Bezpieczeństwo seniora (przewodnik) Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 02 kwietnia 2016 15:37

Bezpieczeństwo seniora [przewodnik]


Czyhają w sieci, dzwonią, przychodzą osobiście. Podpowiadamy seniorom, jak nie dać się oszustom. Bezpieczeństwo w starszym wieku to także odpowiednio urządzone mieszkanie oraz wszystko, co pomaga zachować sprawność i dobrą kondycję. Radzimy, jak to zorganizować.


 

Oszustwo „na wnuczka”
Zgadnij, kto dzwoni!”. Oszust próbuje w ten sposób zdobyć imię krewnego osoby starszej, aby następnie się pod niego podszyć i wyłudzić pieniądze pod pretekstem nagłej potrzeby (prawdziwa okazja przy kupnie samochodu, wypadek, konieczność szybkiego spłacenia długu itp.). „Wnuczek” wyjaśnia następnie, że nie może sam przyjść po pieniądze, ale zrobi to za niego pomocny i godny zaufania znajomy. Ten podstęp jest jednym z najczęstszych sposobów oszukiwania osób starszych. Istnieją też inne warianty tego oszustwa – zawsze chodzi jednak o to, by senior przekazał pieniądze osobie nieznajomej. To sygnał ostrzegawczy.


6 zasad, jak obronić się przed oszustwem „na wnuczka”
• Bądź nieufny, kiedy dzwoniący nie przedstawia się
• Nie przekazuj przez telefon żadnych szczegółów dotyczących własnej rodziny i sytuacji finansowej
• Zanim komukolwiek przekażesz pieniądze zadzwoń do krewnych (lub instytucji, za pracownika której podaje się dzwoniący)i opowiedz o sytuacji
• Nigdy nie przekazuj pieniędzy lub przedmiotów wartościowych nieznajomym
• Nigdy nie przelewaj pieniędzy na nieznane konto
• Poinformuj policję, jeśli dzwoniący wydaje się podejrzany

Oszust przychodzi osobiście
Oszuści mogą zapukać do drzwi. Podszyją się na przykład pod policjantów, którzy otrzymali sygnał, że w okolicznych sklepach pojawiły się fałszywe pieniądze. Przychodzą sprawdzić, czy banknoty w naszym portfelu są prawdziwe. W tym celu muszą je zabrać do sprawdzenia. Pamiętajmy: policja nigdy nie działa w ten sposób!
Klasyczna metoda oszustwa tego rodzaju polega na podszyciu się pod inkasenta (lub pracownika wodociągów, gazowni itp.). Kiedy starsza osoba zajęta jest rozmową z pozorantem, jego wspólnik okrada mieszkanie.

Jak się obronić?
• Nie wpuszczaj do mieszkania obcych osób
• Zawsze potwierdzaj tożsamość osób podających się za pracowników określonej instytucji – powinny mieć służbowe legitymacje, ale w razie wątpliwości zadzwoń do pracodawcy
• Jeśli już kogoś wpuszczasz, zapewnij sobie obecność drugiej osoby (na przykład sąsiada)
• Nigdy nie trzymaj na widoku pieniędzy, wartościowych przedmiotów czy karteczki z numerem PIN do bankomatu. Torebki z cennymi rzeczami i dokumentami nigdy nie zostawiaj tuż przy drzwiach wejściowych
• Nie wpuszczaj też do mieszkania akwizytorów „cudownych” odkurzaczy czy garnków. Nie podpisuj żadnych umów na tego rodzaju sprzęt
• Nie ufaj osobom oferującym „lepsze” umowy na telefon, kablówkę, prąd lub gaz. Jeśli chcesz dokonać zmiany dostawcy, zorientuj się w ofercie (lub poproś o to bliskich) i sam skontaktuj się z wybraną firmę

Bądź bezpieczny w sieci
Seniorzy stanowią już ponad 10% internautów. Czy surfowanie po sieci może być niebezpieczne? Oszuści czyhają niestety również tam. Mogą próbować wyłudzić hasło do bankowości internetowej lub narazić osobę starszą na ogromne koszty (na przykład za korzystanie z bezwartościowej i niepotrzebnej usługi).

Surfuj bezpiecznie
• Pod żadnym pozorem nie przekazuj haseł i kodów dostępu do konta bankowego za pomocą e-maila. Pamiętaj, że bank nigdy o to nie prosi.
• Stosuj oprogramowanie zabezpieczające na komputerach i urządzeniach mobilnych
• Stosuj mocne hasła – różne do różnych celów, nigdy nie nawiązujące do daty urodzin, własnego imienia czy nazwiska.
• Zmieniaj hasła przynajmniej dwa razy w roku
• Dane personalne lub numer telefonu udostępniaj tylko wtedy, gdy masz 100% pewności, że to bezpieczne
• Nie klikaj na kolorowe, migające, przykuwające uwagę linki, zwłaszcza obiecujące wygraną i duże pieniądze
• Na portalach społecznościowych (i nigdzie w sieci) nie przekazuj informacji o sytuacji finansowej – swojej lub bliskich

Bądź bezpieczny w mieszkaniu
Małe luźne dywaniki, niestabilne meble, za słabe oświetlenie, wysoko zawieszone szafki i półki, niewłaściwe obuwie to tylko niektóre rzeczy zwiększające ryzyko upadku. Dochodzą do tego zajęcia takie jak sprzątanie czy mycie okien.
– Szacuje się, że co najmniej 30% osób starszych mieszkających samodzielnie przynajmniej raz w roku doznaje upadku. Co druga z nich trafia do szpitala. Wiadomo jednak, że wielu seniorów nie zgłasza się do lekarza po upadku, lekceważąc urazy lub ze strachu przed szpitalem – podkreśla prof. Shlomo Noy, międzynarodowy lider opinii w zakresie rehabilitacji geriatrycznej oraz zarządzania opieką zdrowotną, współzałożyciel Angel Care we Wrocławiu, pierwszego kompleksowego centrum dla seniorów w Polsce.
Tymczasem urazy w wyniku upadków oraz dalsze powikłania to jedna z najczęstszych przyczyn znacznego ograniczenia mobilności, a nawet śmierci wśród osób w wieku powyżej 65 lat.


Bezpieczne mieszkanie
• Unikaj dywaników i dywanów – łatwo się o nie potknąć
• Najpotrzebniejsze i często używane rzeczy trzymaj w łatwo dostępnych miejscach
• W łazience używaj mat antypoślizgowych
• Zamontuj dodatkowe uchwyty wszędzie tam, gdzie to potrzebne
• Meble powinny być stabilne
• Pamiętaj o obuwiu – zbyt luźne zwiększa ryzyko upadku

Zdrowie przede wszystkim
Warto zadbać o to, by w razie potrzeby pomoc medyczna nadeszła jak najszybciej. Dotyczy to nie tylko osób chorych. Nawet zdrowi seniorzy mogą mieć problemy żołądkowo-jelitowe, być czasami odwodnieni lub doznawać spadków ciśnienia. Wszystkie kłopoty tego rodzaju w starszym wieku mogą być potencjalnie groźne. Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo? Można pamiętać o tym, by telefon był zawsze pod ręką, jednak w nowoczesnych centrach dla seniorów instaluje się dziś systemy przywoławcze.
– W połączeniu ze stałą obecnością wykwalifikowanego personelu medycznego daje to komfort psychiczny, który trudno osiągnąć w domu. Spada poziom stresu i ryzyko lęków. Dodam jeszcze, że profilaktyka prozdrowotna w przypadku osób starszych oznacza przemyślane kształtowanie otoczenia i własnych aktywności. Chodzi o to, by jak najdłużej być sprawnym i niezależnym. Dlatego warto unikać sytuacji lub czynności, których skutki mogą niekorzystnie wpłynąć na stan naszego zdrowia – dodaje prof. Shlomo Noy.
Trudno nieraz dostosować własne mieszkanie oraz zakres aktywności do swoich potrzeb i możliwości. Z drugiej strony seniorzy są dziś coraz bardziej aktywni i świadomi. Dlatego centra dla seniorów, zaprojektowane przez naukowców i lekarzy z wieloletnim doświadczeniem specjalnie pod kątem potrzeb osób starszych, cieszą się na Zachodzie coraz większą popularnością. Angel Care we Wrocławiu to pierwszy tego rodzaju projekt w naszym kraju.
Każdy apartament dla seniorów w Angel Care będzie osobnym mieszkaniem, urządzonym według indywidualnych gustów i potrzeb mieszkańców, ale wyposażonym w pełną infrastrukturę chroniącą mieszkańców i ułatwiającą codzienne czynności, jak na przykład łazienki bez barier, odpowiednie oświetlenie czy specjalnie przystosowane windy. Do tego dojdą odpowiednio zaaranżowane i przyjazne części wspólne.
Seniorzy będą też mieli do dyspozycji indywidualne programy aktywności fizycznej lub rehabilitacji. Kondycja fizyczna, bycie między ludźmi, realizacja pasji i zainteresowań to także ważne elementy bezpieczeństwa w przypadku osób starszych. Wszystkie aktywności tego rodzaju bezpośrednio przekładają się na sprawność fizyczną i intelektualną na co dzień.
http://www.angel-care.pl/pl/

/źródło - PR Expert/

Poprawiony: sobota, 02 kwietnia 2016 15:52