcześniej, od początkowej fazy choroby.

Zuzanna Kowalik – neurolog na emeryturze.

 

Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:39