Kiedy dziecko jest gotowe pójść do przedszkola? Drukuj Email
Wpisany przez Anna Olędzka - Bukowska   
sobota, 29 czerwca 2013 14:09

Kiedy przedszkole?

Po czym poznać, że dziecko może iść już do przedszkola? - odpowiada Anna Olędzka - Bukowska

Maluch trzy – cztero letni jest zazwyczaj na tyle duży aby mógł chodzić do przedszkola. Potrafi już bowiem bawić się z innymi dziećmi i samodzielnie zadbać o swoje potrzeby (trochę się ubiera, je, chodzi do z łazienki). Nie tylko to jednak decyduje o gotowości dziecka do przedszkola. Trzeba też brać pod uwagę pewne okoliczności rodzinne. Jeżeli zaszły zmiany w jego życiu np.: narodziny rodzeństwa, przeprowadzka, rozstanie rodziców, to z posłaniem dziecka do przedszkola należy poczekać, do momentu kiedy maluch przyzwyczai się do nowej sytuacji. Nikomu nie służy nagromadzenie się mocnych wrażeń, czyli stres spowodowany zmianą w życiu rodziny plus pierwsze dni w przedszkolu. W takich okolicznościach nawet najbardziej gotowe dziecko może sobie nie poradzić, będzie miało kłopoty z polubieniem przedszkola.

Dziecko jest gotowe do przedszkola, gdy:

* ma już za sobą doświadczenia polegające na tym, że rozstawało się z mamą i przez jakiś czas pozostawało z innymi osobami. Prawidłowa reakcja na rozstanie dziecka z rodzicem to taka, kiedy nawet jeśli płacze na początku to po krótkim czasie jest w stanie czymś się zająć i czeka na powrót rodzica, witając go z radością;

* nie boi się oddalić na chwile od opiekuna, np. na spacerze odchodzi od mamy w momencie, kiedy zauważy coś interesującego, potrafi samo zabawić się na placu zabaw;

* potrafi samo wykonać proste czynności samoobsługowe, czyli zgłasza potrzeby fizjologiczne, potrafi samodzielnie zdjąć i podciągnąć majteczki. Posługuje się samodzielnie sztućcami, myje ręce, podejmuje próby samodzielnego ubierania i rozbierania się.

* posiada doświadczenia związane z kontaktem z rówieśnikami.

Gotowość dziecka do pójścia do przedszkola w głównej mierze zależy od rodziców. Mogą oni pozwalać maluchowi na samodzielność, wtedy dziecko szybko dobrze poczuje się w przedszkolu; lub ograniczać ją poprzez wyręczanie w codziennych czynnościach, nadmiarowe „przywiązywanie" do siebie lub ograniczanie kontaktów z rówieśnikami – dla takiego dziecka pierwsze dni w przedszkolu mogą być trudne.

Ekspert Anna Olędzka - Bukowska

Polsko – Angielskie Przedszkole Muzyczne

Ul. Urwisko 19, 02-776 Warszawa

Tel. 22/644-39-34

Mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

http://www.zyrafa.edu.pl/

Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:44